SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert

Udržiavaný trávnik a intuitívna starostlivosť nejdú dokopy. Prvoradé sú vedomosti a najmä pravidelnosť.

Udržiavaný trávnik a intuitívna starostlivosť nejdú dokopy. Prvoradé sú vedomosti a najmä pravidelnosť. Ako na to, prezradí Maroš Greguš z KOSIT SERVICES, ktorý pre klientov koordinuje práve službu kosenia.

 

Ako vieme, ktorý trávnik je pre nás najvhodnejší?

Existuje viac typov trávnikov - okrasné, rekreačné a kvetnaté. Správne by sme si ten najvhodnejší mali zvoliť podľa toho, čo od neho očakávame a účelu, ktorý by mal plniť. A taktiež sa každý amatérsky záhradník musí zamyslieť nad tým, či chce trávnatý koberec, alebo si trávnik trúfne vysiať sám. Trávnatý koberec je v závislosti od plochy položený do 1-2 dní a má okamžitý efekt. Pri vysiatom trávniku sa želaný efekt dostaví po 30 dňoch pravidelného polievania.

img3522-r151_res.jpg 

Ako by sme sa mali o trávnik postarať na jar?

Na jar trávnik potrebuje hlavne slnečné lúče a dostatočný prísun vzduchu. Najlepšie, čo v tomto období môžeme urobiť, je jeho prevzdušnenie. Ale pozor! Až keď je trávnik dostatočne prevzdušnený a vyčistený, aplikujeme jarné hnojenie trávnika. Používame dusíkaté hnojivá s kyslou reakciou (napríklad liadok amónny), pričom hnojivo aplikujeme postrekom, aby sme zabezpečili rovnomerné prehnojenie. V priebehu roka potom trávnik prihnojujeme približne raz mesačne hnojivom na trávniky.

 

Ako sa vyhneme vypáleniu trávnika?

Správny postup je použiť drobný granulát 7 - 15-krát za sezónnu. Môj tip je používanie vozíka na rozhadzovanie hnojív, ktorý záhradkárovi podstatne uľahčí prácu.

img3538-r960_res.jpg 

Koľko vody potrebuje trávnik?

Závlahová dávka pre trávnik je priemerná hodnota 20 - 25 mm/m2/týždeň alebo 3mm/m2/deň. Pri priemerných 120 suchých dňoch počas závlahovej sezóny predstavuje ročná spotreba vody na závlahu 1 m2 trávnika 360 litrov vody. Vhodné je trávnik zalievať skoro ráno, alebo až večer.

 

Prečo býva tráva v lete spálená?

Na vine sú dva faktory – nedostatočné zavlažovanie a chybne nastavená výška pokosu. Ako prevenciu tohto javu odporúčam pravidelné polievanie trávnika ráno a, samozrejme, nekosiť trávu veľmi nízko.

 img3548-r163_res.jpg

Je možné spálenému trávniku poskytnúť prvú pomoc?

Áno, vypálené miesta vyhrabte až na pôdu a podklad rozrušte hrabľami. Vysejte trávne osivo a zasypte ho tenkou vrstvou piesku alebo trávnikového substrátu. Môžete pridať aj hnojivo na zakladanie trávnika. Nezabudnite, že vzchádzajúce semienka trávy nesmú preschnúť, takže dbajte o pravidelné a časté zavlažovanie. Pri rozsiahlejších poškodeniach vám s vyhrabávaním suchej plste môže pomôcť vertikutátor. Vtedy je dobré podsiať celú zasiahnutú plochu, aby trávnik zostal jednotný.

 img3575-r497_res.jpg

Ako často je potrebné kosiť trávnik?

Ideálne raz týždenne.

 

 Súťažte o poukážku na služby KOSIT SERVICES v hodnote 50 eur!

Uvítali by ste pomoc s kosením trávnika?

A) áno

B) nie

 

Vašu odpoveď posielajte do 1.6.2017 mailom na sutaz@kositservices.sk, alebo poštou na adresu KOSIT SERVICES s.r.o., Rastislavova 98, 043 46 Košice s heslom „súťaž“. Meno výhercu/výherkyne zverejníme v piatok 2.6.2017 na internetovej stránke Košického Korzára. Poukážku z minulého týždňa získava Ľuba Dribňáková z Košíc. Srdečne blahoželáme!

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky

Stojí za ňou brandingová agentúra GALTON Brands

Tlačové správy

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon

Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon pre Slovensko a Českú republiku v segmente dioptrických skiel.

Tlačové správy

Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie

Nečakané rozšírenie koronavírusu postavilo populáciu a taktiež rôzne priemyselné odvetvia pred výzvy v mnohých oblastiach života.