INZERCIA

Slováci debutovali v londýnskej Sotheby´s

Ich diela sa vydražili za viac ako 42 tis. eur.

Medzinárodná aukcia Contemporary East (Súčasný východ) v londýnskej Sotheby's mala tento rok historicky po prvýkrát aj slovenské zastúpenie. Diela trojice významných slovenských výtvarníkov Dobeš, Filko a Želibská, sa vydražili dokopy za 42 872 eur.

Osobitosť, medzinárodná etablovanosť umelca, vzácnosť a stav diela, kvalita či vizuálna príťažlivosť pre čo najširší okruh zberateľov. To sú hlavné kritéria, prečo sa londýnska Sotheby´s rozhodla do medzinárodnej aukcie Súčasný východ zaradiť aj slovenské mená. Autori slovenského povojnového umenia Milan Dobeš, Stanislav Filko a Jana Želibská presvedčili, že ich tvorba má obrovský potenciál aj pre medzinárodných zberateľov.

V posledných rokoch sa čoraz viac medzinárodne profiluje a prehodnocuje povojnové umenie z oblasti strednej a východnej Európy. Progresívne konceptuálne a multimediálne tendencie spájané s vybranými predstaviteľmi neoficiálnej, resp. alternatívnej scény sú čoraz viac systematicky vyhľadávané medzi domácimi i medzinárodnými zberateľmi,“ uvádza Kristína Jarošová, riaditeľka zbierky Art Fond - Stredoeurópsky fond súčasného umenia, ktorá spolupracovala so Sotheby's pri výbere diel. Podľa jej slov aj ďalšie významné inštitúcie ako napríklad Tate a MOMA dopĺňajú svoje zbierky a hľadajú alternatívne príbehy k "západným" dejinám umenia.

Tento trend nasleduje aj trh s umením a aukčné siene. Zaradenie slovenského umenia na špecializovanú aukciu Súčasný východ v londýnskej Sotheby's napomáha prezentácii nášho regiónu pre široký okruh vysoko profilovaných globálnych zberateľov a odborníkov umenia.

„Prostredníctvom Art Fondu - Stredoeurópskeho fondu súčasného umenia vytvárame a zhodnocujeme investičnú zbierku slovenského súčasného umenia, ktorú dnes tvorí už 130 diel od 12 autorov. Cez tento projekt podporujeme slovenskú tvorbu a umelcov, ktorí majú stabilné miesto na umeleckej mape nielen doma, ale aj v zahraničí. Som veľmi rád, že predajom troch diel zo zbierky sme pomohli zviditeľniť našich umelcov vo svete,“ uvádza Andrej Zaťko, generálny riaditeľ Poštovej banky a iniciátor projektu.

Aukcia Súčasný východ priniesla nový pohľad aukčnej siene Sotheby’s na umenie zo strednej a východnej Európy, Ruska a Kaukazu. Londýnski kurátori zhromaždili vyše 120 umeleckých diel od významných i perspektívnych umelcov z tejto oblasti. Sotheby’s tým reflektuje nové trendy európskeho zberateľstva, ktoré sa generačne menia, a konzervatívny pohľad na umenie sa strieda so záujmom o avantgardné smery 60. – 70. rokov.

Vybraní slovenskí umelci priniesli vďaka svojmu nekonvenčnému mysleniu osobité hodnoty aj v rámci medzinárodných tendencií, akými sú kinetické umenie, pop art, nový realizmus, konceptuálne umenie a podobne. Vďaka cenovej prístupnosti, priekopníckosti a prepojeniu výnimočnej technickej i myšlienkovej jedinečnosti diel dokážu zaujať aj medzinárodných zberateľov ," dopĺňa K. Jarošová.


Milan Dobeš, Pohyblivá štruktúra s červeným bodom, vydražené za 15 879 €

Dielo je postavené na syntéze formy, svetla a pohybu. Dobeš dodnes úspešne rozvíja program „dynamického konštruktivizmu“ a problematiku optického a vizuálneho – kinetického umenia.

dielo je postavené na syntéze formy, svetla a pohybu. dobeš dodnes úspešne rozvíja program „dynamického konštruktivizmu“ a problematiku optického a vizuálneho – kinetického umenia.

Jana Želibská, Dve, vydražené za 19 054 €

Nekonvenčná tvorba Jany Želibskej spája v diele podnety pop-artu a postkonceptuálnych tendencií. Prekračuje hranice obvyklých médií a narušuje konvenčný svet predstáv o tradičnej úlohe ženy. V centre jej pozornosti stoja témy blízke feministickému umeniu – telesnosť, erotika, mýtus ženskej krásy, vzťahy medzi pohlaviami. V poslednom čase bola jej tvorba zaradená na výstavu The World Goes Pop v Tate Modern a International Pop vo Walker Art Center.

lot-241-jana-zelibska-two-r689_res.jpg

Stanislav Filko, Slovenská Šeherezáda IX (Pištol III), vydražené za 7 939 €

Dielo prezentuje gesticky a farebne „divokú“ tvorbu z osemdesiatych rokov poprednej osobnosti stredoeurópskej neoavantgardy. Autor bude od júna predstavený na samostatnej výstave v Slovenskej národnej galérii.

lot-302-stanislav-filko-slovak-scheherazade-ix-pistol-iii-1978-r144_res.jpg


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Máte už program pre deti na túto sobotu?

Novootvorený farmársky Trch. – Chutný trh v Slnečnice Markete bude už túto sobotu 26. mája oslavovať so všetkými deťmi.

Tlačové správy

TOP trendy 2018 v alternatívnych prístupoch ku zdraviu

Počuli ste už napríklad o digitálnej detoxikácii alebo e-Terapii? Prečítajte si o nových alternatívnych prístupoch ku zdraviu.

Tlačové správy

Biznis úver: Lepší tím, stroje, či menej stresu s faktúrami

Pozrite sa, kedy sa oplatí na rozvoj firmy využiť peniaze od banky.

Tlačové správy

Síce malí, no výnimoční regionálni dodávatelia. Poznáte ich?

Týmto menším regionálnym dodávateľom sa podarilo zaujať nielen svoje okolie, ale aj Kaufland. Určite si ich obľúbite aj vy.