SME
Utorok, 23. apríl , 2019
INZERCIA

Novým obyvateľom univerzitného vivária je varan

Vo Viváriu SPU v Nitre môžu návštevníci obdivovať dospelého samca varana boehmovho.

Vo Viváriu SPU v Nitre môžu návštevníci obdivovať dospelého samca varana boehmovho.

Tento druh je endemitom žijúcim v dažďových pralesoch ostrova Waigeo v Indonézii. Prvýkrát ho vedecky popísal herpetológ H.J. Jacobs v roku 2003. Meno dostal po nemeckom bádateľovi a herpetológovi W. Böhmeovi.

„V Európe ho doteraz chovali len v dvoch vedeckých inštitúciách - vo Viváriu v Kráľovskom múzeu v Bonne, Nemecko, a v Plzni, ČR, odkiaľ pochádza aj náš jedinec, ktorý sa narodil v roku 2007,“ informuje poverený vedúci Vivária Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Ing. Robert Kirchner.

Varan boehmov je druh, ktorý žije v korunách stromov. Živí sa prevažne hmyzom či menšími stavovcami (vtáky, hlodavce, jaštery), dorastá do dĺžky jedného metra, pričom chvost tvorí približne dve tretiny tela a pri lezení po stromoch môže slúžiť ako opora na udržiavanie rovnováhy.

„To, že sa nám podarilo priviezť tento druh a sprístupniť ho verejnosti, považujem za jeden z najväčších úspechov za celých 15 rokov existencie univerzitného vivária. Verím, že je len začiatok zvyšovania atraktívnosti expozičnej miestnosti novými, na Slovensku zatiaľ nechovanými druhmi a naša ďalšia spolupráca s ostatnými inštitúciami zaoberajúcimi sa chovom a ochranou ohrozených druhov exotických stavovcov pomôže k zvyšovaniu populácie zvierat a zachovaniu biodiverzity,“ povedal R. Kirchner.

varan-bz-r789_res.jpg

 Novým obyvateľom Vivária Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre je varan boehmov. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Dokonalá záhrada? Nezabudnite na prísun vody.

Ako na zavlažovanie a prísun vlahy pre vaše rastlinky?

Tlačové správy

Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou

Klimatizácie sa v poslednej dobe stali bežnou súčasťou slovenských domácností.

Tlačové správy

Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto

Automobilová udalosť roka láka na viaceré NAJ. Organizátori sľubujú, že bude silnejší a štýlovejší než kedykoľvek predtým.

Tlačové správy

Women in business

Social & business event about all women in business, female professionals and entrepreneurs.