SME
Utorok, 19. november, 2019 | Meniny má Alžbeta
INZERCIA

Prevesovanie na zdviháku alebo presun na vozíku?

Existujú rôzne možnosti, ako používať stropný zdvihák. Môže sa použiť jeden koľajnicový systém v celom v byte alebo v každej miestnosti samostatný zdvihák. Ktorá možnosť je výhodnejšia?

Stropný zdvíhací systém Guldmann bol vytvorený, aby pomáhal ľuďom s obmedzenou pohyblivosťou. Najčastejšie sa stropným zdvihákom uľahčuje preprava z postele na vozík, preprava na toaletu a do vane.

Zabezpečujeme dodanie a inštaláciu stropného zdviháku s prevesovaním i bez prevesovania. Zastávame názor, že prepravovaná osoba by sa nemala transportovať po celom byte zavesená vo vaku. Vo väčšine slovenských domácností je dom aj byt usporiadaný v následnosti: izba na spanie, chodba a kúpeľňa. Predstava, že chorý človek so zlou termoreguláciou by mal byť v mokrom vaku premiestňovaný po kúpeli až na lôžko, je prinajmenšom veľmi nekomfortná  a hrozí riziko prechladnutia.

Ideálne je preložiť osobu na invalidný vozík, zbaviť ju mokrého vaku, osušiť ju a pre pohyb po dome použiť invalidný vozík. 

v ideálnom byte pre vozičkára sa dá bez prekážok presunúť osobu z kúpeľa priamo na lôžko

Prevesovanie funguje tak, že:  Osobe nasadíme vak, v ktorom je  prepravovaná. Zdvihneme ju a po koľajnici privezieme k zárubni, kde vykonáme  prevesenie  do ďalšej  miestnosti (väčšinou na chodbu).  Pokiaľ  máte úzke dvere budete mať problém s dosiahnutím na prevesovací úchyt  (osobám malého vzrastu sa táto situácia  ešte viac komplikuje ). Vzniká situácia, že osoba vo vaku zaberie celý priestor v zárubni a vy nebudete môcť dosiahnuť  na prevesovací úchyt .

U prevesovacích  systémov  stropných zdvihákov sa často  stretávame s problémami, že ošetrovateľ ťažko dosiahne na háky na popruhoch, aby mohol vykonať prehup klienta. Pri prevesevaní veľakrát býva klient zaseknutý pri nesprávnom manipulovaní s prehupovou kazetou. Prechádzaním z miestnosti do miestnosti sa dostáva stropný zdvihák až do polohy takmer na podlahu, kde ľudia vyššieho vzrastu šúchajú nohami, alebo zadkom po podlahe miestnosti a dochádza ku kolízii: pacient vo vaku medzi zárubňou dverí a ošetrovateľ, ktorý musí prejsť okolo neho z miestnosti do miestnosti. Už keď sme s prevesovanou osobou na chodbe, je tu fakt, ktorý je dosť nepríjemný, a to že prevážaný je nahý. Vtedy sa naňho všetci členovia domácnosti pozerajú (prípadne nejaká návšteva alebo sa môže stať, že práve niekto zazvoní a musíte sa rozhodnúť či otvoríte alebo nie). Nakoniec sa môžete po koľajnici presunúť k ďalšej zárubni a celý proces sa opakuje, pokiaľ sa takto nedostanete až na miesto určenia. To isté Vás čaká pri ceste naspäť.

Po vykonaní kúpeľa sa klient stále prepravuje v mokrom vaku až na lôžko. Lepšie je prepravovanú osobu najprv osušiť niekde mimo postele, aby klient neležal v mokrej posteli, kde by sa mohol nachladnúť. Pri tejto činnosti výhoda stropného zdviháka s prevesovaním odpadá, pretože aj tak musíte prepravovanú osobu prekladať. Voda steká z vaku po celej trase prepravovaného klienta a hrozí riziko pošmyknutia na mokrej podlahe. Prevesovanie vôbec nie je rýchla záležitosť a neustále sa musíte uisťovať, či máte správne zachytený prevesovací popruh.

Jednoduchší a omnoho elegantnejší spôsob je pomocou stropného zdviháku zdvihnúť osobu s hendikepom a posadiť ju na vozík, prejsť s ním do kúpeľne , kde ho za pomoci druhého zdviháku preložíte, napríklad do vane. Z vane okúpanú osobu naložíte späť do invalidného vozíka, kde ju osušíte, odstránite z nej mokrý vak a v osuške ju prepravíte k posteli, kde ju zdvihnete a uložíte. Stropné zdviháky máte ihneď k dispozícii na svojom mieste a pokiaľ sa nachádzate kdekoľvek v miestnosti na invalidnom vozíku, môžete zdvihák ihneď využiť na vykonanie potreby na toalete.

V tomto článku sme Vám chceli ozrejmiť praktický dopad samostatných zdvihákov v porovnaní so zdvihákom s prevesovaním. Rozhodne je výhodnejšie si obstarať dva samostatné zdviháky, pretože v konečnom dôsledku sú praktickejšie a dokonca lacnejšie než stropný zdvihák s prevesovaním.  

Urobme z kúpania výnimočný zážitok pre nášho blízkeho, aby pocit z hydroterapie, ktorú poskytuje sprchovanie alebo kúpanie, pretrvával čo najdlhšie!

Skúsenosti s pomocou

Pomoci telesne postihnutým a seniorom sa venujeme už 22 rokov. Dodávame, vyrábame a konštruujeme všetky druhy zdvíhacích zariadení ako sú plošiny, stoličkové výťahy, schodolezy, stropné zdviháky, bazénové zdviháky, výťahy a výťahové plošiny.
Okrem toho upravujeme motorové vozidlá. Upravené automobily môžu hendikepovaní riadiť alebo sa v nich bez problémov prepravovať.Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pozrite sa, ako fungujú asistenčné systémy Volkswagenu

Volkswagen Slovensko pokračuje v produkcii zaujímavých videí, ktoré odhaľujú technologickú výbavu modelov VW.

Tlačové správy

Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.

Výška fixného výnosu sa mení podľa výšky a dĺžky investície

Tlačové správy

Známe osobnosti prezradili, do ktorej krajiny sa nechcú vrátiť

Influenceri si v kampani O2 pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie.