SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

M.Balážová: Poslanci chceli zmeniť Tekovské noviny, odmietla som

Tekovské noviny majú podľa zastupujúcej primátorky Zlatých Moraviec Marty Balážovej slúžiť občanom mesta a nie politikom.

Tekovské noviny majú podľa zastupujúcej primátorky Zlatých Moraviec Marty Balážovej slúžiť občanom mesta a nie politikom.

 

Noviny sú podľa nej zdroj užitočných servisných informácií a nie priestor pre prezentáciu politických názorov miestnych politikov. Za ich obsah nesie zo zákona zodpovednosť mesto ako vydavateľ a primátor ako štatutár mesta.

„Niektorí poslanci, ktorí kandidujú na primátora, rozširujú, že vedenie mesta zneužíva Tekovské noviny na politickú prezentáciu primátora, alebo jeho ľudí. Každý súdny človek, ktorý si prečíta Tekovské noviny musí vidieť, že je to hlúposť. Nikdy by som žiadnu politizáciu novín nepripustila. Niekomu možno prekáža, že noviny uverejnili články o zlej finančnej situácii v mestských podnikoch, ale to sú veci na ktoré majú občania právo,“ povedala Marta Balážová a dodala, že sporný návrh uznesenia predložil paradoxne poslanec, ktorý nielenže kandiduje na post primátora, ale ktorý si navyše chcel v posledných dvoch vydaniach pred voľbami prenajať celú prvú stranu Tekovských novín. „Presne toto by bola politizácia novín, ktoré sú tu pre ľudí a nie pre politikov, povedala Balážová a zdôraznila, že samotné uznesenie bolo nevykonateľné a v rozpore s platným zákonmi.

Zastupujúca primátorka Zlatých Moraviec nemá v súvislosti s navrhnutým uznesením problém zo zriadením Redakčnej rady, ktorú by tvorili poslanci, alebo ich zástupcovia, ale nie je podľa nej možné, aby Redakčná rada vyberala verejným obstarávaním redaktora novín.

„Redakčná rada ako nápad je v poriadku a kedykoľvek jej vznik podporím. Ale takáto rada by bola ako každá komisia pri mestskom zastupiteľstve a nemohla by vyhlasovať výberové konania, ani uzatvárať zmluvy,“ upozornila Balážová a dodala, že keby uznesenie s takýmto obsahom schválila, mohlo by sa pokojne stať, že poslanci vytvoria nejakú osobitnú komisiu a tá bude takto vyberať napríklad aj iných zamestnancov úradu. „Lenže to nejde, pretože za prácu zamestnancov, vrátane redaktora novín nesie právnu zodpovednosť mesto, respektíve štatutár mesta,“ povedala Balážová.

Dianie okolo Tekovských novín podľa Balážovej súvisí s blížiacimi sa doplňujúcimi voľbami primátora Zlatých Moraviec, pričom ona je odhodlaná nepripustiť ich politizáciu. „Aby to bolo úplne jasné. Ponúkli sme všetkým kandidátom na primátora bezplatný a rovnako veľký priestor na prezentáciu, čo je podľa mňa maximálne fér. Lenže nie všetci kandidáti prejavili záujem a preto sme sa rozhodli, že v Tekovských novinách nebude prezentácia nikoho, vrátane mňa, čo je maximálne fér,“ vyhlásila Marta Balážová a ďalej zdôraznila, že v prípade novín aj mestskej web stránky sa jej podarilo mestu ušetriť niekoľko tisíc eur ročne. „Namiesto dvoch redaktoriek máme iba jednu a zmluvu s portálom www.zlatemoravce.info, ktorá nás stála mesačne 520 eur sme zrušili, pričom nový mestský portál www.zlatemoravce.eu, nás stojí mesačne iba 60 eur, nehovoriac o tom, že je oveľa lepší, modernejší a účelnejší,“ pripomenula Balážová.

 

Sporný štatút mesta

Marta Balážová nepodpísala ani uznesenie o Štatúte mesta. Pripravovala ho právnička mesta a poslanci ho viackrát pripomienkovali a nakoniec aj schválili. „Bola som pripravená ho podpísať, ale v diskusii o inom bode, vyšiel najavo možný rozpor štatútu so zákonom a to v bode, ktorý sa týka vzťahu mestského zastupiteľstva a mestského úradu. Riadne sme poslancom oznámili, že tento právny problém prešetríme, čo sa aj stalo,“ povedala Balážová a dodala, že viacerí experti na verejnú správu právny rozpor potvrdili a odporučili jej, aby toto uznesenie o štatúte mesta nepodpísala.

„To nie je o mne, ale o zákonoch. Nemôžeme predsa uvádzať do života štatút mesta, ktorý obsahuje právny problém pre samotné fungovanie mesta,“ dodala na záver Marta Balážová.

VIERA ĎURKOVÁ

marta-balazovatp630102114nitrats-horne-avizo-od-293-do-44-r509_res.jpg

Zastupujúca primátorka mesta Zlaté Moravce Marta Balážová.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu