INZERCIA

M.Borguľa je proti zotrvaniu ambasády na Hviezdoslavovom námestí

V programe na zasadnutie Mestskej rady, sa nachádza aj návrh na schválenie predĺženia doby nájmu pozemkov americkej ambasáde.

V programe na najbližšie zasadnutie Mestskej rady, ktoré sa bude konať 16. 6. 2016, sa nachádza aj návrh na schválenie ďalšieho predĺženia doby nájmu pozemkov Spojeným štátom americkým.

Zmluva o prenájme pozemkov na Hviezdoslavovom námestí bola pôvodne uzatvorená na dobu určitú do februára 2015. Pred uplynutím tejto lehoty veľvyslanectvo požiadalo magistrát o predĺženie zmluvy o 18 mesiacov. Už vtedy sa zdvihla vlne nevôle, proti predĺženiu sa postavili niekoľkí mestskí poslanci aj bratislavská verejnosť.

„Už vtedy som bol proti predĺženiu nájmu. Takmer trojmetrový plot okolo americkej ambasády je dlhodobo prekážkou v celistvosti Hviezdoslavovho námestia a výrazne esteticky kazí jeho vzhľad a historickú hodnotu. Riadne ukončenie zmluvy vo februári 2015 pre nás vtedy znamenalo šancu konečne sa neestetického oplotenia zbaviť,“ povedal poslanec Martin Borguľa.

Napriek protestom a výhradám mestskí poslanci nakoniec predĺženie zmluvy o prenájme pozemkov schválili na svojom zasadnutí 22. mája 2014. Napriek tomu, že schváleniu predchádzala diskusia poslancov s americkým veľvyslancom Theodorom Sedgwickom, na ktorej sa ambasáda zaviazala urobiť niekoľko opatrení na zníženie dopadu neestetického oplotenia a odznela tam aj požiadavka podmieniť ďalšie predĺženie zmluvy záväzným stanoviskom ambasády, že si začne hľadať nové miesto pre svoj zastupiteľský úrad, predĺženie zmluvy bolo nakoniec schválené bez akýchkoľvek podmienok pre americkú stranu.

„Vtedajšie hlasovanie bolo pre mňa veľkým sklamaním, ako jediný som hlasoval proti predĺženiu nájmu. Už vtedy som povedal, že schválenie predĺženia bez toho, aby bola americká ambasáda zaviazaná hľadať si nové miesto pre svoj úrad, znamená nielen to, že na námestí zostane aj naďalej trojmetrový plot, ale aj skutočnosť, že tento stav môže trvať poriadne dlho,“ povedal mestský poslanec.

Podľa Martina Borguľu nás teraz situácia a vtedajšie hlasovanie dobehli. Americká ambasáda nemusela hľadať nové miesto na presťahovanie a teraz len opätovne žiada magistrát o ďalšie predĺženie nájmu.

„Rozhodne budem proti tomu, aby ambasáda aj naďalej sídlila na Hviezdoslavovom námestí. Myslím, že sme boli dosť dlho trpezliví a vychádzali sme americkej strane v ústrety. Je najvyšší čas, aby teraz vyšli v ústrety oni nám a svoj zastupiteľský úrad definitívne presťahovali na iné miesto,“ povedal na záver Martin Borguľa.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vyznáte sa v novom označovaní palív?

Nové značenie palív ste si mohli všimnúť na tankovacích pištoliach, no uvádzať ho musia aj novo vyrobené autá na palivovej nádrži.

Tlačové správy

Vyhlásenie Vedeckej rady EU v Bratislave

Vyhlásenie Vedeckej rady EU v Bratislave k diskusii o porušovaní autorského práva v akademickom prostredí

Tlačové správy

5 skvelých interiérových trendov pre rok 2019

Plánujete pre rok 2019 kúpu staršej nehnuteľnosti alebo chystáte „prerábku“? Pozrite si najnovšie trendy.

Tlačové správy

Functional spaces for creative dwellers

These stylish offices and residences celebrate contemporary design.