SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Budúcnosť EÚ a inteligentných miest

Tohtoročné Regionálne diskusné fórum Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu sa koná 5. mája v Košiciach.

Tohtoročné Regionálne diskusné fórum Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu sa koná 5. mája v Košiciach a bude venované téme inteligentných miest

 

Ráno vyjdete z domu a namierite si to do práce. Na zastávku ísť nemusíte, automatické auto príde po vás pred vchod domu. Lístok nepotrebujete, mobilná aplikácia si stiahne peniaze rovno z vášho účtu. Príde po vás minibus bez vodiča na elektrický pohon.

Do jeho príchodu vám zostáva len pár minút. Ranné správy si pozriete na mobile vďaka silnej verejnej wifi, bez smogu vo vzduchu a odpadkov naokolo. Odkedy majú do mesta zakázaný vstup autá so spaľovacími motormi, dýcha sa oveľa lepšie. A odkedy sa zautomatizoval zber a recyklácia odpadu, všade je ho oveľa menej.

Ešte doobeda sa u vás doma spustí práčka. Zistila totiž, že je lacná elektrina. V tento jarný deň svieti slnko a fúka vietor, solárne panely a veterné turbíny idú naplno.

Vaše mesto nie je bez problémov, veríte mu však, že nájde riešenia, pretože vás do rozhodovania zapája.

 

Od inteligentných miest k inteligentnej Európe

Aj takto by mohol vyzerať život v inteligentnom meste. Smart cities ponúkajú čisté životné prostredie, efektívne využitie energie a digitalizovanú ekonomiku. Inteligentné samosprávy pracujú s občanmi a pre občanov, transparentne a hospodárne

Cesta k inteligentnej Európe vedie cez inteligentné mestá a regióny. Tie sú ekonomickými centrami Európskej únie. Ak má byť európska ekonomika zelená, musia byť zelené jej mestá a regióny.

Slovenské mestá sa žiaľ neobjavujú na vrchole rebríčkov najinteligentnejších miest. Európskym zeleným mestom za rok 2017 sa stal nemecký Essen. Tohtoročnú cenu za udržateľnú dopravu dostali od Európskej komisie švédske Malmö a belgický Brusel. Lekcie z inteligencie by mohlo dávať aj malé fínske mestečko Oulu. A za mesto s najvyššou kvalitou života bola už tradične vyhlásená Viedeň, ktorá je od slovenských hraníc vzdialená len hodinu cesty.

 

Regionálne diskusné fórum v Košiciach

Ako sa môžu slovenské mestá stať inteligentnými? Aký recept majú európske inteligentné mestá? Ako môžu Košice využiť svoju polohu v blízkosti troch hraníc? Aké smart city potrebujú mladí ľudia? A aká je úloha obyvateľov inteligentných miest a regiónov?

Odpovede na tieto otázky budeme hľadať v piatok 5. mája 2017 v Košiciach na Regionálnom diskusnom fóre Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu s názvom Budúcnosť EÚ a inteligentných miest.

 

Kedy? V piatok 5. mája od 10:00 do 11:30

Kde? V Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach

S kým? S podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom, poslancami Európskeho parlamentu Monikou Smolkovou a Ivanom Štefancom a námestníčkou primátora mesta Košice Renátou Lenártovou

Pre koho? Pre širokú verejnosť

Pre viac informácií kliknite www.europskyparlament.sk

 

Život mestám vdychujú ich občania. Inteligentných miest niet bez spokojných občanov. Smart cities nie sú len o digitálnych prepojeniach. Sú aj o prepojeniach obyvateľov, firiem či občianskych združení so samosprávou.

 

Ide o našu budúcnosť, diskutujme o nej!

 

Organizátor podujatia: Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku

Spoluorganizátor podujatia: Zastúpenie Európskej komisie v SR a Technická univerzita v Košiciach

Mediálni partneri: Denník N, Kozrár, EurActiv.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


2 h

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 3 h

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu