SME
Utorok, 23. apríl , 2019
INZERCIA

Artritída – údel psoriatikov?

Pacienti so psoriázou sa obávajú psoriatickej artritídy. Dá sa tomu zabrániť?

Pacienti so psoriázou sa obávajú psoriatickej artritídy. Dá sa tomu zabrániť?

Psoriatická artritída (PsA) je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa vyskytuje asi u 10 až 40 % pacientov so psoriázou a postihuje obe pohlavia v rovnakom pomere. Až 40 % pacientov so psoriázou alebo PsA má v rodine člena s týmto ochorením, čo znamená, že genetická predispozícia ochorenia je vysoká. V etiopatogenéze ochorenia zohrávajú dôležitú úlohu genetické, imunologické a environmentálne faktory. V priemere sa asi u 5 až 15 % pacientov postihnutie kĺbov prejaví pred postihnutím kože, ale vo väčšine prípadov vznikajú kožné prejavy niekoľko rokov pred manifestáciou artritídy. Začiatok ochorenia je väčšinou pomalý a nie veľmi nápadný, v mnohých prípadoch nasleduje po úraze kĺbu. Typické kožné prejavy psoriázy sú hlavným kritériom na odlíšenie psoriatickej artritídy od reumatoidnej. Klinické prejavy PsA sú veľmi heterogénne, rozoznávame až 5 podtypov PsA. V klinickom obraze dominuje ranná stuhnutosť a bolestivosť kĺbov, postihnutie najmä distálnych článkoch prstov rúk, ktoré je sprevádzané začervenaním a opuchom. Súčasné postihnutie nechtov je veľmi časté. Okrem klinického obrazu sú podstatné RTG a MRI vyšetrenie a genetické vyšetrenie. Diagnostika a liečba psoriatickej artritídy patrí do rúk reumatológa. V manažmente PsA je dôležité dosiahnuť čo najrýchlejšiu remisiu ochorenia, ktorá dokáže zabrániť poruche funkcie kĺbov a oddiali vznik deformít. Počet postihnutých kĺbov sa obvykle zvyšuje s dĺžkou trvania ochorenia. Spolupráca dermatovenerológa a reumatológa je predpokladom úspešnej liečby. V liečbe dominujú nesteroidné antiflogistiká, metotrexát a biologická liečba, často aj v kombinácii. Ochorenie môžeme zmierniť snahou o stratu nadbytočnej hmotnosti, dôslednou liečbou interkurentných ochorení, podpornou psychoterapiou a zvýšenou fyzickou aktivitou.

MUDr. Jarmila Bugárová,

Dermatovenerologické odd. FNsP Nové Zámky

Tento článok vznikol s podporou spoločnosti Johnson & Johnson, s.r.o., divízia Janssen.

psoriaza-fotka-r158_res.jpg

PHSK/STE/1016­/0013

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Dokonalá záhrada? Nezabudnite na prísun vody.

Ako na zavlažovanie a prísun vlahy pre vaše rastlinky?

Tlačové správy

Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou

Klimatizácie sa v poslednej dobe stali bežnou súčasťou slovenských domácností.

Tlačové správy

Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto

Automobilová udalosť roka láka na viaceré NAJ. Organizátori sľubujú, že bude silnejší a štýlovejší než kedykoľvek predtým.

Tlačové správy

Women in business

Social & business event about all women in business, female professionals and entrepreneurs.