Obdobia sucha, povodne, zmena klímy, premnoženie niektorých druhov živočíchov alebo naopak zánik iných druhov ... To sú informácie, ktoré takmer denne počúvame v rozhlase, sledujeme v televízii, čítame v novinách, na internete. Určite si každý z nás kladie v tejto súvislosti rôzne otázky, napr. Čo sa to s tou prírodou deje? Dá sa tomu nejako zabrániť? Ako sa môžeme chrániť pred následkami prírodných živlov? Čo môžem urobiť v tejto súvislosti ja?
Práve podobné otázky a hľadanie odpovedí na ne viedli vedenie ZŠ v Hliníku nad Hronom k vytvoreniu a neskôr spolu s pedagógmi a so žiakmi aj k realizácii projektu s názvom Úpravy metodiky vyučovania a oživenie školskej zelene s využitím dažďovej vody. Projekt sa realizoval ako súčasť programu „Prispôsobenie sa zmene klímy – prevencia povodní a sucha“ spolufinancovaného z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Už z názvu vyplýva, že jeho hlavnou témou bolo zachytávanie dažďovej vody a jej následné využitie.
V rámci časti projektu – úprava metodiky vyučovania – vyučujúci do učebných osnov implementovali poznatky o manažmente dažďovej vody a jeho prepojenie na zmenu klímy. Žiaci školy sa s touto problematikou oboznámili počas výučby v každom ročníku minimálne na 3 vyučovacích hodinách, najmä rôznymi ročníkovými projektmi, zážitkovým vyučovaním, skupinovými prácami...
Časť projektu – oživenie školskej zelene s využitím dažďovej vody – zahŕňala šesť opatrení, ktorých výsledkom je nielen skrášlenie okolia školy, ale najmä zlepšenie životného prostredia, spojeného so znížením nákladov na energie. V rámci projektu v areáli školy vznikla dažďová záhrada, ďalej bol vybudovaný umelý potok so zasakovacím rezervoárom, bola vytvorená vegetačná stena z popínavých rastlín za účelom zvýšenia výparu a taktiež bolo vysadených 16 ks stromov. Z technických opatrení sa zrealizovalo osadenie certifikovaného podzemného zásobníka, ktorý zachytáva vodu zo striech školy, a tá sa využíva na kvapkovú závlahu areálu školy. Ďalším opatrením bolo osadenie nadzemných nádrží na dažďovú vodu, ktoré zachytávajú vodu z jednotlivých žľabov. Takto zachytená voda sa využíva na polievanie výsadieb a popínavých rastlín.
Zmeny, ktoré vznikli v rámci projektu, umožnia žiakom prepájanie teoretických vedomostí, napr. o kolobehu vody, vplyve dažďových záhrad na životné prostredie ... s praktickými zručnosťami – predpovedanie počasia pomocou meteorologickej stanice, sadenie rastlín, pozorovanie vodného toku od prameňa po ústie... Vďaka nim si môže každý žiak lepšie uvedomiť, aké je dôležité, byť zodpovedný sám za seba, za iných ľudí, ale i za prostredie, v ktorom žijeme.