SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Zaobstarali si druhý domov na Jadrane a splnili si sen

Majú radi more, slniečko, letnú pohodu - zaobstarali druhé bývanie na Jadrane.

Majú radi more, slniečko, letnú pohodu. Ale prečo si pri mori užívať len pár dní počas dovolenky, povedali si Jana s Tomášom. Preto si na Jadrane zaobstarali druhé bývanie a trávia tu veľa voľného času.

Tomáš nedávno oslávil štyridsiatku, Jana je o tri roky mladšia. Spoločne vychovávajú deväťročného Jožka a päťročnú Kristínku. Bežná rodina, akých na Slovensku nájdete tisíce.

Jana sa zaoberá ekonomickým poradenstvom, má rada cestovanie, prírodu, filmy a literatúru. Tomáš je spolumajiteľom vo firme zameranej na ekologické spracovanie odpadov. Rád číta, športuje a zaujíma sa o architektúru.

V nasledujúcom rozhovore sme si spoločne rozprávali o tom, aké to je kúpiť si chalupu nie na Slovensku, ale priamo pri mori. A miesto chalupy sa v tomto prípade jedná o apartmán na pobreží Jadranu.

 1-r419_res.jpg

Koho z vás napadlo, že by ste si mohli kúpiť bývanie pri mori?

J: Prišli sme na to úplne prirodzene. Do Chorvátska sme jazdili každý rok, máme to tam radi. Raz sme náhodne narazili na krásny kamenný dom, na ktorom bol nápis, že je na predaj. Pre mňa to bola láska na prvý pohľad. V tej chvíli nás asi prvýkrát napadlo, že by sme si v Chorvátsku mohli zaobstarať bývanie. Po návrate domov celá vec na čas "zaspala", ale po nejakej dobe sme sa tou myšlienkou začali znovu vážne zaoberať.

Je kúpa nehnuteľnosti v zahraničí komplikovaná? Ako všetko prebieha?

T: To je asi rôzne. Záleží, v ktorej krajine nehnuteľnosť kupujete. My máme skúsenosť len s Chorvátskom. Je v Európskej únii, takže žiadne zásadné prekážky nie sú. Určité riziká ale existujú - nehnuteľnosť je potreba preveriť, nepoznáte miestne špecifiká, zákony, daňové predpisy a pod. Podľa toho, čo sme našli na internete a na základe osobného odporúčania sme nákup realizovali prostredníctvom realitnej spoločnosti Rellox. Tá sa na zahraničné reality priamo špecializuje a z nášho pohľadu tak všetko prebehlo podobne, ako keby sme kupovali nehnuteľnosť na Slovensku. Samozrejme sú určité špecifiká - musíte treba mať účet v chorvátskej banke, ale s tým všetkým vám realitka pomôže. Komplikovanejšie je prehliadka nehnuteľnosti. My sme si v jednej oblasti vytipovali niekoľko apartmánov, ktoré pre nás pripadali do úvahy. Všetko bolo dohodnuté tak, že počas jednej cesty do Chorvátska sme absolvovali všetky prehliadky a potom si vybrali apartmán, ktorý nám padol do oka.

5-r476_res.jpg

Podľa čoho ste apartmán vyberali? Čo hralo hlavnú úlohu?

T: V prvom rade lokalita. Myslím jednak v rámci celej krajiny, kde sme preferovali skôr stred a juh Chorvátska, ale aj v rámci danej oblasti. Chceli sme skôr pokojnejšie miesto, čo sa podarilo. Dôležitá je vzdialenosť od mora. Nám stačí zbehnúť 100 metrov a sme na pláži. Ďalej sme samozrejme prizerali k bežným praktickým veciam, ako je veľkosť bytu, jeho dispozície a podobne.

J: Ja by som doplnila ešte jednu vec. terasu s výhľadom na more. Trávime na nej veľa času, je to miesto ako stvorené pre odpočinok a zároveň si tu plnými dúškami vychutnávame miestnu atmosféru. Urobíme si kávičku alebo nalejeme pohár vína, sadneme si s knižkou, sledujeme ruch na mori ... je to neskutočný relax. Večera na terase pri sviečkach a západe slnka patrí ku chvíľam, kvôli ktorým sa na cesty sem nikdy neprestanem tešiť.

2-r703_res.jpg

Hovorili ste o tom, že vám padol do oka rodinný dom, ale nakoniec ste si zaobstarali apartmán. Prečo?

T: Hlavne z praktických dôvodov. S apartmánom je menej starostí, určitú úlohu hrala aj cena. Dom vyjde pochopiteľne drahšie. Navyše dom, o ktorom hovorila Katka, bol starší a vyžadoval by náročnejšiu rekonštrukciu, do ktorej sa nám nechcelo.

J: Presnejšie Tomášovi sa do rekonštrukcie nechcelo :-). Ale vážne, je pravda, že starosti s rekonštrukciou by boli predovšetkým na Tomášovi. A tak som nakoniec okrem srdca, volila tiež rozumom.

Ako dlho už nehnuteľnosť v Chorvátsku vlastníte?

J: Približne štyri roky.

Využívate apartmán v Chorvátsku len pre svoju potrebu?

T: V turisticky atraktívnych lokalitách pri mori alebo v Alpách sa často využíva model, kedy majitelia v dobe vlastnej neprítomnosti apartmán ponúkajú cez agentúry turistom ku krátkodobým nájmom. My sme túto možnosť nechávali otvorenú, ale nakoniec apartmán využívame len pre seba, rodinu a najbližších priateľov. Prakticky po celú sezónu je využitý, takže o prenájme teraz neuvažujeme.

J: Z prenájmu je síce možné získať zaujímavý príjem, ale nám to takto vyhovuje. Ak by nám išlo primárne o profit z prenájmu, odporúčali nám v realitke predovšetkým Rakúsko. My sme ale skôr "letné" typy a kvôli deťom sme chceli bývanie pri mori. Kristínka trpí na ochorenie dýchacích ciest a dlhodobejšie pobyty pri mori jej pomáhajú aj po zdravotnej stránke.

4-r791_res.jpg

Koľko času na Jadrane trávite?

J: Moja práca umožňuje relatívne veľkú voľnosť. Stačí mi telefón a pripojenie k internetu a ak nemám dohodnuté schôdzky s klientmi, môžem pracovať odkiaľkoľvek. Pretože si rada užívam pokoj mimo hlavnej sezóny, jazdím sem často s Kristínkou už v máji a júni alebo potom v septembri. Keď ešte Jožko nemusel do školy, jazdil s nami. Najviac sme tu pochopiteľne v lete. Deti tu trávia väčšiu časť prázdnin. Keď ja alebo Tomáš musíme kvôli práci domov, dohodneme sa s prarodičmi, ktorí sem za nimi prídu. Uvažujeme aj o tom, že by sme tu niekedy mohli stráviť Silvestra. Počuli sme, že tu oslavy stoja za to. A nemôžem zabudnúť, že Tomáš sem občas vyráža s kamarátmi na pánske jazdy.

Zaobstarať si rekreačnú chatu alebo chalupu niekde za mestom väčšinou znamená cestu autom dlhú maximálne hodinu. Vy to ale máte trochu ďalej. Akým spôsobom riešite dopravu?

T: Úprimne, cestovanie je asi najväčší mínus. My máme apartmán v strednej Dalmácii a to znamená, že cesta autom trvá okolo jedenástich hodín. Hlavne spočiatku, keď boli deti menšie, sme to často riešili prenocovaním po ceste. Teraz už sú deti staršie a nie je taký problém cestu zvládnuť naraz. Je ale potrebné byť opatrný, a ak na vás ide únava, zastaviť na odpočívadle a dať si pauzu, alebo sa za volantom vystriedať.

J: My sa navyše na všetkom snažíme hľadať to pozitívne. Hlavne keď ideme na dlhšiu dobu, cielene sa zastavujeme na zaujímavých miestach po ceste, ktoré chceme spoznať a kde treba deň zostaneme. Hory v Rakúsku, Slovinsko, v Chorvátsku z tých najznámejších miest treba Plitvické jazerá alebo Národný park Krka. Keď človek chce, dá sa toho nájsť veľa. Z Plitvických jazier bol úplne nadšený náš Jožko, pretože videl, kde sa natáčal Vinnetou a Poklad na Striebornom jazere. Určite sme tam neboli naposledy. Proste aj cesta môže byť cieľ.

3-r916_res.jpg

Čo cesta lietadlom?

T: To je samozrejme najrýchlejší. Dopoludnia nasadneme na lietadlo a okolo tretej už môžeme sedieť u nás doma na terase alebo sa kúpať v mori. Lietadlo využívam, keď Katka zostáva s deťmi v Chorvátsku na dlhšiu dobu a ja sa kvôli práci musím vrátiť na Slovensko. Zostane jej tam auto, takže je s deťmi sebestačná. Ďalšou možnosťou je cesta autobusom. Počas sezóny jazdí liniek naozaj veľa a vyjde to najlacnejšie. Cesta ale trvá najdlhšiu dobu. My využívame auto alebo lietadlo, autobusom za nami občas jazdia prarodičia, keď si chcú s vnúčatami užiť pri mori.

V minulej odpovedi ste povedal u "nás doma". Je to pre vás naozaj ako druhý domov?

J: Rozhodne. Je to úplne iný pocit, než keď bývate v hoteli alebo máte prenajatý apartmán.

Poďme ešte k praktickejším veciam. Aké sú s vlastníctvom nehnuteľnosti v Chorvátsku spojené náklady alebo poplatky?

T: Musia sa samozrejme platiť bežné poplatky za služby a energie. V našom dome je tiež wi-fi internet, ktorý využívame a na ktorého úhrade sa spolupodieľame s ostatnými nájomníkmi.

Spoločnosť Rellox sa špecializuje na nehnuteľnosti a realitné investície v zahraničí - www.rellox.sk.

Text: Peter Forgács

Foto: Rellox, Shutterstock

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 712
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 329
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 285
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 149
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 349
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 880
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 387
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo Ona Vie plné praktických návodov je v predaji.


INZERCIA 9. máj

Niektoré stoja priamo pri mori, iné sú ukryté v zeleni s výhľadom na pobrežie.


INZERCIA 9. máj

Malí futbalisti a futbalistky z Vranova nad Topľou opäť mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj

Sečovce ovládli Košice a mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj
SkryťZatvoriť reklamu