SME
Nedeľa, 17. november, 2019 | Meniny má Klaudia
INZERCIA

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza?

Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza? Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

Psoriáza má dva vrcholy výskytu – vo veku 18-30 rokov,  kedy môže byť priebeh ochorenia ťažší a vo veku 45-60 rokov, kedy môže ochorenie prebiehať miernejšie, ale môže byť častejšie postihnutie nechtov a kĺbov. Diagnostika psoriázy nie je vždy jednoduchá. Prvé prejavy začínajú často vo vlasoch a v tomto prípade sa psoriáza zvykne zamieňať so seboroickou dermatitídou, ktorá sa prejavuje lupinami vo vlasoch. Ak sa však objavia červené šupinaté ložiská okrem toho aj na lakťoch, kolenách a driekovej časti chrbta, býva diagnostika psoriázy pre kožného lekára zvyčajne už ľahká. Ak by prejavy neboli úplne jednoznačné a kožný lekár by s diagnózou váhal, môže odobrať kúsok kože z ložiska a odoslať ho na histologické vyšetrenie. Mnohí ľudia sa pýtajú, či je potrebné aj vyšetrenie krvi. Pri psoriáze to nie je nutné, stačí naozaj len klinické vyšetrenie a v sporných prípadoch navyše histologické vyšetrenie. Psoriáza môže postihovať nielen kožu a kĺby, ale aj nechty – typické sú drobné jamky v nechtovej platničke a tzv. olejové škvrny, ktoré sú voľným okom dobre viditeľné. Čím skôr sa s liečbou psoriázy začne, tým ľahšie sa ochorenie lieči. Dôležité je  dbať na zdravú stravu bohatú na ovocie a zeleninu, dostatok pohybu, nepiť alkohol a nefajčiť. Včasná liečba a správna životospráva pomáha udržať psoriázu dlhodobo pod kontrolou.  

MUDr. Jarmila Bugárová, Dermatovenerologické oddelenie FNsP Nové Zámky

Poradňu prináša farmaceutická spoločnosť Janssen.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Sloboda na Slovensku oslavuje 30 rokov

Dnes je to už 30 rokov, čo si Slováci a Česi vybojovali niečo nepredstaviteľné.

Tlačové správy

O2 opäť pripomína, že sloboda nie je samozrejmosť

Tentokrát konceptom „Krajiny, do ktorej sa nechceme vrátiť“ a desiatkou ďalších projektov zameraných na 17. november.

Tlačové správy

Čo funguje v českom obchodnom registri lepšie ako na Slovensku

V Českej republike majú notári s účinnosťou od 1. januára 2015 právomoc na žiadosť oprávnenej osoby vykonať zápis do VR.