INZERCIA

Technická fakulta SPU sa prezentovala v Mlynoch

Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa opäť úspešne prezentovala v OC Mlyny.

Technická fakulta Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa opäť úspešne prezentovala v OC Mlyny.

Po predchádzajúcich troch ročníkoch Dňa otvorených dverí Technickej fakulty v obchodnom centre Galéria Mlyny vedenie TF pod taktovkou dekana prof. Zdenka Tkáča, 26. januára opäť prezentovalo svoju fakultu širokej verejnosti. Príležitosť oboznámiť sa s aktivitami fakulty a jej katedier, využili desiatky stredoškolákov, ich rodičia, učitelia a ďalší návštevníci centra.

„Cieľom podujatia predstaviť celý rad zaujímavých študijných programov, najmodernejšie prístrojové zariadenia a priblížiť aplikáciu vedy a výskumu vo vybraných pracoviskách a katedrách s prepojením na priemyselnú prax. V spolupráci s praxou ponúkame študentom možnosť zapojiť sa do odborných, vedeckovýskumných činností, podieľať sa na tvorbe nových študijných programoch, ktoré pripravujeme pre budúcich záujemcov,“ povedal dekan Z. Tkáč. Zdôraznil, že študenti TF majú veľmi dobré uplatnenie a už počas štúdia je o nich záujem. Prax je na fakulte rozsiahla a nevyhnutná. „Počas svojho voľného času a prázdnin, študenti môžu brigádovať vo firmách a následne tam riešiť svoje záverečné práce. Naša fakulta sa zapája do spolupráce s automobilovým priemyslom na Slovensku, táto kooperácia je veľmi dobrá. Od nového akademického roka ponúkame aj nový študijný program výrobné technológie pre automobilový priemysel.“

foto-0008-r175_res.jpg

Čo predstavili katedry?

Okrem informácií o študijných programoch, katedry zaujali návštevníkov Mlynov najmä praktickými ukážkami.

Katedra strojov a výrobných biosystémov predstavila najmodernejšie prístrojové zariadenia využívané v systéme presného poľnohospodárstva. Najväčšiu pozornosť pútal mobilný odoberač pôdnych vzoriek namontovaný na terénnom podvozku štvorkolky.

Katedra elektrotechniky, automatizácie a informatiky predstavila svoje projekty -  automatický záložný stroj a rôzne roboty, ktoré sa samovoľne ovládajú a orientujú v priestore. Zaujala aj novinka – automatické raziace zariadenie, ktoré je vlastne diplomovou prácou Bc. Patrika Kósu. Ako nám autor povedal, stroj razí logo firmy Muehlbauer Technologies a Technickej fakulty na plastové krúžky. Zmyslom práce je predstaviť študentom možnosti vytvoriť konštrukčný, elektronický a softvérový projekt.   

Katedra dopravy a manipulácie zaujala rôznymi typmi  prevodoviek. Záujemcovia mohli vidieť rez prevodovkou, z čoho pozostáva, typ radenia prevodových stupňov a pod. 

Katedra zariadení stavieb a bezpečnosti techniky predstavila viacero meracích a diagnostických zariadení s ich softvérovým príslušenstvom. Medzi prístrojmi bol hlukomer, luxmeter či prístroj na meranie prašnosti vzduchu, ktorý sa využíva počas výskumu na katedre. 

Katedra konštruovania strojov, ktorá okrem iného ponúka základy konštruovania, technického kreslenia, mechaniku, konštrukčné prvky strojov, kde výsledkom je aj v súčasnosti populárne počítačom podporované konštruovanie, prilákala do svojho stánku výstavou prác svojich študentov. Pozostávala z výstupov v rámci predmetu základy konštruovania. Expozícia zaujala aj ukážkou svahovej dostupnosti traktora priamo v teréne.  

Katedra fyziky predstavila efektné prezentácie elektrických výbojov v plynoch. Nepochybne hádankou  i zábavou pre zvedavcov bol historický teplomer. Z novších prenosných zariadení bolo prezentované zariadenie na meranie hluku a osvetlenia. 

V stánku Katedry kvality a strojárskych technológií si záujemcovia mohli vyskúšať rôzne diagnostické metódy, ktoré sa používajú vo firmách a uľahčujú diagnostiku a prácu v ďalších etapách.    

Už tradične veľký záujem, najmä zo strany chlapcov, vzbudila expozícia Oddelenia dopravnej výchovy služieb, ktoré je súčasťou fakulty. Záujemcovia si mohli vyskúšať simuláciu dopravnej nehody, nové autá, prezentovaná bola možnosť absolvovať kurz v autoškole a pod.

foto-0059-r697_res.jpg

Na slovíčko so záujemcami o štúdium

Stredoškoláci mali množstvo otázok. Najviac ich však zaujímala možnosť absolvovať prax už počas štúdia a perspektíva uplatnenia v praxi.

Adam zo Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektrotechnickej v Mlynárciach je v maturitnom ročníku, študuje mechatroniku. Medzi ponukou študijných programov TF hľadal taký, ktorý je spojený s výrobou strojov. „Chcel by som sa uplatniť v automobilovom priemysle,“ povedal nám počas svojej exkurzie po jednotlivých stanovištiach fakulty. Jeho spolužiaka Ivana zase zaujímajú výrobné procesy. „Rád by som takéto štúdium skĺbil aj s nadobúdaním poznatkov z ekonómie,“ podotkol. Adam zo Strednej priemyselnej školy v Novom meste nad Váhom už prišiel do Mlynov vyzbrojený informáciami o spektre študijných programov na TF, naštudoval si ich na webovej stránke fakulty. „Po maturite by som chcel pokračovať v štúdiu automatizácie, riadiacich systémov. Dnes chcem získať čo najviac informácií o možnostiach, ktoré ponúka TF. Som presvedčený, že táto fakulta bude moja dobrá voľba a zdokonalím sa aj v programovaní. Myslím si, že na Slovensku je dobrá perspektíva zamestnať sa v tomto odbore. Je tu veľa firiem, automobiliek a nechcem robiť za pásom. Rád by som sa dobre uplatnil a pracoval na vedúcom mieste,“ povedal stredoškolák.       

foto-0118-r535_res.jpg

 Pozvanie na DOD do priestorov TF

Technická fakulta SPU v Nitre pozýva záujemcov o štúdium  na Deň otvorených dverí, ktorý sa bude konať 15. februára 2017 už  priamo v priestoroch katedier. Uchádzači o štúdium a verejnosť budú mať ďalšiu príležitosť voľne a nezáväzne si prezrieť jednotlivé pracoviská, laboratóriá, ako aj možnosť oboznámiť sa so štruktúrou a aktivitami fakulty.   

Viac na http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/zaklad-uspechu-je-dobra-prezentacia-technicka-fakulta-isla-za-studentmi-do-mlynov/

foto-0039-r450_res.jpg

Cieľom podujatia predstaviť celý rad zaujímavých študijných programov, najmodernejšie prístrojové zariadenia a priblížiť aplikáciu vedy a výskumu vo vybraných pracoviskách a katedrách s prepojením na priemyselnú prax   

Foto: archív SPU            

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Prijatie delegácie z Kyjevskej národnej ekonomickej univerzity

Prijatie delegácie z Kyjevskej národnej ekonomickej univerzity Vadyma Hetmana

Tlačové správy

Nevymením peniaze Humenčanov za hodnotenie jednej mimovládky

Problém mám iba s tendenčnosťou týchto hodnotení.

Tlačové správy

Ako zabrániť povodniam, či suchu? Riešenie nájde Climathon

Zvyšovanie teploty, prívalové dažde, či nedostatok vody sú dôsledky klimatických zmien, ktoré sa už dnes prejavujú aj na Slovensku

Tlačové správy

Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu

Dostávajú vaše deti vreckové? V rámci prieskumu Tatra banky odpovedalo minulý rok na túto otázku viac ako 1800 rodičov.