SME
Utorok, 7. apríl, 2020 | Meniny má Zoltán
INZERCIA

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza?

Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza? Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

Psoriáza má dva vrcholy výskytu – vo veku 18-30 rokov,  kedy môže byť priebeh ochorenia ťažší a vo veku 45-60 rokov, kedy môže ochorenie prebiehať miernejšie, ale môže byť častejšie postihnutie nechtov a kĺbov. Diagnostika psoriázy nie je vždy jednoduchá. Prvé prejavy začínajú často vo vlasoch a v tomto prípade sa psoriáza zvykne zamieňať so seboroickou dermatitídou, ktorá sa prejavuje lupinami vo vlasoch. Ak sa však objavia červené šupinaté ložiská okrem toho aj na lakťoch, kolenách a driekovej časti chrbta, býva diagnostika psoriázy pre kožného lekára zvyčajne už ľahká. Ak by prejavy neboli úplne jednoznačné a kožný lekár by s diagnózou váhal, môže odobrať kúsok kože z ložiska a odoslať ho na histologické vyšetrenie. Mnohí ľudia sa pýtajú, či je potrebné aj vyšetrenie krvi. Pri psoriáze to nie je nutné, stačí naozaj len klinické vyšetrenie a v sporných prípadoch navyše histologické vyšetrenie. Psoriáza môže postihovať nielen kožu a kĺby, ale aj nechty – typické sú drobné jamky v nechtovej platničke a tzv. olejové škvrny, ktoré sú voľným okom dobre viditeľné. Čím skôr sa s liečbou psoriázy začne, tým ľahšie sa ochorenie lieči. Dôležité je  dbať na zdravú stravu bohatú na ovocie a zeleninu, dostatok pohybu, nepiť alkohol a nefajčiť. Včasná liečba a správna životospráva pomáha udržať psoriázu dlhodobo pod kontrolou.  

MUDr. Jarmila Bugárová, Dermatovenerologické oddelenie FNsP Nové Zámky

Poradňu prináša farmaceutická spoločnosť Janssen.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €

Rúško z textílie na opakované použitie nájdete v denníku SME v utorok 7. apríla.

Tlačové správy

Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk

Je to tak, momentálne sa podstatná časť bežných aktivít detí presunula do online prostredia.

Tlačové správy

Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor

Ak ste si už nechali vypracovať jednu ponuku, využite možnosť získať aj druhý názor od odborníkov. Jednoducho, online a zadarmo.