SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra
INZERCIA

Vchodové presklené dvere: Budú bezpečné?

Vchodové presklené dvere: Budú bezpečné?

Sú vaše vchodové dvere presklené? Alebo práve o kúpe takýchto dverí uvažujete?  Presklené dvere sa skutočne tešia veľkej obľube. Veď akoby aj nie? Sú praktické a zároveň krásne dotvoria vzhľad celého priestoru, ale sú aj bezpečné?

 

Výhody presklených dverí

Mnohí si volíme presklené vstupné dvere do rodinného domu z praktických dôvodov, nakoľko takéto dvere výrazne presvetlia priestor v interiéri. Niektorým sa však jednoducho páčia, a tak ani iné, ako presklené vchodové dvere mať netúžia. Nečudo, že je tento typ dverí u nás stále veľmi obľúbený. Ako je to ale s ich bezpečnosťou?

 

Bezpečnosť presklených dverí

Nech je to tak či onak, väčšina z nás sa pri kúpe vchodových dverí so sklenenou tabuľou viac zaujíma o tepelno-izolačné vlastnosti skla, ako o jeho bezpečnostné atribúty. Riešime, či zvoliť štandardné dvojsklo, prípadne hrubšie trojsklo, aby sme úniky tepla zminimalizovali čo najviac, ako sa len dá a to, či sú dané dvere bezpečné a ochránia nás proti zlodejom, nám akosi unikne.

Ako je to s bezpečnosťou a odolnosťou presklených dverí voči vandalom? Pokročil v tomto smere vývoj a sú moderné technológie natoľko inovatívne, že aj sklo vydrží viac ako kedysi?

 

Nie je sklo ako sklo

Stačí urobiť jednoduchý, i keď trochu nákladný test. Skúste kopnúť do skla na vašich dverách, respektíve do ich sklenenej časti loptu. Jeden presný zásah a sklo je rozbité, minimálne prasknuté určite. Z toho vyplýva, že pekné-nepekné, bežné presklené vchodové dvere príliš bezpečné nie sú. A dokonca nezáleží ani na tom, či máme dvojsklo alebo trojsklo. Bežné sklá skrátka veľa nevydržia. Pritom ich dodnes používa vo svojich dverách väčšina výrobcov vstupných dverí, bez ohľadu na to, či ide o exteriérové dvere plastové, drevené alebo hliníkové.

Našťastie, vždy existuje alternatíva. A tak, keď sa za nič na svete nechcete vzdať predstavy mať presklené vchodové dvere, ostaňte pokojní. Existujú už totiž presklenia vo dverách označované ako „pancierové“, ktoré sú oproti bežnému sklu omnoho odolnejšie.

 

„Pancierové“ sklo

Zatiaľ čo na výrobu bežných dvoj aj trojskiel sa používa sklo hrúbky 4 mm, ktoré je od seba oddelené len vzduchovou, resp. plynovou medzerou, certifikované „pancierové“ sklá majú hrúbku až 20 mm. Takéto sklo navyše nie je po celej svojej hrúbke tvorené iba sklom, ale skladá sa z viacerých odolných materiálov, ktoré sú zlisované dohromady. Tým sa vytvorí veľmi pevná sklenená plocha odolná voči rozbitiu či prasknutiu.

Pre porovnanie, ak si skúsite zakopať do týchto dverí, lopta sa od nich, aj od stvrdeného skla maximálne odrazí, takmer ako od steny. Pre tých odvážnejších máme aj iné pokusy. Čo tak buchnúť do „pancierového“ skla kladivom? Buďte bez obáv, iní to už vyskúšali za vás a verte-neverte, vylepšené sklo odolalo aj nárazom kladiva. Samozrejme, pri použití väčších a silnejších nástrojov, s ktorými budete skúšať celistvosť skla ráznejšie a opakovane, zrejme dôjde k drobným prasklinám, prípadne sklo začne praskať. Na počudovanie však napriek nárazom ostáva stále celistvé.

 

Kvalitné sklo v kvalitných dverách

Jedna podstatná vec: „Pancierové“ sklo vo vstupných dverách má svoje opodstatnenie len v kvalitných bezpečnostných dverách, pretože je uchytené priamo do oceľovej konštrukcie dvernej konštrukcie, čo si vyžaduje špeciálne kotvenia. Výsledok však rozhodne stojí za to.  

Aj sklo na dverách môže byť pevné a odolné voči nárazom i zlodejom, len si musíte vybrať kvalitné presklené dvere, ktoré vydržia aj silnejší nápor. Nech sa doma cítite v bezpečí.

 

Okná a dvere do pasívneho domu?

Podstata tohto parametru spočíva v tom, že čím je toto číslo menšie, tým cez zimu uniká cez sklo z domu menej tepla, a cez leto sa ...

jednokrídlové, dvojkrídlové, trojkrídlové?

Jednokrídlové, dvojkrídlové, trojkrídlové?

To, ako by mali byť okná delené, závisí predovšetkým na ich veľkosti. Dnes sa vyrábajú okná jednokrídlové, dvojkrídlové...

prečo trojsklo? stačí mi štandardné dvojsklo?

Prečo trojsklo? Stačí mi štandardné dvojsklo?

Ako to teda v skutočnosti je, ako mám vedieť ktorá voľba bude tá správna? Postačí nám štandardné dvojsklo, či predsa bude lepšie siahnuť po trojskle?

SPÄŤ logo 1logo 2logo 4logo 3 NAVIGÁCIASLUŽBYSLEDUJTE NÁSKONTAKT
  • TEL.: 00421 35 7701 044
  • MOBIL: 00421 917 529 855
Copyright © 2005 - 2016 by Inter Okno s.r.o.! All rights reserved! Pomôžeme Vám?

Používaním stránok prevádzkovaných Inter-Okno s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. OK Viac info

TEL.: 00421 35 7701 044 -MOBIL: 00421 917 529 855 -Copyright © 2004 - 2050 by Inter Okno s.r.o.! All rights reserved!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

CUPRA si podmanila parížske nebo

Prvá závodná trať postavená na streche v hlavnom meste Francúzska bola scénou pre novú výzvu značky CUPRA.

Tlačové správy

Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

Slezská univerzita v Opavě

Tlačové správy

EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť

EkF TUKE je známa dôrazom na kvalitu vzdelávania, priateľské prostredie a orientáciou na cudzie jazyky.