SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
INZERCIA

Nitrianske univerzitné dni po štrnásty raz

Nitrianske univerzitné dni štartujú od 25. apríla do 5. mája.

Nitrianske univerzitné dni štartujú od 25. apríla do 5. mája. 

Nitrianske univerzitné dni  (NUD) sú súhrnom vedecko-odborných, športových, umeleckých a spoločenských podujatí, ktoré sa každoročne konajú koncom apríla a začiatkom mája v Nitre na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU), Univerzite Konštantína Filozofa a v uliciach mesta. V rámci nich sa predstavia študenti, mladí výtvarníci, študentské divadlá, folklórne súbory, speváci, tanečníci i formácie populárnej hudby.


img4979-r631_res.jpg Tento roka sa koná už 14. ročník, záštitu nad ním prevzali rektori nitrianskych univerzít – prof. Peter Bielik a prof. Ľubomír Zelenický, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a primátor mesta Nitry Jozef  Dvonč.

Na obidvoch nitrianskych univerzitách študuje vyše 20-tisíc študentov a spoločne so študentmi stredných škôl a gymnázií tvorí študujúca mládež takmer tretinu obyvateľov mesta. Práve tento fakt stál pri zrode NUD v roku 2003. Cieľom podujatia je aj prehĺbiť vzájomnú komunikáciu a spoluprácu univerzít s mestom a NSK, reprezentovať nitrianske univerzity navonok vo vzťahu k obyvateľom mesta a nitrianskemu regiónu, ako aj k univerzitám na Slovensku a v zahraničí, keďže do podujatí sa zapájajú aj zahraniční študenti, ktorí študujú na nitrianskych univerzitách.

img4802-r185_res.jpg

NUD odštartujú práve zahraniční študenti podujatím  Erasmus food week, ktoré je venované typickým národným jedlám z krajín zahraničných študentov. Nebude chýbať ani Gulášovica či nočný výstup na Zobor.

Druhý deň otvorí Univerzitná kvapka krvi na SPU, humanitárne podujatie spojené s darovaním krvi, ktoré organizuje Miestny spolok Červeného kríža pri SPU a Národná transfúzna služba v Nitre. Keďže súčasťou identity Slovenskej poľnohospodárskej univerzity je názov zelená univerzita, organizátori pripravili novinku EnviroDay, dvojdňovú akciu pre všetkých, ktorí by sa chceli dozvedieť viac o tom  ako byť „zelený". Pripravené sú prednášky o udržateľnosti životného prostredia a možnosti separovania odpadov, ukážky možností využitia odpadu, Eko piknik s rôznymi druhmi aktivít a hier, výstava fotografií fotosúťaže Recyklujem, Recykluješ, Recyklujme!, výstava výrobkov z odpadu, premietanie Eko filmov. Ďalšou zaujímavosťou určite bude podujatie organizované v spolupráci s Nitrianskou galériou, na ktorom  teoretička architektúry Monika Mitášová predstaví v aule SPU, národnej kultúrnej pamiatke, dielo architekta Vladimíra Dedečka, autora nadčasového areálu SPU.

Tretí deň môžu študenti, ale aj Nitrania zažiť poriadnu nádielku zábavy - sprievod alegorických vozov, ktorý je známy pod názvom Karneval v Riu po slovensky, stavanie mája a Superstar nitrianskych univerzít. Je to už tradičná súťaž študentov oboch nitrianskych univerzít v interpretácii populárnych piesní, ktorá bude sprevádzaná vystúpeniami známych slovenských pop-rockových kapiel.

V ďalších dňoch na účastníkov NUD čakajú pohybové aktivity, celoslovenská študentská konferencia dobrovoľníckej organizácie Erasmus Student  Network, premiéra divadelnej hry Nedýchať, ktorú si pripravilo Divadielko na Osmičke z SPU, odborná prednáška 30 rokov po Černobyle, 14. ročník medziuniverzitných pretekov vo vodnom slalome, futsalový zápas medzi SPU  a UKF, ale aj obľúbený Bažant majáles.

Slávnostnou bodkou za Nitrianskymi univerzitnými dňami je už tradične Galavečer Gaudeamus - vrcholné hudobno-umelecké a spoločenské podujatie v Divadle Andreja Bagara.

Kompletný program Nitrianskych univerzitných dní  nájdete na:   http://www.uniag.sk/sk/oznamy-reader/items/nitrianske-univerzitne-dni-2016/

 

nud20161-r720_res.jpg

nud20162-r367_res.jpg

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia

This brand new, pocket-sized guide includes a mountain load of information.

Tlačové správy

Changes to the Public Procurement Law – Take Two

Changes in life and law hardly ever stop.

Tlačové správy

Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv

Náhlu potrebu peňazí môžete vyriešiť rýchlo a jednoducho.