SME
Piatok, 19. apríl , 2019
INZERCIA

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza?

Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza? Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

Psoriáza má dva vrcholy výskytu – vo veku 18-30 rokov,  kedy môže byť priebeh ochorenia ťažší a vo veku 45-60 rokov, kedy môže ochorenie prebiehať miernejšie, ale môže byť častejšie postihnutie nechtov a kĺbov. Diagnostika psoriázy nie je vždy jednoduchá. Prvé prejavy začínajú často vo vlasoch a v tomto prípade sa psoriáza zvykne zamieňať so seboroickou dermatitídou, ktorá sa prejavuje lupinami vo vlasoch. Ak sa však objavia červené šupinaté ložiská okrem toho aj na lakťoch, kolenách a driekovej časti chrbta, býva diagnostika psoriázy pre kožného lekára zvyčajne už ľahká. Ak by prejavy neboli úplne jednoznačné a kožný lekár by s diagnózou váhal, môže odobrať kúsok kože z ložiska a odoslať ho na histologické vyšetrenie. Mnohí ľudia sa pýtajú, či je potrebné aj vyšetrenie krvi. Pri psoriáze to nie je nutné, stačí naozaj len klinické vyšetrenie a v sporných prípadoch navyše histologické vyšetrenie. Psoriáza môže postihovať nielen kožu a kĺby, ale aj nechty – typické sú drobné jamky v nechtovej platničke a tzv. olejové škvrny, ktoré sú voľným okom dobre viditeľné. Čím skôr sa s liečbou psoriázy začne, tým ľahšie sa ochorenie lieči. Dôležité je  dbať na zdravú stravu bohatú na ovocie a zeleninu, dostatok pohybu, nepiť alkohol a nefajčiť. Včasná liečba a správna životospráva pomáha udržať psoriázu dlhodobo pod kontrolou.  

MUDr. Jarmila Bugárová, Dermatovenerologické oddelenie FNsP Nové Zámky

Poradňu prináša farmaceutická spoločnosť Janssen.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019

Rozmanité Grécko a jeho ostrovy budú aj tento rok obľúbený cieľ dovolenkárov.

Tlačové správy

Bim Challenge 2019

4. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania

Tlačové správy

Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov

Čerpacie stanice OMV budú v plnej prevádzke aj počas dní, keď v bežných obchodoch nenakúpite.

Tlačové správy

Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur

Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie majú šancu získať príspevok od 20.000 do 50.000 eur.