Chystáte sa k moru, napríklad do Talianska? Alebo idete cestovať okolo sveta po južnej pologuli? Vždy musíte vedieť, čo vás čaká.
Či už sa chystáte cestovať po Európe, alebo si chcete spraviť výlet do exotických krajín na druhom konci planéty, vždy by ste mali mať čo najviac informácií o cieľovej destinácii. Nezaškodí vedieť nielen základné veci, napríklad akým jazykom sa v krajine dohovoríte, akou menou sa tam platí alebo aká je tam politická situácie, ale aj niektoré zaujímavosti a detaily.
Cestujeme cez internet
Skvelou možnosťou, kde získate komplexné informácie, je internet. Tu nájdete všetko, čo potrebujete a to napríklad aj vrátane recenzií na jednotlivé oblasti, ubytovacie zariadenia, reštaurácie a iné obchody či služby.
Najlepšie je zamerať sa nielen na oficiálne stránky, kde prirodzene zistíte len to dobré, ale aj na reálne skúsenosti cestovateľov. V tomto prípade môže byť skvelým zdrojom cenných recenzií ale aj informácií portál zameraný špeciálne na cestovanie, ako je napríklad aj Cestujsi.sk, ktorý je určený presne pre tých cestovateľov, ktorí hľadajú všetky možné informácie na jednom mieste.
Portál ponúka nielen všeobecné a základné informácie o každej krajine, ale aj zaujímavé články, fotoblogy alebo rozhovory s cestovateľmi, ktorí majú za sebou niekoľko desiatok krajín. Kde inde by ste sa mohli lepšie dozvedieť o tom, kam idete na dovolenku, ako od ľudí, ktorí danú krajinu poznajú lepšie ako vlastné topánky?
Wikipedia naša každodenná
Ak použijete známy vyhľadávač Google, celkom určite skôr či neskôr narazíte aj na univerzálnu encyklopédiu Wikipedia, ktorá prináša tiež pomerne detailné informácie. Takto napríklad vyzerá jej stránka o Taliansku, ktorá ponúka naozaj bohatý informačný obsah.
Táto encyklopédia je ideálna na zistenie tzv. formálnych informácií o krajine, čiže takých údajov, ktoré sa hodia pre bežný život počas dovolenky - napríklad informácie o hlavnom meste, územnom členení, politickej a ekonomickej situácii či histórii danej krajiny.
Veľkou výhodou encyklopédie je, že existuje nielen slovenská, ale aj česká alebo veľké množstvo zahraničných verzií. Ak budete napríklad cestovať do exotických krajín a na slovenskej Wikipedii nenájdete dostatok informácií, môžete ešte stále využiť jazykovo príbuznú českú verziu, prípadne ak viete po anglicky, tak aj anglickú, ktorá je informačne najširšia.
Pozrite si aj videá!
Je jasné, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť - v tomto prípade čítať. Aj v tomto prípade opäť poslúži veľmi dobre internet, konkrétne napríklad známy portál Youtube, kde milióny ľudí zdieľajú svoje vlastné videá. Stačí sa zamerať na tie, ktoré pochádzajú z cieľovej destinácie, prípadne o nej poskytujú informácie.
V princípe teda môžete buď hľadať videá cestovateľov, ako je napríklad Hannah Tan, ktorá zverejnila svoje video o cestovateľských tipoch v Ríme, alebo si môžete pozrieť informačné videá o danej krajine. Aj tu platí, že čím exotickejšia je destinácia, kde plánujete tráviť dovolenku, tým menej video obsahu sa o nej dá nájsť. Po anglicky ale vždy nájdete aspoň niečo.
Na záver ešte jedno odporúčanie
Bez ohľadu na to, aký informačný zdroj použijete, vždy si zistite čo najviac možných údajov a informácií o danej krajine. Pokiaľ ide o ďalekú destináciu, zisťujte si aj informácie o tranzitných krajinách, ak budete v niektorej dlhšiu dobu. Odporúčame sa informovať aj na oficiálnej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ohľadom napríklad zdravotných alebo politických rizík a preštudovať asi aj oznamy a upozornenia pred cestovaním.