INZERCIA

Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce

Od zisku nového investora v roku 2014 sa AAA AUTO pustilo do inovovania, skvalitnenia služieb a sprísnilo kontrolu áut na výkupe.

Od zisku nového investora v roku 2014 sa AAA AUTO pustilo do inovovania, skvalitnenia služieb a sprísnilo kontrolu áut na výkupe.

Pod vedením nového investora, britsko-poľského fondu Abris Capital Partners vzrástol počet pobočiek na štyri desiatky v štyroch krajinách, rozšírila sa ponuka vozidiel na 4000, do prevádzky boli uvedené nové centrá špecializované na SVU a terénne vozidlá na Slovensku a v Českej republike. „Vďaka novému vlastníkovi sme boli schopní posilniť veľa činností, za ktoré nás zákazníci oprávnene kritizovali a investovali sme nemalé finančné prostriedky do modernizácie našich počítačových programov a systémom, ktorý výrazne urýchlili a zjednodušili celkový proces výkupu a predaja vozidiel a sprostredkovania finančných služieb. Zároveň sme pre zákazníkov zaviedli post ombudsmana, ktorý zastáva známy motoristický odborník Alexander Štefuca. Za prvých deväť mesiacov existencie postu, vyriešil ombudsman už 65 podnetov od zákazníkov,“ uviedla generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová.

Spoločnosť AAA AUTO dlhodobo preveruje stavy odometrov pri vykupovaných vozidlách za posledné tri roky tento proces veľmi skvalitnila. Na výkupe AAA AUTO bežne odmieta okolo 65 % vozidiel, väčšinou práve kvôli stočeným odometrom. „Na trhu ojazdených automobilov sa môžete stretnúť s predajcami, ktorí sa pri výkupe a predaji dopúšťajú najrôznejších podvodov, trikov a iných nekalých praktík. Bežne sa objavujú prípady predaja vozidiel, ktoré majú nejasný pôvod, chyby v dokumentoch, či nejasných vlastníkov. Manipulácie s odometrami sú však najčastejšie,“ spresnila Topolová. Podvodníci s najazdenými kilometrami sú preto najväčšími protivníkmi autobazárov, na ktorých odhaľovanie musia vynakladať značné finančné prostriedky.

„V prípade AAA AUTO, ktoré ročne vykúpi v strednej Európe skoro 70 000 áut, investujeme do kontroly vozidiel každoročne státisíce eur. Musíme neustále odhaľovať nové a nové triky, s ktorých pomocou sa k nám pokúšajú podvodníci stočené autá prepašovať. Poučili sme sa z minulosti a nespoliehame sa iba na kontrolu databáz, ktoré ani dnes neobsahujú všetky údaje. Preto vozidlá napojujeme na najmodernejšiu diagnostiku a skúmame každý podozrivý záznam. Pri pochybnostiach voláme do servisov, ktoré vozidlo navštevovalo, skúmame i záznamy o kilometroch v starých inzerátoch na predaj vozidla. Ak ale predaj áut so stočenými odometrami nestane nezákonným i pre fyzické osoby, nielen pre právnické, ako je tomu teraz, a nebude existovať výmena informácií o najazdených kilometroch medzi krajinami EU, nezabránime tomuto problému hlavne pri automobiloch z dovozu, kde je tento zlozvyk bežný v deväťdesiatich percentách,“ doplnila Topolová.

Situácia sa môže ešte zhoršiť so zavedením nových pravidiel pre platbu registračných poplatkov. Oproti minulosti príde k zlacneniu poplatkov na dovezené autá. Môže teda prísť k navýšeniu dovozu áut, ktorých históriu je ťažké preveriť. Skúsenosti ukazujú, že dovozcovia sa v mnohých prípadoch snažia vylepšiť hodnotu vozidla rôznymi nelegálnymi spôsobmi, ako je práve pretáčanie odometrov, falšovaním roka výroby v technickom preukaze alebo predaj vozidla po ťažkých haváriách. Kupujúci sa potom vystavujú množstvu rizík, od finančných, kedy budú musieť do vozidiel viac investovať na opravách, až k bezpečnostným a zdravotným v prípade havárie spôsobenej technickým stavom vozidla.

Vo všeobecnosti teda platí, že ak sa rozhodnete kúpiť jazdenku, radšej sa obráťte na spoľahlivého predajcu, ktorý na trhu pôsobí dosť dlhú dobu na to, aby bola overiteľná jeho história. A hlavne, si dobre preverte vozidlo ešte pred kúpou. „Keď si vyberáte vozidlo, prizvite si so sebou vždy mechanika, ktorý vám pomôže auto prezrieť, nechajte si ho dať na zdvihák, pripojte na diagnostiku a trvajte na dostatočne dlhej skúšobnej jazde. V zmluve vyžadujte garanciu legálneho pôvodu vozidla. Férový predajca vám toto všetko umožní,“ uzatvára Topolová.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu

Dostávajú vaše deti vreckové? V rámci prieskumu Tatra banky odpovedalo minulý rok na túto otázku viac ako 1800 rodičov.

Tlačové správy

Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy

Už dnes si môžete kúpiť špeciálne vydanie SME s knihou len za 4,99 €.

Tlačové správy

3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy

Zateplenie šikmej strechy môže pokaziť aj profesionál, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Pozrite sa, ktoré to sú.

Tlačové správy

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi