SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Bývanie na Panoráme: Na ulici si robia guláš a susedské párty

Vymýšľajú si vlastné akcie, už prišlo aj 250 ľudí

Unikátny projekt Panoráma láka nielen moderným bývaním vo výnimočnom prostredí, ale aj dobrými vzťahmi medzi susedmi. Dôkazom toho sú akcie, do ktorých sa zapájajú stovky nových obyvateľov.

 

KOŠICE. Život v meste so sebou veľakrát paradoxne prináša anonymitu a osamelosť. Susedov síce stretávate, no nepoznáte ich mená a ani presne neviete, na ktorom poschodí, či v ktorom dome bývajú.  Nie všade to musí pritom vyzerať takto.

 

Susedské akcie

Príkladom aktívneho komunitného života je košická Panoráma. Miesto, kde sa začalo s výstavbou v roku 2011 a kde sa aktuálne pokračuje na novej fáze projektu. Prinesie bývanie v 73 bytoch a neponúka iba krásny výhľad na Košice a blízkosť prírody neďaleko centra, ale aj unikátnu atmosféru medzi susedmi.
O tú sa s nami podelil aj známy košický moderátor Richard Herrgott. Ten je na Panoráme so svojou manželkou už tretí rok.
„Do nášho domu sme sa nasťahovali v druhej etape a viac– menej sme okamžite vhupli do najväčšieho podujatia, ktoré sa na Panoráme organizuje. Do prípravy Guláš Party sme boli prizvaní už existujúcim skvelým tímom. Potešili sme sa. Mohol som teda zužitkovať svoje skúsenosti s podobnými podujatiami, ktoré som už pripravoval,“ opísal Richard svoje prvé skúsenosti so susedskými akciami.

 

Dobrá nálada

Podľa Richarda Herrgotta je v dnešnej dobe vzácnosť, ak susedia čosi spoločne vymyslia a zrealizujú. „Mať v susedskej komunite na podujatí 250 ľudí je v súčasnosti podľa mňa mega úspech.“
Pri príprave má každý zo susedov niečo na starosti. Niekto pripravuje guláš a iné dobroty, iný sa podieľa na programe, pripravuje výzdobu, atrakcie, zháňa ceny pre tých najšikovnejších. Ale všetkých spája jedno – dobrá nálada.
Tá vládne hlavne medzi najmenšími a niet sa čomu čudovať. Veď ostatný rok ich čakali zábavné športové stanovištia, kúzelnícka šou, nafukovacie atrakcie a malilinká krajina na hranie plná plastelíny. Samozrejme, nikdy nesmie chýbať obľúbené maľovanie na tvár, ktoré deti milujú.
Tento rok je zatiaľ všetko otvorené. O príprave budú totiž organizátori-susedia ešte iba hovoriť. „Bude však musieť pribudnúť niečo, čo ešte nebolo. Vtedy to bude mať šmrnc,“ doplnil obľúbený moderátor.

 

Odchod si rozmyslel

Susedské aktivity víta aj Teo Tóth, ktorý taktiež býva na Panoráme. „Naším cieľom je posilňovať dobré susedské vzťahy a nadviazať priateľstvá. To sa nám darí. Najbližších susedov spoznáte automaticky, ale veľa známych a už aj priateľov sme získali práve týmto spôsobom.“
O dobrých  susedských vzťahoch, ktoré sa podarilo vybudovať miestnym obyvateľom, svedčí aj prípad pána Jozefa. Ten sa na Panorámu prisťahoval so zámerom stráviť tu rok, nanajvýš dva, pokiaľ si postaví rodinný dom na pozemku v inej časti Košíc.
„Za ten relatívne krátky čas, čo tu s rodinou bývame, sa nám podarilo nadviazať cenné priateľstvá. Ja s mojou pani, ale najmä naše deti tu našli skutočných priateľov, a preto nie je prečo odchádzať,“ vysvetlil Jozef svoje rozhodnutie.

 

Štvrtá etapa výstavby začala

Noví obyvatelia Panorámy si budú môcť atmosféru susedských akcií vychutnať už na jeseň roku 2017. Vtedy sa ukončí posledná štvrtá etapa výstavby obytného súboru. Tá sa začala tento rok na jar.
Celkovo bude postavených 73 nových 1- až 4-izbových bytov, ktoré  sa budú nachádzať na piatich podlažiach 6-podlažného bytového domu.
Súčasťou projektu je aj realizácia polyfunkčného centra. Konkrétne sa obyvatelia môžu tešiť na supermarket Fresh a tiež iné služby občianskej vybavenosti

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


2 h

Pomáhať dobrej veci prináša svoje ovocie a niekedy aj tekuté zlato!


6 h

Niektorí sa možno nevedia vzdať milovaného auta, ale výmenou starého vykurovania môžeme veľa ovplyvniť.


7 h
Skryť Zatvoriť reklamu