INZERCIA

Študentská osobnosť Slovenska skúma pšenicu

Víťazkou súťaže Študentská osobnosť Slovenska 2015/16 v kategórii Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo sa stala K.Kunderlíková

Víťazkou súťaže Študentská osobnosť Slovenska 2015/2016 v kategórii Poľnohospodárstvo, lesníctvo, drevárstvo sa stala Kristýna Kunderlíková.

 K. Kunderlíková je odbornou asistentkou na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Zaujímalo nás  akej problematike sa v súčasnosti venuje vo výskume a aké sú perspektívy tejto vedeckej oblasti?

Ako ste sa dostali k štúdiu fyziológii plodín a drevín?

Po skončení inžinierskeho štúdia v odbore biotechnológie na FBP som chcela pokračovať v doktorandskom v štúdiu a tak som si prešla zoznam ponúkaných tém. Následne som navštívila školiteľov, ktorí ponúkali pre mňa zaujímavé témy a informovala som sa o ich vedeckých výsledkoch. Chcela som pôsobiť na mieste, kde sa robí veda a kde bude možnosť prejaviť sa a publikovať. Keď som zaklopala na dvere prof. Mariánovi Brestičovi, vedela som, že odbor, v ktorom pôsobí, je pre mňa. Tá energia, vášeň a vízie pre vedu spojená s motiváciou bolo presne to, čo som hľadala.

Mohli by ste nám priblížiť svoju činnosť a aktivity, ktoré v oblasti rozvoja vzdelávania vykonávate?

V súčasnosti pracujem ako vedeckovýskumná pracovníčka na Katedre fyziológie rastlín FAPZ SPU v Nitre. Plne sa venujem výskumnej činnosti, kontinuálne prebieha séria experimentov, ktoré sa simultánne vyhodnocujú. Výsledky sa potom premietajú v našich publikáciách a výsledkom toho je aj ocenenie uvedenej súťaže.

Akej problematike sa v súčasnosti venujete vo výskume a aké sú perspektívy tejto vedeckej oblasti?

Vo svojej práci sa venujem regulácii fotosyntézy mutantov pšenice deficitných na chlorofyl b v meniacich sa podmienkach prostredia. Environmentálny stres môže narušiť bunkové štruktúry a kľúčové fyziologické funkcie. Úlohou mojej práce je štúdium fotosyntetického aparátu, skúmanie fyziologických odpovedí jednotlivých genotypov vystavených optimálnym podmienkam i podmienkam teplotného stresu a týmto hlbšie preniknúť do adaptačných mechanizmov vedúcim k dosiahnutiu zvýšenej tolerancie k abiotickým faktorom pri zachovaní vysokej úrodnosti.

Myslíte si, že naša spoločnosť si je vedomá potenciálu, ktorý študenti v sebe majú a ich úsilie, cieľavedomosť, zodpovednosť a vytrvalosť sú dnes patrične ocenené?

Myslím, že spoločnosť si je vedomá potenciálu, ktorý študenti v sebe majú, ale, žiaľ, veda ako taká je na Slovensku nedocenená. I keď je možnosť získať rôzne ocenenia, granty a projekty, financie, ktoré sa takto rozdeľujú, sú neporovnateľné so zahraničím. Svedčí o tom aj fakt, že každý desiaty vysokoškolsky vzdelaný človek odchádza do zahraničia.

Vidíte perspektívu svojho ďalšieho vedeckého rastu na SPU, prípadne na Slovensku?

Zatiaľ áno, som rada za podporu a príležitosť pokračovať vo vedeckovýskumnej činnosti. Priznám však, že sa pohrávam s myšlienkou dočasného odchodu. Rozmýšľam o postdoktorandskom štúdiu, ale opäť je to o výbere správneho miesta.

Určite máte aj iné záľuby ako vedu. Aké?

Mám viacero záľub, ale čo mi najviac dodáva energiu je jazda autom s dobrou hudbou, príroda, hory, zvieratá, bicykel, rada čítam a skladám origami v týchto mrazivých dňoch J a pri žiadnej z mojich aktivít nechýba môj psík, priateľ, rodina alebo známy.

Mohli by ste poradiť ostatným mladým ľuďom, ako sa z bežného študenta môže stať študent spolupodieľajúci sa na skvalitnení výučby a výskumu?

V prvom rade by študenti nemali brať ako samozrejmosť možnosť študovať, lebo podľa mňa  je to výsada. Je dôležité vybrať si oblasť, ktorá človeka baví a nájsť si školiteľa, ktorý vie ukázať smer, správne motivovať a kritizovať, lebo tým študenta posúva vpred. Sú pracoviská, ktoré majú kvalitný tím, preto si treba dobre vybrať od koho sa chcete učiť. To je základ. Následne ucítite podporu od kolegov a máte chuť napredovať a byť každý deň lepší.

dsc2555-r153_res.jpg

Kristýna Kunderlíková pracuje ako vedeckovýskumná pracovníčka na Katedre fyziológie rastlín Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov Slovenskej poľnohospodárskej univerzoty v Nitre.

Foto: archív SPU

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Viete, kto stojí za udalosťami Novembra 89?

Tým, ktorí nám vybojovali slobodu, sa ešte nik nepoďakoval. O2 to chce zmeniť.

Tlačové správy

ČSOB: Najlepšou ochranou proti hackerom sú vzdelaní klienti

Už druhý rok spolupracuje ČSOB s agentúrou TRIAD Advertising na edukatívnom projekte Digitálna inteligencia.

Tlačové správy

V Nemocnici Košice-Šaca pomohla bariatria prvým dvom pacientom

Chirurgická klinika v Šaci rozšírila portfólio chirurgických výkonov o bariatrické operácie.

Tlačové správy

Prijatie delegácie z Kyjevskej národnej ekonomickej univerzity

Prijatie delegácie z Kyjevskej národnej ekonomickej univerzity Vadyma Hetmana