SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza?

Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

V akom štádiu sa dá diagnostikovať psoriáza? Platí aj pri nej, že čím skorší začiatok liečby, tým úspešnejší? Aké sú prvé príznaky?

Psoriáza má dva vrcholy výskytu – vo veku 18-30 rokov,  kedy môže byť priebeh ochorenia ťažší a vo veku 45-60 rokov, kedy môže ochorenie prebiehať miernejšie, ale môže byť častejšie postihnutie nechtov a kĺbov. Diagnostika psoriázy nie je vždy jednoduchá. Prvé prejavy začínajú často vo vlasoch a v tomto prípade sa psoriáza zvykne zamieňať so seboroickou dermatitídou, ktorá sa prejavuje lupinami vo vlasoch. Ak sa však objavia červené šupinaté ložiská okrem toho aj na lakťoch, kolenách a driekovej časti chrbta, býva diagnostika psoriázy pre kožného lekára zvyčajne už ľahká. Ak by prejavy neboli úplne jednoznačné a kožný lekár by s diagnózou váhal, môže odobrať kúsok kože z ložiska a odoslať ho na histologické vyšetrenie. Mnohí ľudia sa pýtajú, či je potrebné aj vyšetrenie krvi. Pri psoriáze to nie je nutné, stačí naozaj len klinické vyšetrenie a v sporných prípadoch navyše histologické vyšetrenie. Psoriáza môže postihovať nielen kožu a kĺby, ale aj nechty – typické sú drobné jamky v nechtovej platničke a tzv. olejové škvrny, ktoré sú voľným okom dobre viditeľné. Čím skôr sa s liečbou psoriázy začne, tým ľahšie sa ochorenie lieči. Dôležité je  dbať na zdravú stravu bohatú na ovocie a zeleninu, dostatok pohybu, nepiť alkohol a nefajčiť. Včasná liečba a správna životospráva pomáha udržať psoriázu dlhodobo pod kontrolou.  

MUDr. Jarmila Bugárová, Dermatovenerologické oddelenie FNsP Nové Zámky

Poradňu prináša farmaceutická spoločnosť Janssen.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povedie aj cez tunel, skráti cestu o takmer dvadsať minút.


2 h

Chceli by sme mať slušné úspory, ale chýba nám väčší záujem o riešenia pre zhodnotenie vlastných peňazí.


6 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu