SME
Štvrtok, 14. november, 2019 | Meniny má Irma
INZERCIA

IBDP - Vstupenka na prestížne svetové univerzity

Medzinárodný program IBDP (International Baccalaureate Diploma Programme) -vstupenka na prestížne svetové univerzity

Medzinárodný program IBDP (International Baccalaureate Diploma Programme) -vstupenka na prestížne svetové univerzity.

Rozhovor s Karen Eastwood, riaditeľkou školy The British International School v Bratislave (BISB).

img8177-r565_res.jpg

Vizitka školy: Súkromná spojená škola The British International School Bratislava (BISB) je súčasťou siete medzinárodných škôl Nord Anglia Education, ktorá prevádzkuje 42 škôl po celom svete a vzdeláva vyše 34 000 študentov. BISB funguje na Slovensku už od roku 1997 a v súčasnosti poskytuje vzdelanie vyše 700 študentom zo 47 krajín sveta. Na škole sú deti od 2 do 18 rokov. Vyučovanie prebieha v anglickom jazyku. Škola je akreditovaná Ministerstvom školstva, ako aj organizáciami Cambridge International Examination Board a International Baccalaurate Organisation.


Nedávno ste boli vymenovaná za novú riaditeľku Britskej medzinárodnej školy v Bratislave. Blahoželáme. Niekoľko rokov ste boli BISB riaditeľkou gymnázia zodpovednou za študentov vo veku od 11 do 18 rokov. Čo bolo vaším najdôležitejším cieľom ako riaditeľky gymnázia a čo by ste chceli dosiahnuť ako riaditeľka celej školy?

K. Eastwood:  Úloha riaditeľa gymnázia je veľmi odlišná od úlohy riaditeľa celej školy. Ako riaditeľka gymnázia som mala tri najdôležitejšie ciele: zlepšovanie našich akademických výsledkov, prijímanie najlepších a najkvalitnejších učiteľov a v neposlednom rade neustále sa ubezpečovať v tom, že naši učitelia majú najlepší profesionálny rozvoj, ktorý im umožňuje vybudovať si najefektívnejšie tímy. Veď práve najlepší učitelia robia našu školu najlepšou. Mojím aktuálnym cieľom je zabezpečiť bezpečné a motivujúce prostredie na štúdium, kde mladí ľudia z rôznych kútov sveta spoločne vyrastajú, vážia si odlišné kultúry, spoločne sa tešia z úspechov a uvedomujú si svoju zodpovednosť. Každoročne zaznamenávame značný nárast zápisu nových študentov a mojím novým dlhodobým cieľom ako riaditeľky bude zabezpečiť, aby sme neboli len najlepšia škola na slovenskom trhu, ale v celom stredoeurópskom regióne.

 

The British International School Bratislava poskytuje vzdelanie pre deti vo veku od 2 do18 rokov nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín sveta. Myslíte si, že je ťažké prispôsobiť sa potrebám študentov prichádzajúcich z iných školských systémov a s rôznymi očakávaniami?

K. Eastwood: Naozaj si nemyslím, že je to pre nás ťažké. Práve naopak. Väčšina našich učiteľov ukončila pedagogické vzdelanie vo Veľkej Británii, majú bohaté skúsenosti z celého sveta a sú zvyknutí a kompetentní vyučovať študentov z rôznych krajín sveta a z rôznych systémov. Naším cieľom je podporovať všetkých študentov a ich rodičov tak, aby sa u nás cítili ako doma a zároveň aby boli súčasťou neustále rastúcej BISB komunity.

 

Na BISB vyučujete podľa anglických národných osnov (UK osnovy). V posledných dvoch rokoch štúdia ponúkate program International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP). Aké sú výhody IBDP? Ako pripravujete študentov na prijímacie skúšky na vysoké školy?

K. Eastwood: International Baccalaureate Diploma Programme je dvojročné štúdium končiace udelením diplomu, ktorý je akceptovaný univerzitami na celom svete ako vynikajúca akademická kvalifikácia. IBDP nie je nový program, existuje už od roku 1968 a dnes je   považovaný na celom svete ako prvotriedna príprava na univerzitu. Štruktúra programu umožňuje určitý stupeň špecializácie pri zachovaní vyrovnaných osnov a dáva študentom najlepšiu možnú príležitosť k rozvoju mnohých akademických zručností. Nedávny nezávislý výskum britskej štatistickej agentúry pre vyššie vzdelanie (HESA) porovnával pripravenosť študentov, ktorí absolvovali program IBDP s tými, ktorí absolvovali anglický študijný program A -levels. Vo väčšine prípadov, získali IB študenti vyššiu kvalifikáciu (Master, PhD) a s menšou pravdepodobnosťou nedokončili štúdium. Uvádzané výhody pre študentov sú, že IB Diplom im dáva nástroje, ktoré potrebujú, aby boli úspešní na univerzite. Osobitne vyzdvihujú ich pripravenosť, sebavedomie, zručnosť a schopnosť efektívne organizovať svoj čas. No najdôležitejšie je, že rozvíjajú svoj zmysel pre svet okolo seba a zodpovednosť voči nemu.

Náš univerzitný a kariérny poradca spolu s naším IB koordinátorom a triednymi učiteľmi vypracúvajú akademické a osobnostné referencie pre našich študentov, ktoré sú súčasťou ich prihlášky na vysokú školu. Tento tím tiež ponúka poradenstvo a podporu ohľadom výberu univerzity a kurzov, či už vo Veľkej Británii, USA, Kórei alebo na ďalších európskych univerzitách. Študenti na BISB v prvom a druhom  ročníku IB venujú čas poradenstvu ohľadom kariéry, robia si prieskum, stretávajú sa s bývalými študentmi našej školy a majú príležitosť navštíviť univerzity, na ktoré sa plánujú prihlásiť.

 

BISB onedlho oslávi 20. výročie. Iste ste doposiaľ mali veľa študentov, ktorí ukončili školu a šli študovať na rôzne univerzity. Môžete vymenovať niektoré top univerzity, ktoré vyštudovali vaši absolventi?

K. Eastwood: Hoci naša škola existuje od roku 1997, naši prví absolventi odišli študovať na vysoké školy v roku 2007. Od tej doby máme viac ako 260 absolventov. Väčšina z nich úspešne ukončila štúdium na vysokých školách na celom svete a majú rôzne profesie. Tohtoroční absolventi mieria napríklad na Imperial College v Londýne študovať informačné technológie, University of Glasgow študovať medicínu, na Kings College v Londýne študovať právo a na University College London študovať stavebné inžinierstvo. Toto sú všetko popredné svetové univerzity.

Príbehy našich absolventov a ich úspechy môžete nájsť aj na našich webových stránkach.(Pozn. http://www.nordangliaeducation.com/en/our-schools/bratislava/our-students/alumni-success

 

Majú vaši študenti nejaké skúsenosti s prihláškami na univerzity v USA? 

K. Eastwood: IBDP je uznávaný aj univerzitách v USA a hoci nie veľa z našich študentov si zvolí univerzity v USA, každý rok máme minimálne jedného alebo dvoch študentov, ktorí sa rozhodnú pre túto destináciu. Michal Hudáč, jeden z našich 2016 absolventov sa láskavo podelil o svoje skúsenosti s IBDP a jeho prijímacím procesom na americkú univerzitu:

 

 „Štyri roky v The British International School of Bratislava boli tie najlepšie investované roky v mojom živote. Z hľadiska vzdelania a prostredia, v ktorom som sa pohyboval, ale hlavne možností, ktoré sa mi po úspešnom dokončení IB Diploma naskytli. Aj napriek tomu, že z Anglicka som dostal viacero ponúk na štúdium, stále som  sníval o západnejšej strane pologule. Amerika ma odjakživa fascinovala tvorbou filmov a hudby, ale predovšetkým veľkými nadnárodnými firmami, ktoré sa vďaka globalizácií dostali aj k nám. Keď som sa dopočul o Hult International Business School, ktorá má zhodou okolností sídlo aj v San Franciscu, meste StartUpov, neváhal som so zaslaním prihlášky. Po úspešnom napísaní SAT testov, pozitívne ohodnotenom životopise a interview s jedným z manažérov som bol informovaný o mojom prijatí. Škola bez problémov akceptovala IB Diplom, čo ma veľmi uspokojilo, napriek obavám z toho, že IB je preferované predovšetkým v Európe. Po zaslaní videa o mojom živote a podnikavých aktivitách mimo školy, som taktiež dostal hodnotné štipendium na celé štyri roky. Nie malú čiastku môjho úspechu preto pripisujem práve IBDP programu, počas ktorého sme sa neustále zdokonaľovali v našej komunikácií, písaní esejí či tvorbe prezentácií a videí.”

bisb-inzercia-r324_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark

Stredisko zimných športov pre milovníkov prírodného snehu

Tlačové správy

Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.

Výška fixného výnosu sa mení podľa výšky a dĺžky investície

Tlačové správy

Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?

Už dnes si môžete kúpiť SME so špeciálnou prílohou pre budúcich vysokoškolákov.