SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej
INZERCIA

Výstava Jozef Murgaš – bezdrôtový svet

MTF STU ctí tradície a históriu vedy. Príkladom je i expozícia putovnej výstavy Wireless World venovanej významnej slovenskej osobnosti Jozefovi Murgašovi.

V priebehu mesiacov apríl – máj 2016 máte možnosť navštíviť na pôde MTF STU putovnú výstavu Wireless World venovanú významnej slovenskej osobnosti - Jozefovi Murgašovi. Výstava bola vytvorená pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia. Prezentuje jeho výskum a objavy v rámci rádiotelegrafie a bezdrôtovej komunikácie.

Jozef Murgaš sa narodil v Jabríkovej (dnes súčasť Tajova) 17. februára 1864. Už na štúdiách v Ostrihome sa zaujímal o elektrotechniku. Dňa 2. októbra 1903 podal Jozef Murgaš vo Washingtone svoju prvú prihlášku na uznanie patentu. Federálny patentový úrad vo Washingtone pridelil 10. mája 1904 Jozefovi Murgašovi dva patenty. Prvý, známy ako Zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a druhý ako Spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou. Jozefovi Murgašovi patrí aj svetové prvenstvo v bezdrôtovom prenose hovoreného slova. Verejná skúška sa konala dňa 23. 11. 1905 na vzdialenosť asi 30 km medzi mestami Wilkes-Barre a Scranton, Pennsylvania, USA. V zariadení na bezdrôtovú telegrafiu bola vysielacia stanica vybavená anténou spojenou s menšou guľou. Na prijímacej stanici bola anténa a telefónne slúchadlo. V prenášaní správ bezdrôtovou telegrafiou je originálny spôsob prenášania správ, ktorý spočíva vo vysielaní a prijímaní nespojitých signálov s navzájom odlišnou frekvenciou. Na základe týchto dvoch patentov sa vo Philadelphii vytvorila na využívanie Murgašovho vynálezu účastinná spoločnosť Universal Aether Telegraph Co.

Výsledkom jeho ďalšej práce bolo 11 patentov. Medzi ne patria:

1907 vlnomer
1907 elektrický transformátor
1908 zariadenie na výrobu elektromagnetických vĺn
1909 bezdrôtová telegrafia
1909 detektor elektromagnetických vĺn
1911 prístroj na výrobu elektrických oscilácií
1912 navijak s cievkou na rybársku udicu
1916 spôsob a zariadenie na výrobu elektrických oscilácií

29-r441_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Denník SME s odznakom Nie v našej krajine

Odznak proti extrémizmu nájdete vložený v denníku SME v utorok 25. februára.

Tlačové správy

Nestarnú, ale dozrievajú

Objavili sme pre vás inšpiratívnych slovenských mužov, o ktorých ste možno nepočuli, a predsa stojí za to sa s nimi zoznámiť.

Tlačové správy

Tipy na darček pre krstniatko

Byť krstným rodičom je pocta. Ide o vzťah, ktorý prehlbuje vzťahy, robí vás súčasťou užšieho rodinného kruhu.