SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Menej odpadu v Košiciach

Množstvo nadrozmerného odpadu končí na čiernych skládkach, v Košickom kraji ich je evidovaných 482.

Množstvo nadrozmerného odpadu končí na čiernych skládkach, v Košickom kraji ich je evidovaných 482

 

Priemerný Slovák vyprodukuje 329 kg odpadu za rok. Je to hmotnosť približne 5-člennej rodiny. Zdá sa vám to veľa alebo málo? Len pre porovnanie s našimi najbližšími susedmi, v Poľsku je to 286 kg, v Česku 316 kg, v Maďarsku 377 kg a v Rakúsku 560 kg. Najväčšími odpadovými hriešnikmi Európy sú Dáni so 789 kg na obyvateľa ročne, najdisciplinovanejšími sú občania Kosova so 178 kg. Odpad by mal skončiť predovšetkým v spaľovni alebo na skládke, no niektorí ľudia sa s jeho odvozom či odnosom na miesto určenia, teda do kontajnera alebo na zberný dvor, netrápia, a tak vznikajú nelegálne skládky odpadu.

 

Nechceme čierne skládky

Keby sme odpad z Košíc za jeden rok naložili do nákladného vlaku, ktorého začiatok by bol na železničnej stanici v Košiciach, siahal by až do Kechneca. Pri produkcii odpadu 73 000 m3 za rok a naložení klasického vagóna s objemom 72 m3 o dĺžke 14,4 m by vlak mal úctyhodnú dĺžku 21,6 km a jeho koniec by bol až na maďarských hraniciach. Našťastie, v Košiciach sa odpad spaľuje a jeho likvidácia nezaťažuje životné prostredie. Naopak, čierne skládky majú naň negatívny vplyv. Podľa štatistiky ide o komunálny odpad (22,7 %), plasty (20,8 %), stavebný odpad (16,3 %), sklo (12,1 %), kov (9,5 %), pneumatiky (9,2%), ale „vyhadzovači“ sa zbavujú aj elektroodpadu (5,3 %) a dokonca aj nebezpečného odpadu (2,4 %). Robia tak z pohodlnosti a aj z nezáujmu o životné prostredie. Pritom len v Košiciach je 5 zberných dvorov, a to ZD Pri bitúnku 11, ZD Jesenského 4, ZD Popradská ul., ZD Magnezitárska 11/A, ZD Železiarenská 49, Šaca. Počas letného režimu (1.4. – 30.9.) sú otvorené od 7.00 do 18.00 počas pracovných dní a v sobotu s výnimkou obedňajšej prestávky od 12.30 do 13.00 hod.

 

Pomoc s odvozom odpadu

O odvoz a likvidáciu odpadu sa v Košiciach stará spoločnosť KOSIT. Jej predstavitelia sa v praxi často stretávali s neporiadkom okolo kontajnerov, čiernymi skládkami, ktoré pravidelne pomáhajú odstráňovať, ale aj s dotazmi starších ľudí, či by za nich nemohli odpad odviezť na zberný dvor. Z toho dôvodu založili dcérsku spoločnosť KOSIT SERVICES, ktorá nadrozmerný odpad odnesie, naloží aj odvezie z domácností i z firiem iba za náklady na dopravu. Okrem toho do jej oblasti služieb spadá aj sťahovanie, po ktorom odpad opätovne odvezie na zberný dvor a aj kosenie záhrad, pričom odpad po sebe zlikviduje. Menej odpadu totiž znamená kvalitnejší život.

 

 

Súťažte o poukážku na služby KOSIT SERVICES v hodnote 50 eur!

Aké služby neposkytuje KOSIT SERVICES?

A) Odvoz  odpadu na zberný dvor a jeho ekologické spracovanie

B) Malé a exkluzívne sťahovanie, sťahovanie na kľúč. Vnútroštátna preprava.

C) Kosenie a údržba trávnikov

D) Venčenie psov

 

Správne odpovede posielajte do 18. 5. 2017 poštou na adresu KOSIT SERVICES s.r.o., Rastislavova 98, 043 46 Košice s heslom „súťaž“, alebo mailom na sutaz@kositservices.sk. Meno výhercu/výherkyne zverejníme v piatok 19. 5. na internetovej stránke Košického Korzára.

voucherkorzar-r576_res.jpg

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu