SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Dielňa Lab powered by Nadácia Orange zväčšila priestory

Lab powered by Nadácia Orange rozšíril pred pár dňami svoj kreatívny priestor o podzemie.

Bratislava 4. október 2016 – V marci tohto roka uviedla Nadácia Orange  v spolupráci s Alianciou Stará tržnica a organizáciou Connect Coworking do života vzdelávaco-komunitnú dielňu, v ktorej si široká verejnosť môže v praxi vyskúšať prácu s technológiami budúcnosti. Lab powered by Nadácia Orange, ktorý slúži na výskum, vzdelávanie a testovanie progresívnej digitálnej produkcie a dizajnu, rozšíril pred pár dňami svoj kreatívny priestor o podzemie a sprístupnil tak záujemcom ďalšie technické vybavenie.

Už pol roka sa študenti, mladí profesionáli, ale aj široká verejnosť so záujmom o najmodernejšie technológie stretávajú v Bratislave vo vzdelávaco-komunitnej dielni Lab powered by Nadácia Orange. V priestore na prízemí ponúka prístup k prístrojom ako laserová rezačka, 3D tlačiareň či ploter. Pre užívateľov sú k dispozícii 3D perá, ktoré Nadácia Orange venovala Labu pri oficiálnom otvorení. Návštevníci v priestore, do ktorého sa dostanú priamo z Námestia SNP, nájdu okrem strojov i obchod s drobným spotrebným materiálom, a tiež knihy, časopisy, návody, študijné materiály i hotové produkty, ktoré v Labe vznikli, ale aj príjemnú kaviareň.

Väčší priestor, nové technické vybavenie

V polovici septembra po testovacej prevádzke Lab powered by Nadácia Orange sprístupňuje aj svoje podzemné priestory. Sú zariadené vybavením na spracovanie dreva a mäkkých materiálov ako CNC laser, frézy, pílky, brúsky a ručné náradie, a taktiež zariadeniami na výrobu inteligentných výrobkov  ako mikropočítače Raspberry Pi, LEGO Mindstorm, spájkovačka, elektrokútik a iné. Súčasťou priestoru je taktiež kreatívna stena, na ktorú si môžu členovia kresliť svoje nápady. Cieľom novootvorenej tvorivej časti Labu je poskytnúť prostredie s takým pracovným náradím, aby podnietil kreativitu svojich návštevníkov a podporil vznik nových a náročnejších projektov členov Labu. Vzdelávanie je jednou z hlavných priorít Nadácie Orange a taktiež dôvodom, prečo Lab vznikol. Podobné tvorivé dielne po celom svete prinášajú širokej verejnosti osobnú skúsenosť s najmodernejšími technológiami, ktoré nie sú bežné ani na školách. Pomocou prístrojov budúcnosti sa môže akýkoľvek nápad premeniť na realitu. Zväčšený priestor umožňuje vyskúšať si ešte viac technológií.

Lab – infopoint Bielej noci

Lab powered by Nadácia Orange bude tiež súčasťou Bielej noci – najväčšieho a najnavštevovanejšieho festivalu súčasného umenia na Slovensku. V jeho priestoroch sa bude nachádzať infopoint pre návštevníkov. Tí si budú môcť počas celej noci v rámci Noci otvoreného Labu vyskúšať prácu v novootvorenom podzemnom priestore a technológie, ktoré doň pribudli. „Veľmi sa teším, že môžeme byť hostiteľským zázemím pre festival Biela noc a celkom logicky tak ponúknuť priestor Lab-u, ktorý vznikol na myšlienke podpory vzdelávania a komunitného rozvoja a prepojiť ho s takýmto umeleckým projektom postaveným práve na zážitkových a vnemových technológiách,“ povedala Andrea Ungvölgyi, manažérka Nadácie Orange a CR Specialist zo spoločnosti Orange Slovensko. Prestížny medzinárodný umelecký projekt sa síce bude v Bratislave konať druhú októbrovú sobotu, návštevníkov však chce na jedinečný program navnadiť už pár dní vopred. Inšpiratívna prednáška Biela noc Talk privíta v Lab-e headlinerov tohtoročnej Bielej noci – digitálneho umelca Mathieua Le Sourda (Maotika) a univerzálneho koncepčného umelca Daniela Baumanna – už v stredu 05.10.2016 o 19.00. Diskusia o dielach vystavených na festivale a o svojej tvorbe bude pozvánkou na sobotňajší festivalový zážitok.

Magické umenie francúzskeho umelca

Partnerom aktuálneho ročníka festivalu Biela noc je zakladateľ Nadácie Orange spoločnosť Orange Slovensko. Operátor je tiež partnerom inštalácie svetoznámeho umelca Vincenta Leroya, ktorého dielo Boreal Halo bude vystavené v bratislavskej Starej tržnici. Ide o monumentálny, 10 metrov široký prstenec, ktorý sa magicky vznáša v priestore, vlniac sa do rytmu polárnej žiary. Leroy vťahuje návštevníkov do svojej vizuálnej a fyzickej skúsenosti a od diváka vyžaduje určitý čas, ktorú venuje výhradne jeho dielu. Francúzsky umelec je známy precíznym technickým prevedením diel, ktoré zanechajú silný vizuálny zážitok. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


21 h

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu