Možno ste u seba „spozorovali zhoršené videnie“. Príčin môže byť veľa. Môžu však signalizovať aj závažné očné ochorenie.
VPDM – vekom podmienená degenerácia makuly – je progresívne ochorenie, ktoré postihuje strednú časť sietnice, tzv. žltú škvrnu- miesto najostrejšieho videnia. Človeku síce zostane periférne obrysové videnie, no uprostred vidí len tmavú machuľu. Stratí schopnosť písať, čítať a rozlišovať detaily. Vo veku nad 65 rokov je VPDM najčastejšou príčinou slepoty.
Iba očný lekár môže diagnostikovať toto ochorenie, preto je potrebné navštíviť ho pri akomkoľvek podozrení.
Ako vzniká táto choroba?
Vznik tohto ochorenia podmieňujú mnohé faktory. Okrem veku, ktorý je „prirodzenou“ príčinou, sa jedná o genetickú predispozíciu, čiže dedičné predpoklady, pohlavie, rasu, vplyv vonkajšieho prostredia – slnečné UV žiarenie. Preto je dôležité nosiť kvalitné slnečné okuliare už od detského veku. Veľký vplyv na toto ochorenie má životný štýl – fajčenie, alkohol, nesprávna výživa, obezita , stres a viaceré metabolické ochorenia ako je cukrovka a vysoký krvný tlak, cholesterol. VPDM sa vyskytuje v dvoch formách – suchej a vlhkej. So suchou sa stretávame ďaleko častejšie, cca v 85% prípadov, s vlhkou formou v cca 15%.
Samokontrola očí
Často sa stáva, že pacient príde do ambulancie už s nevidiacim jedným okom, čo si doma vôbec nevšimol. Samokontrola očí je dôležitá a veľmi jednoduchá. Pacient si zakryje jedno oko a skontroluje, ako vidí druhé. Najlepšie je zakryť si jedno oko a pozorovať napríklad na kachličkách alebo ráme okna, či sa čiary nevychyľujú, nekrivia, či nie sú vypadnuté alebo zahmlené.
Výbornou pomôckou na kontrolu VPDM je Amslerova mriežka. Jedno oko si zakryte a odkrytým okom v okuliaroch na čítanie sa zamerajte na čierny bod v strede mriežky. Ak vidíte čiary na mriežke zdeformované, alebo niektoré dokonca chýbajú, urýchlene navštívte očného lekára.
Amslerova mriežka
Vysoký krvný tlak, cholesterol a cukrovka – nepodceňujme preventívne prehliadky
Ak je krvný tlak zvýšený dlhodobo, trpia všetky cievy aj v oku, v dôsledku čoho je obmedzený nielen prietok krvi, ale aj prísun výživných látok. Je veľmi dôležitá dôsledná liečba vysokého krvného tlaku, cholesterolu a tiež cukrovky, pretože tieto ochorenia sa podpisujú pod zmeny na sietnici, ktoré zhoršujú zrak, alebo oň človeka môžu aj pripraviť.
Vidíte pred očami fľaky? Aj toto môžu byť varovné príznaky tzv. diabetickej retinopatie, ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií cukrovky.
Čo je diabetický edém makuly - DEM?
V zadnej časti oka sú cievy, ktoré sú bariérou pre prestup látok medzi krvou a sietnicou. Sietnica je miesto vo vnútri zadnej časti oka, kde sa zaznamenávajú všetky obrazy, ktoré vidíme – podobne ako film vo fotoaparáte. Makula, nazývaná tiež žltá škvrna, je centrálna časť sietnice zodpovedná za ostré videnie a rozpoznávanie jemných detailov. Opuch makuly (žltej škvrny), je osobitný prípad diabetickej retinopatie. V takomto prípade presakuje tekutina z krvných vlásočníc do oblasti žltej škvrny, kde spôsobujú opuch (edém). Porucha postupuje rýchlo a pacient stráca schopnosť ostro vidieť.
Diabetická retinopatia nebolí!
Príznaky ochorenia spočiatku nie sú žiadne. Diabetická retinopatia je termín označujúci poškodenia sietnice oka spôsobené hyperglykémiou. Strata zraku spôsobená diabetickou retinopatiou nebolí, ale trvale postupuje. Často je diabetická retinopatia prehliadaná až do pokročilého štádia ochorenia. Vzťah medzi hyperglykémiou, vysokým tlakom a diabetickou retinopatiou je zreteľný. V čase, keď je vhodné zasiahnuť, pacient spravidla nemá subjektívne ťažkosti, hoci už môže mať postihnutú sietnicu. Postihnutie sietnice zistí len lekár.
Zopár užitočných rád pre život s DEM:
Používajte jasnejšie svetlo pri činnostiach požadujúcich váš zrak.
Zorganizujte si prostredie tak, aby mali všetky veci svoje miesto.
Používajte baterku a lupu, keď je to potrebné.
Čítajte knihy a noviny s veľkými písmenami.
Trochu štatistiky:
Diabetická retinopatia a diabetický edém makuly (DEM) sú hlavnou príčinou straty zraku pacientov v produktívnom veku v rozvinutých krajinách. Každých 5 sekúnd vo svete diagnostikujú jedného diabetika a každých 10 sekúnd jeden diabetik zomrie. Na Slovensku je 339 419 diabetikov, odborníci predpokladajú, v súlade s údajmi Medzinárodnej diabetickej federácie (IDF), že ďalších 150 000 pacientov má zatiaľ nepoznanú, ale už jestvujúcu formu alebo sú v štádiu prediabetických syndrómov.
Prevencia:
Pacienti s diabetes melitus by ako prevenciu diabetickej retinopatie a diabetického edému makuly mali v prvom rade dodržiavať diétny diabetický režim. Oftalmologička MUDr. Jana Štefaničková, PhD, z Kliniky oftalmológie LFUK v Bratislave a UNB Ružinov zdôrazňuje, že pravidelné návštevy u očného lekára sú veľmi dôležité, pretože iba oftalmológ môže ochorenie diagnostikovať omnoho skôr, než sa prejavia prvé príznaky. Zároveň dodáva, že neexistuje spôsob, ako ochorenie úplne vyliečiť, jestvujú však terapeutické postupy, ktoré dokážu zastaviť rozvoj ochorenia, stabilizovať stav a v niektorých prípadoch dokonca zlepšiť kvalitu zraku.
L.SK.COM.07.2015.1734 , L.SK.COM.06.2016.2092 Tento edukačný článok vám prináša spoločnosť Bayer, spol. s r. o.