SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Každá zmena na Slovensku sa začína v Bratislave

Bezpečnostné dvere sa u nás vyrábajú a predávajú už celé štvrťstoročie.

Po roku 1989 sa naše životy zmenili. Konečne sme sa cítili slobodní. Niektorí až priveľmi.

Prvý prudký nárast kriminality prišiel v rokoch 1991 – 92. Najskôr v hlavnom meste, kde boli vlámania do bytov na dennom poriadku. Postupne sa zvýšená kriminalita prevalila celým Slovenskom.

Pred štvrťstoročím ľudia nemali veľa možností, ako si svoj majetok ochrániť. Mohli si kúpiť bezpečnostné kovanie, no takáto ochrana nebola vážnejšou prekážkou pre zlodejov využívajúcich hrubú silu. Kvalitný zámok nepomohol, keď rozbili celé dvere.

Na Trnavskom mýte

Ako spevniť existujúce dvere? Táto myšlienka stála na začiatku vzniku firmy ADLO. Bežné vchodové dvere boli v tej dobe vyrobené z papiera, v určitom období sa dokonca používali narezané kukuričné šúľky. Dnes je to už smiešna predstava, a tak trochu boli smiešne jednoduché aj prvé bezpečnostné riešenia.

„Dvere sme spevnili plechom vloženým do stredu. K dispozícii sme mali len otcov žiguliak a jednu garáž,“ hovorí Jozef Adame, zakladateľ a konateľ firmy ADLO. Ľudí museli presvedčiť, že potrebujú zvýšenú ochranu svojich domácností ešte skôr, ako sa práve na ich byt niekto zameral.

Keď sa to podarilo, väčšinou to bola záležitosť jedného dňa. Ráno na byte zvesili dvere z pántov, na otcovom aute ich previezli do spomínanej garáže, kde dvere rozpílili a dovnútra vložili plech. Potom rýchle zlepenie, doplnenie o bezpečnostné kovanie a bolo to. Panelákové dvere sa za jeden deň premenili na bezpečnostné.

Trh na aktivitu vlamačov nestihol hneď zareagovať, a preto žiadny porovnateľný výrobok v tej dobe na Slovensku neexistoval. Prvú predajňa otvorilo ADLO práve v Bratislave. V budove Domu odborov, či bývalého Istropolisu na Trnavskom mýte je už dvadsaťpäť rokov. „Najmä kvôli zákazníkom sa snažíme udržať na rovnakom mieste. Vedia, že nás tu nájdu, keď potrebujú,“ dodáva Adame.

Firma vznikla na Slovensku a celý vývoj vychádzal zo slovenských skúseností.

Na Slovensku má v súčasnosti dvanásť predajní, ďalšie sú v Čechách, Rakúsku, Nemecku a dokonca aj v Dánsku či Švajčiarsku. ADLO je dnes jednou z mála firiem v Európe, ktorá dokáže vyrábať bezpečnostné dvere v piatej bezpečnostnej triede.

Rôzni zlodeji

Firma má vlastnú konštrukčnú kanceláriu. Pokiaľ dôjde k útoku na dvere, nekontroluje ich iba firemný technik, ale aj konštruktér. Ten hľadá najslabšie miesto na dverách.

„Naše dvere neustále zlepšujeme, prakticky každých šesť mesiacov prichádzajú nové modely,“ prezrádza konateľ.

Niektorí zlodeji sa pustia do dverí doslova bez rozmyslu, možno aj pod vplyvom rôznych návykových látok, iní sa na dvere prichystajú a snažia sa ich prekonať sofistikovaným spôsobom.

rez bezpečnostnými dverami adlo

Smart riešenie

Častou otázkou je, či je lepší alarm alebo bezpečnostné dvere. „Vývoj ide dopredu, no základom je mechanická ochrana, ktorá fyzicky zabráni zlodejovi, aby sa dostal do bytu. Pri alarme dostanete na mobil signál, že vás práve vykrádajú. A čo v tej chvíli urobiť? Mám zavolať susedovi? No asi ťažko,“ vysvetľuje Adame.

Nové smart riešenia vám dajú vedieť, keď sa niekto zdržuje pred dverami dlhšie ako tri sekundy. Dostanete jeho fotografiu, môžete ho osloviť a porozprávať sa. Ak to nie je zlodej. A ak je, musíte sa spoľahnúť na to, že vaše bezpečnostné dvere vydržia do chvíle, kým na miesto príde polícia.

„Kamery nestačia, pretože vy na nich vidíte, že vám vykrádajú byť, no v tej chvíli nedokážete urobiť nič viac,“ hovorí Dominika Ondruchová, odborníčka na bezpečné bývanie z Prahy.

Mechanická zábrana v podobe bezpečnostných dverí zlodejom zoberie čas. A ten rozhoduje. Kamera je dobrý doplnok, no nezabráni, aby vám niekto rozbil obyčajné dvere a vošiel do bytu, keď v ňom nie ste. Alebo aj keď v ňom ste. Rozhodne je lepšie stáť za pevnými bezpečnostnými dverami a zavolať políciu, ako sa pozerať na to, že sa vám pred očami rozpadáva jediná prekážka, čo stojí medzi vami a darebákom na druhej strane.

Cez stavebné

„Kvalita vchodových dverí, okien alebo pivničných dverí je dnes úplne niekde inde, ako bola v minulosti,“ hovorí Monika Céreová, viceprezidentka J&T.

Posun k zvýšeniu bezpečnosti podľa nej vidieť nielen v bankovej oblasti, ale aj tej nebankovej. „Prichádzajú moderné technológie, nie je potrebné, aby ste tam mali niekoho fyzicky prítomného, pokiaľ to máte zabezpečené iným spôsobom,“ dodáva.

Veľa ľudí sa rozhodne hradiť investíciu do bezpečnostných dverí zo stavebného sporenia. „Je to asi účel číslo jeden,“ súhlasí Radovan Slobodník z Prvej stavebnej sporiteľne.

Okrem dverí sú to najmä okná a nakoniec rôzne elektronické systémy ako kamery či alarmy. Sporiteľňa dokonca preplatí aj najmodernejšie smart riešenia. „Všetko čo je zabudované so stavbou, sa dá financovať zo stavebného sporenia,“ vysvetľuje odborník.

Dnes je už úplne bežné, že prvé čo mladí ľudia riešia po kúpe bytu, je jeho ochrana a až potom vybavenie. ⋌(P

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 186
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 083
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 750
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 219
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 786
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 563
  7. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 431
  8. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vyšetrenie na Klinike detskej oftalmológie LF UK a NÚDCH.

Myslí na prevenciu aj kvalitnú starostlivosť.


28. mar

Okrem liekov ponúkne širokú škálu vyšetrení.


28. mar

Dnes začína predaj vstupeniek.


28. mar

Hviezdou sobotňajšieho večera 16. augusta bude fenomenálny Post Malone.


28. mar
SkryťZatvoriť reklamu