SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Spoznajte kráľovské vína Pinot Noir

Pinot Noir je pravdepodobne jedna z najtajomnejších a najkomplikovanejších odrôd vína.

Vedeli ste, že najlepšie a najdrahšie vína na svete majú spoločného menovateľa? Je ním Pinot Noir. Pinot Noir je pravdepodobne jedna z najtajomnejších a najkomplikovanejších odrôd v chápaní vína ako takého. Jej pôvod treba hľadať vo Francúzsku.

 

Celosvetovo sa pestuje na ploche takmer 120 000 hektárov (10. miesto v globálnom rozšírení). To iba svedčí o obľúbenosti vín z tejto odrody ako medzi vinármi tak aj medzi milovníkmi vína. Táto odroda je pravdepodobne o 1 000 rokov staršia ako Cabernet Sauvignon a jej pôvod je v Burgundsku. A práve vo Francúzsku dosiahla táto odroda aj svetového ohlasu.

Najlepšie vína z pochádzajú z Burgundska. Ich cena nie je najnižšia (až 10 000 eur za fľašu), ale predstavujú najkomplexnejší obraz o jedinečnom prepojení medzi prírodou a človekom.

Ďalšou skupinou sú expresívne šumivé vína z oblasti Champagne – vína bez alternatívy. Najlepšie Blanc de Noirs či Rosé Champagne pochádzajú z vinohradov, kde hektár pôdy stojí až 4 mil. eur. Treťou najzaujímavejšou oblasťou pre pinoty je Kalifornia (Sonoma, Russian River, Santa Rita, Santa Barbara). Tieto vína už dávno nie sú „fruit bombs“ , ale jemné, harmonické a sofistikované vína schopné vyzrievať niekoľko rokov.

 

Pinot Noir je skvelý partner pre gastronómiu. Jednoduchšie štýly s priamočiarou kyselinkou výborne sprevádzajú ryby ako tuniak či losos. Kontinentálne vína podporujú hydinu, pernatú zverinu či jahňacie. Najlepšie a vyzreté, niekoľkoročné vína z najlepších polôh profitujú z regionálnych receptov a jemnejších (pomalších) úprav kvalitných surovín v kombinácii s hubami alebo bylinkami.

Ochutnajte najlepšie vína Pinot Noir s najlepším slovenským someliérom. Už budúci týždeň 8. novembra bude vo Vinotéke sv. Urbana komorná degustácia najlepších Pinot Noirov.

10 výnimočných vín pripravených pre 10 výnimočných ľudí pod vedením someliéra Rastislava Šutáka Pozývame vás na tretie rozhovory u sv. Urbana. Jeden z najlepších slovenských someliérov Rastislav Šuták sa s vami bude rozprávať o nádhernej odrode a Pinot Noir a veľkých vínach z tejto odrody. Prečo Pinot Noir? Uctievaná, takmer posvätná odroda, z ktorej sa vyrábajú najdrahšie vína sveta. Komplikovaná v pestovaní aj degustácii.

Aký je teda Pinot Noir? Ak je Cabernet – Beethoven, tak Pinot Noir môže byť Bach, Debussy alebo Berlioz. Z každého kalichu kvalitného Pinotu Noir cítiť atmosféru, radosť, hĺbku, ale aj pokoru. Je to odroda , ktorá neodpúšťa... Pochopiť Pinot Noir vyžaduje „cestovať v čase“ a vrátiť sa ku koreňom, k podstate. Vína z nej ako keby nepatrili do tejto virtuálnej doby. Tí, ktorí podľahli jeho čaru vedia, že cesty späť nie je. Ochutnať kvalitný a hodnotný Pinot Noir je sviatkom pre každého. Náš výber tento atribút jednoznačne spĺňa.

• Cena lístka: 50 €

• Počet miest na sedenie: 10

• Počet pohárov na víno: 10

Lístky na exkluzívnu degustáciu iba pre 10 ľudí si môžete kúpiť na vino.sme.sk.
 

Prevádzkovateľom internetového obchodu vino.sme.sk a zároveň predávajúcim je spoločnosť CORNER s. r. o.  Vino.sme.sk Vám ponúka viac ako 1000 druhov vynikajúcich vín z najvýznamnejších svetových, ale aj slovenských vinohradníckych oblastí. Starostlivý výber vín do našej ponuky zaručuje, že produkt ktorý si zvolíte je vždy výborným pomerom kvality a ceny a splní očakávania aj náročných milovníkov vína. Zásoby viac ako 150 000 fliaš vína v našom sklade nám umožňujú rýchlosť dodania a zároveň exkluzivitu tovaru. Okrem toho pri objednávke nad 50€ ako jediní na Slovensku ponúkame dopravu zadarmo. Pri objednávke nad 30€ platíte za dopravu len polovicu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na iných cestách stihnú inžinieri aj cestovať po krajine


7m

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 8 h

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 8 h
Skryť Zatvoriť reklamu