SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Letisko Sliač chce pokračovať v nastavených trendoch rozvoja

Vlani zaznamenalo percentuálny nárast charterových letov a zvýšené počty cestujúcich.

Vlani zaznamenalo percentuálny nárast charterových letov a zvýšené počty cestujúcich.

„Posledné roky sa niesli v intenciách, v ktorých stagnovala oblasť leteckej dopravy v Stredoeurópskom regióne, silnela konkurencia medzi jednotlivými druhmi dopravy ako aj medzi samostatnými leteckými spoločnosťami a letiskami. Aj napriek tejto komplikovanej situácii v našom segmente podnikania sa nám spoločnými silami podarilo dosiahnuť hodnotné hospodárske výsledky,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Ing. Marián Bubelíny.

foto-vr-r672_res.jpg

„Nepoľavujeme v snahe o vysokú kvalitu poskytovaných služieb leteckým prepravcom, cestujúcej verejnosti ako aj našim obchodným partnerom pri dodržiavaní všetkých zásad bezpečnosti súvisiacich s podnikaním v oblasti leteckej dopravy. Iniciatívne hľadáme možnosti pre rozvoj spoločnosti, rozširovanie poskytovaných služieb, zlepšovanie sa v oblasti marketingu a našej propagácie, v hľadaní nových oblastí  podnikania súvisiacich s leteckou dopravou a v neposlednej miere hľadanie možností úspor nákladov v snahe o lepšie využitie finančných zdrojov, personálnych kapacít a technického vybavenia spoločnosti s jediným cieľom jej rozvoja a prosperity.“

Letisko Sliač poskytuje štandardné služby v oblasti civilnej leteckej prevádzky pri vybavovaní cestujúcich, lietadiel a leteckého nákladu. V septembri minulého roku úspešne ukončilo letnú charterovú sezónu. Prví dovolenkári odleteli z letiska do egyptskej Hurghady už 2. mája 2015. V letnej charterovej sezóne 2015 letisko vybavilo 112 charterových letov a celkovo prepravilo 32 862 cestujúcich. V porovnaní s rokom 2014 vzrástol počet charterových letov o 58 % a počet prepravených cestujúcich o 53%. Najžiadanejšou destináciou bola turecká Antalya, do ktorej smerovalo viac ako 18 606 cestujúcimi, nasledoval bulharský Burgas s 6 340 cestujúcimi, egyptská Hurghada s 4 340 cestujúcimi a grécky Heraklion s 3 576 cestujúcimi.

img1267-r336_res.jpg

Predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Letiska Sliač Ing. Marián Bubelíny zhodnotil vlaňajšiu charterovú sezónu veľmi pozitívne, čo dokazuje aj percentuálny nárast charterových letov a zvýšené počty cestujúcich.

Pre vedenie spoločnosti to nebude jednoduché. Už teraz situácia v cestovnom ruchu naznačuje, že niektoré destinácie budú mať podstatne nižšie čísla, na základe týchto skutočností vedenie letiska rozvíja aktivity smerujúce k rozšíreniu služieb v oblasti leteckej nákladnej prepravy ako aj v neleteckých činnostiach.

Do Turecka menej letov

Teroristické útoky neovplyvnili žiadnu inú oblasť viac ako práve cestovný ruch. Ľudia sa začínajú vyhýbať krajinám, v ktorých je predpoklad ďalších útokov.

„Na tento rok sa horšie predávajú dovolenky do Turecka a Egypta. Tam bude určite prepad, aj keď v súčasnosti je ťažké povedať, aký veľký bude,“ vysvetlil obchodný riaditeľ Letiska Sliač Ing. Vladimír Sitarčík.

Naproti tomu, stúpa záujem o Bulharsko. „Predpokladáme, že práve do Bulharska bude smerovať najviac letov z nášho letiska,“ doplnil obchodný riaditeľ. Veľkou neznámou je zatiaľ záujem o Grécko. Cestovné kancelárie ešte dúfajú, že sa dovolenkári budú viac rozhodovať na poslednú chvíľu a v prípade priaznivého vývoja si predsa len vyberú Turecko či Egypt.

img1280-r276_res.jpg

Linka do Londýna

Letisko Sliač sa posledné roky snaží o pravidelnú linku. Zámerom vedenia bolo lietať aspoň trikrát do týždňa do Londýna. „Zatiaľ sa nám nepodarilo nájsť leteckého prepravcu, ktorý by to zrealizoval,“ vysvetlil obchodný riaditeľ. Letisko si vybralo práve Londýn, na základe viacerých prieskumov medzi obyvateľmi regiónu. Aj napriek predpokladanému záujmu o uvedené letecké spojenie toto  nestačí na bezstratové prevádzkovanie leteckej  linky v jej začiatkoch. S jedným dopravcom má spoločnosť podpísané aj memorandum o spolupráci, no konkrétny dátum spustenia prevádzky pravidelnej linky zatiaľ nie je stanovený.

V minulosti lietala pravidelná linka zo Sliača do Prahy, vtedy ju finančne podporoval banskobystrický samosprávny kraj aj mestá v okolí. Dnes nie je o dotovanie takejto linky záujem. Leteckí prepravcovia nechcú ísť do rizika, majú vlastné analýzy a podľa nich im takáto linka nevychádza ako rentabilná. A keď, tak žiadajú krytie svojich rizík, a to bez podpory samosprávy, podnikateľských  či iných subjektov určite nepôjde.

img1275-r481_res.jpg

Spolupráca s vojskom

Letisko Sliač je akciovou spoločnosťou, ktorej vlastníkom je Slovenská republika v zastúpení Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Letisko má štatút malého medzinárodného letiska so zmiešanou civilno-vojenskou prevádzkou. „Veľmi úzko kooperujeme s  Taktickým krídlom  Otta Smika. Vďaka dobrej spolupráci s vojakmi sa nám darí poskytovať kvalitné  služby pre našich klientov aj v prípade zlých klimatických podmienok,“ vysvetlil  Ing. Marián Bubelíny.

„Vojaci  zabezpečujú údržbu vzletovej a pristávacej dráhy, zároveň riadia aj celú letovú prevádzku na letisku. Spolupráca je obojstranná, civilná časť sa zasa vždy postará o odlety vojakov na misie a nákladné lety pre OS SR. Naša vzájomná spolupráca je príkladom efektívneho využívania vynakladaných štátnych prostriedkov na oblasť obrany a zároveň civilnej dopravy,“ doplnil predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ. (RR) 

armysliac-r944_res.jpg

Foto: archív Letisko Sliač a.s.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povedie aj cez tunel, skráti cestu o takmer dvadsať minút.


2 h

Chceli by sme mať slušné úspory, ale chýba nám väčší záujem o riešenia pre zhodnotenie vlastných peňazí.


5 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu