INZERCIA

SPU na Gardénii: zaujala obývačka v záhrade i vitrína rastlín

Na výstave Gardénia 2016 sa prezentuje aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Na výstave Gardénia 2016 sa prezentuje aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre.

Na 20. ročníku medzinárodnej predajnej výstavy pre záhradníctvo, záhradkárov, priateľov bonsajov i kvetov a životného prostredia - Gardénia 2016, ktorá sa koná od 14.do 17. apríla, sa prostredníctvom Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva a botanickej záhrady prezentuje aj Slovenská poľnohospodárska univerzita                                                  

 Obývačka v záhrade

FZKI zaujala návštevníkov svojou expozíciou  – Obývačka v záhrade. Navrhla ju Ing. Monika Jančovičová, PhD., a Ing. Barbora Čakovská, PhD., z Centra programov a celoživotného vzdelávania FZKI, kompozíciu trvalkových záhonov navrhla Ing. Dagmar Hillová, PhD., z Katedry biotechniky zelene (KBZ). Na realizácii expozície sa podieľali aj študenti študijného programu záhradná a krajinná architektúra - Daniela Krempaská, Bronislava Kadlecová (2. roč.), Miroslav Čibik a Daniel Fejo (3. roč.).

Myšlienkou je spojiť obytný priestor s prírodnými prvkami a zeleňou. V interiéri „obývačky“ sú umiestnené rebríky, ktoré plnia funkciu poličiek. Zároveň tento prvok evokuje záhradu, tak ako aj záhony trvaliek, rozdelené podľa stanovíšť. „Každý záhon predstavuje inú skladbu – niektoré sú vhodné do tieňa alebo na skalku, ďalšie sú suchomilné,“ povedala D. Hillová. Pri každom záhone je tiež priložená informácia o tom, z akej kompozície sa skladá. Dôvtipným prvkom expozície, ktorý obdivovali malí i veľkí návštevníci, ako aj študenti, je okrúhle okno do obývačky orámované harmonogramom kvitnutia vybraných rastlín v priebehu roka. „Mnohí si okno intenzívne fotografujú, lebo je pre nich hodnotným zdrojom informácií,“ vyzdvihol myšlienku tohto prvku M. Čibik. Pre návštevníkov si organizátori expozície FZKI pripravili aj voňavé levanduľové vrecúška s logom fakulty.

 Vitrína cudzokrajných rastlín

Expozícia Botanickej záhrady SPU predstavuje kvitnúce rastliny, najmä orchidey a doplňujúci zelený materiál. Veľkým pútačom sú napr. tiladsie či drobnejšie rastliny – peperómie, begónie s krásne sfarbenými listami. „Tohtoročnou novinkou  je vitrína  zaujímavých rastlín, ktoré zarodili v skleníku našej botanickej záhrady, napr. mišpuľa japonská ( Eriobotrya japonica) či vanilka, ako aj šišky a suché plody lufy a baobabu, ktoré sme priviezli z Madagaskaru. Zaujalo aj  vystavené semeno aristolochie, “ povedala Ing. Margita Záhorská, záhradníčka BZ. Súčasťou prezentácie botanickej záhrady je aj predajný stánok prebytkov so širokým sortimentom izbových rastlín.                   

Fotogaléria na http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/na-gardenii-navstevnici-obdivuju-expoziciu-fzki-a-botanickej-zahrady/

dsc0497-r997_res.jpg

dsc0507-r255_res.jpgdsc0523-r432_res.jpg

dsc0539-r806_res.jpg

dsc0528-r238_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo - postoj člena vyjadrený básňou

Seriál referencií radových členov Nášho finančného družstva, 7. vydanie.

Tlačové správy

Online predplatné na mesiac zadarmo v novej iOS aplikácii SME.sk

Nová, rýchlejšia a prehľadnejšia.

Tlačové správy

Cestovateľské tipy, kde stráviť Veľkú noc

Využite voľno počas Veľkej noci a spoznávajte zaujímavé miesta po celom svete.

Tlačové správy

Chceme, aby mali naši zákazníci z nakupovania zážitok

Prehľadnosť predajne či rýchlosť vybavenia nákupu sú pre zákazníka veľmi dôležité, najmä pri malých každodenných nákupoch.