INZERCIA

Nájomné bývanie na Slovensku

Dostupnosť bývania na Slovensku je limitovaná. Dôvodom sú vysoké ceny nájmov. NARKS ponúka riešenie vláde, so SŽZ žiada nápravu.

Bratislava (24.11.2016) - Podiel nájomného bývania na Slovensku je výrazne nižší ako vo viacerých krajinách Európskej Únie. Podľa údajov Eurostatu za rok 2014 bývalo v obydlí s nájomným za trhovú cenu 19,1 % obyvateľov EÚ-28. Na Slovensku to v rovnakom sledovanom období bolo len 7,9 %. Na porovnanie: Švajčiarsko dosiahlo až 51,8 % podiel bývania v podnájme (2013), Nemecko 39,6 %, Dánsko 36,6 %, Holandsko 32,6 % a naši českí susedia 16,6 %.   


Ľudia nemajú na výber

Dostupnosť bývania pre niektoré skupiny obyvateľstva u nás je preto limitovaná. Ľudia, ktorí kvôli nižším príjmom nedokážu čerpať hypotekárny úver, resp. sa ich dotkne zmena podmienok pre tkz. 100% hypotéky, nemajú veľmi na výber, keďže cena nájmov vo veľkých slovenských mestách je stále relatívne vysoká. Navyše, v horizonte pár rokov vznikne nová skupina ľudí, ktorí môžu mať problém s dostupnosťou bývania. „Predpokladáme, že ak len istý podiel z tých, ktorí si dnes berú hypotéky, prestanú byť schopní ich splácať a prídu o svoje súčasné bývanie, o pár rokov rozšíria skupinu ľudí s ťažkosťami bývať vo vlastnom alebo platiť pomerne vysoký nájom vo väčších mestách. Vidíme tento problém, dnes naň výrazne upozorňujeme a vyzývame kompetentných, aby prijali opatrenia k zlepšeniu dostupnosti bývania pre ohrozené skupiny obyvateľstva. Ak sa touto situáciou nezačneme zaoberať dnes, zajtra už môže byť neskoro,“ upozorňuje prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár.


Konečne nižšie nájmy?

Za ďalší benefit tohto opatrenia považuje NARKS aj vplyv na zníženie cien nájmov. „Predovšetkým vo veľkých mestách ako sú Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica a ďalších, sa ceny nájmov držia dlhodobo vysoko, de facto na úrovni splátky hypotekárneho úveru. „Ak raz človek nezíska hypotéku kvôli výške príjmu, úplne rovnaký problém má so splácaním vysokého nájmu. Mladým ľuďom potom nezostáva iné, ako bývať u rodičov,“ vysvetľuje Ján Palenčár.


Mladí živnostníci sú na tom rovnako

K výzve NARKS sa pripojil  Slovenský živnostenský zväz . Vidia rovnaký problém s dostupnosťou bývania. Živnostníci a mladí podnikatelia majú často podobný problém s dostupnosťou bývania, keďže sú bankami pri posudzovaní hypoték vnímaní ako rizikovejšia skupina bez „garantovaného príjmu“. „Preto sú aj mnohí mladí podnikatelia a živnostníci v akomsi vákuu. Značná časť realizuje svoje podnikanie vo väčších mestách. Sú to odvážni a šikovní ľudia a napriek tomu patria medzi znevýhodnené skupiny, čo sa bývania týka. Ak nedostanú hypotéku, platia vysoký nájom alebo bývajú u rodičov. Podpora podnikateľov a najmä mladých podnikateľov zo strany štátu by mala byť aj v riešení dostupnosti bývania,“  zdôraznil Stanislav Čižmárik prezident SŽZ.


Odborníci ponúkajú riešenie a vláde adresujú výzvu

Je dôležité, aby vznikol funkčný systém podpory výstavby nájomných bytov, ktorý motivuje developerov k ich výstavbe a dlhodobému prevádzkovaniu. „Ukazuje sa, že podpora výstavby nájomných bytov cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) nie je správne nastavená a pre súkromný sektor nie je zaujímavá. V praxi sa preto takmer vôbec nevyužíva,“ vysvetľuje Ján Palenčár.  

 

NARKS pripravil návrh opatrení, ktoré by trh s nájomnými bytmi aj a nielen vo veľkých mestách reálne rozhýbali:

 

  1. Výstavba nových štátnych bytov prostredníctvom štátneho dôchodkového fondu
  2. Výstavba nových nájomných bytov prostredníctvom PPP projektov
  3. Novelizácia zákona o ŠFRB
  4. Daňové stimuly
  • Zníženie DPH pri prenájme bytov
  • Zrýchlené odpisy
  • Zjednodušenie daňového priznania pri prenájme bytov FO 

Aktuálne informácie zo sveta realít na Slovensku www.narks.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy

Zateplenie šikmej strechy môže pokaziť aj profesionál, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Pozrite sa, ktoré to sú.

Tlačové správy

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi

Tlačové správy

Company´s autumn in the High Tatras

A good teambuilding or a good training should fulfil four main points that determine its success.

Tlačové správy

V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli

Stanicu sme chceli zrekonštruovať za milión korún, stálo to desať.