INZERCIA

Za všetkým hľadaj funkčnosť

Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre predstavila 29. - 30. marca expozíciu Záhrada.

Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre organizovala 29. - 30. marca v Mlynoch expozíciu Záhrada.

Predstavovala Záhradu ako priestor prepojenia technických a organických prvkov, súčasť krajiny, ktorej prírodné prvky podliehajú silným, na prvý pohľad možno neviditeľným technickým pravidlám. Expozíciu okrem interaktívnych diskusií doplnila aj výstava prác študentov z tvorivých ateliérov a seminárov realizovaných na FZKI. Súčasťou boli i projekty, ktoré riešia modulovo priestranstvá miest a obcí.fzkizahradavmlynoch5-large-r986_res.jpg

„Za všetkým na papieri vizuálne pôsobivým, za záhonom, námestím, fungujúcou priehradou, nastavenými pestovateľskými podmienkami a technológiami, rodivým  vinohradom je kus práce, premýšľania, hľadania toho najlepšieho projektového riešenia. Myšlienka, tvorba  a následná realizácia ide ruka v ruke s vedomosťami, zručnosťami a tvorivosťou, našich učiteľov a študentov.  Krajina predstavuje priestor pre výskum a  inovácie, dá sa skúmať a meniť do rôznych podôb, v závislosti od  rôznej funkčnosti. Preto hlavným mottom expozície fakulty bolo „funkčné územie a plochy“, povedala Klaudia Halászová, dekanka FZKI.

Cieľom expozície bolo, aby návštevník nadobudol predstavu o fakulte, o možnostiach a formách štúdia, obsahovej náplni, výskumných úlohách, publikáciách, projekčnej činnosti, čoho výsledkom sú prezentované tvorivé výstupy FZKI, ktorá ako jediná na Slovensku zabezpečuje  študijné  odbory  krajinná a záhradná architektúra a záhradníctvo a je zakladateľom odboru krajinárstvo.

                                                Čo uvidel návštevník?

Na podlahe expozície bol inštalovaný pôdorys imaginárnej záhrady v mierke 1:1.  Návštevník sa tak ocitol v  návrhu  krajinného architekta  - v záhrade, kde ho obklopovali plochy  zelene,  koruny stromov, záhony. V jednej časti pôdorysu boli umiestnené architektonické štúdie ako výsledky spolupráce fakulty so samosprávou a súkromným sektorom.fzkizahradavmlynoch2-large-r749_res.jpg

„Sú to tvorivé návrhy funkčného usporiadania územia rôznych typov, ktoré vznikli ako výsledky  ateliérových prác  riešených v rámci študentských workshopov, kurzov  v domácich i medzinárodných kolektívoch,“ informovala dekanka. Pozornosť sa venovala i výberu projektov zameraných na obnovu verejných priestranstiev mesta Nitra – Pribinovo námestie, Park na Mikovíniho ulici a ďalšie.

FZKI prezentovala aj svoje tvorivé  návrhy pre expozíciu pavilóna F v rámci výstavy Agrokomplex, ktorý je už počas piatich rokov výsledkom stvárnenia  interaktívnych  návrhov fakulty  v poslednom ročníku s názvom Chuť tradícií a krásy vidieka.

Záujemcovia sa mohli oboznámiť aj s dimenzovaním poľných ciest, rezom drevín, starostlivosťou o sadenice, kresbami, rôznymi fázami spracovania projektu od širších vzťahov cez návrh, technické detaily, rezy navrhovaným územím, osadzovací  plán záhonu, dažďovej záhrady,  problematiku erózie, využitie fotogrametrickej metódy,  zameranie objektov  terestrickým  skenovaním. Tiež si mohli prezrieť spracovanie a popis pozdĺžneho profilu vodného toku, dozvedieť sa niečo o význame batygrafickej krivky, priečnych rezov technických prvkov, vizualizácie navrhovaných priestorov či návrhu interiérovej zelene pre kaviareň. 

Expozícia prezentovala aj výskum v oblasti záhradníctva, napr. vplyv  netkanej textílie na úrodu zeleniny, obsah vitamínov, rez ovocných drevín a spôsoby vrúbľovania.

Našiel sa tam i príklad máp spracovaných v rámci projektu pozemkových úprav, kde sa tvorí množstvo výstupov nevyhnutných pre odborné posúdenie krajinárskych a vlastníckych parametrov riešeného katastrálneho územia a informácie o diaľkovom  prieskume  zeme.

Návštevníci mali jedinečnú možnosť dozvedieť sa odpovede na otázky súvisiace s tvorbou záhrad a verejných priestranstiev, tvorby a manažmentu krajiny a záhradníctva.fzkizahradavmlynoch9-large-r125_res.jpg

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Virtuálne sídlo v Bratislave

Cenové porovnanie virtuálneho sídla a prenájmu kancelárií a analýza výhod a benefitov. Upozornenie na riziká a nevýhody.

Tlačové správy

Dovolenka snov či chladnička plná jedla? Oslavujte s BILLA

BILLA tento rok oslavuje svoje 25-ročné pôsobenie na Slovensku, svojim zákazníkom sa rozhodla venovať ceny v hodnote 1 milión EUR.

Tlačové správy

Bardejov by mal byť konečne nezávislý

Nikdy som sa nemiešal do politiky viac, ako bolo nutné.

Tlačové správy

Karibik aj Európa: Plavte sa za dobrodružstvom

Luxusné európske a zaoceánske plavby sú oveľa dostupnejšie vďaka letenke v cene.