SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Účet za rakovinu kože? Skoro osem miliónov eur

K lekárovi ju priviedla retiazka od rodičov. Obtierala sa o bradavicu, ktorá nebola bradavicou.

Slnko a voda boli pre Máriu ten najlepší relax na svete. Od malička plávala a opaľovala sa v každej voľnej chvíli. Leto si užívala plnými dúškami až kým ju retiazka od rodičov neupozornila, že na krku má niečo, čo tam ešte donedávna nebolo. Malý kožný útvar vyzeral na prvý pohľad ako neškodná bradavica. Navyše, zakrývali ho Máriine dlhé vlasy, a tak nebyť tej retiazky, ktorá sa oň stále častejšie zavadila, v ambulancii dermatológa by sa ani neukázala. Keď jej kožný lekár oznámil, že na krku má malígny melanóm, nechcela veriť.

Nárazové slnenie

Koža si pamätá. Koľkokrát ste (pre)počuli túto vetu? MUDr. Darina Repková zo spoločnosti Dermatrend v Banskej Bystrici nevylučuje, že Máriin zdravotný problém môže mať pôvod v nadmernom slnení. „Nárazové slnenie spojené so spálením kože je po genetickej predispozícii druhým hlavným rizikom vzniku melanómu.“ Riziko sa podľa dermatovenerologičky zvyšuje, ak spálenie kože nastane v detskom veku. Prvotná prevencia pred rakovinou kože je preto v rukách rodičov. „Rodičia by mali deti od malička učiť, ako sa kontrolovane vystavovať slnečným lúčom. Dôležité je zaujímať sa o fototyp kože, pretože vo všeobecnosti platí, že čím je pokožka svetlejšia a má menej vlastného pigmentu, tým viac pozornosti, starostlivosti a prevencie si vyžaduje,“ pripomína MUDr. Repková.

Čo je rakovina kože

Malígny melanóm je zhubné ochorenie spôsobené nekontrolovaným delením buniek, ktorých úlohou je vytvárať kožný pigment – melanín – na ochranu jadier buniek pred pôsobením ultrafialového žiarenia. Malígny melanóm tvorí približne 10 % z celkového počtu kožných nádorov. Jeho výskyt neustále rastie, čo je alarmujúce vzhľadom na vysokú úmrtnosť, ktorú ochorenie spôsobuje.

Načítavam video...

Varovné štatistiky VšZP

Význam odporúčaní odborníkov potvrdzujú aj najnovšie štatistiky najväčšej zdravotnej poisťovne na Slovensku. Vyplýva z nich, že na malígny melanóm sa na Slovensku liečia viac ženy ako muži. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uhradila vlani liečbu rakoviny kože vyše 16-tisíc ženám. Bolo ich približne o 2 200 viac ako v roku 2011. Takmer 11 % zo všetkých poisteniek VšZP liečiacich sa v roku 2016 na toto ochorenie bolo vo veku 15 – 50 rokov.

Rovnako nepriaznivo sa vyvíja štatistika aj v skupine mužov. Počet poistencov VšZP, ktorí sa v roku 2016 liečili na rakovinu kože, stúpol od roku 2011 tiež o vyše 2 000. Vysoký stále zostáva i podiel mužov vo veku 15 – 50 rokov, ktorým najväčšia zdravotná poisťovňa zaplatila liečbu rakoviny kože; v roku 2016 dosiahol približne 10 % zo všetkých mužov, poistencov VšZP, liečiacich sa na rakovinu kože. S výnimkou Bratislavského kraja, kde malo v roku 2016 trvalý pobyt najviac poistencov VšZP vyžadujúcich si liečbu (5 205) a Košického kraja, kde bol ich počet, naopak, najnižší (2 930). V ostatných krajoch sa počet poistencov, ktorým VšZP hradila liečbu rakoviny kože, pohybuje nad hranicou 3-tisíc.

Liečba rakoviny kože je náročná nielen pre pacienta, ale i pre zdravotné poisťovne. Napríklad VšZP za ňu podľa hovorkyne Viktórie Vasilenkovej zaplatila vlani vyše 7,7 milióna eur. Vzhľadom na to, že od roku 2011 počet poistencov s týmto ochorením vzrástol, zvýšili sa o viac ako 2 milióny 116-tisíc eur aj finančné náklady zdravotnej poisťovne na liečbu rakoviny kože.

Obzerajte sa pravidelne v zrkadle

Pravidelné sledovanie kože vám môže zachrániť život. Malígny melanóm je totiž mimoriadne agresívny druh rakoviny, avšak pri včasnej diagnostike sa dá liečiť. Vzhľadom na to, že nemusí vzniknúť iba zmenou pôvodného znamienka, ale aj celkom spontánne ako nový útvar na koži, MUDr. Repková odporúča aspoň trikrát do roka samovyšetrovanie. Samozrejmosťou by mali byť pravidelné preventívne prehliadky a okamžitá návšteva kožného lekára pri akejkoľvek podozrivej zmene na koži, vizuálnej i pocitovej. Osobitná zodpovednosť sa podľa MUDr. Repkovej očakáva od ľudí so svetlým fototypom kože s väčším počtom znamienok na tele a od ľudí s rakovinou kože v rodinnej či osobnej anamnéze.

Prevencia ako priorita

Napriek apelom lekárov zostáva postoj verejnosti k preventívnym prehliadkam „vlažný“. V roku 2016 absolvovalo napríklad preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých, ktorá dokáže odhaliť počiatočné štádium niektorých vážnych ochorení a ich riziká, len niečo viac ako pol milióna poistencov VšZP. Počet „uvedomelých“ síce rastie, ale pomaly.

„Tento fakt bol pre najväčšiu zdravotnú poisťovňu na Slovensku dôvodom a výzvou, aby prevenciu povýšila na jednu zo svojich priorít,“ zdôrazňuje hovorkyňa Viktória Vasilenková. Podľa jej slov v roku 2016 vynaložila VšZP na prevenciu vyše 53 miliónov 440-tisíc eur. „Hoci okamžitá návratnosť sa nedá očakávať, rastúci záujem o preventívne programy najväčšej zdravotnej poisťovne potvrdzuje, že ide o dobre investované peniaze,“ tvrdí Vasilenková.

VšZP ako jediná zdravotná poisťovňa organizuje celoročne v mestách a obciach Slovenska jedinečné podujatie Dni pre vaše zdravie, na ktorom záujemcom ponúka možnosť získať dôležité informácie o svojom zdravotnom stave. Ani počas tohtoročného leta nechýbali stánky zdravia VšZP na žiadnom z väčších podujatí. Na trenčianskej Pohode a Medvedích dňoch vo Vysokých Tatrách ich využilo na prevenciu proti kožným nádorom viac ako 900 ľudí rôznych vekových kategórií. 82 z nich pre podozrivé zmeny na koži odborníci v stánkoch zdravia VšZP poslali na okamžité ďalšie vyšetrenia do ambulancií špecialistov.

Príbeh so šťastným koncom

Pre liečiteľnosť melanómu je rozhodujúce prísť k lekárovi včas. Významným prognostickým faktorom vo vývoji ochorenia je totiž hrúbka nádoru, ktorá sa meria v milimetroch. „Najväčšiu šancu na vyliečenie majú štatisticky tenké nádory bez kožného defektu,“ vysvetľuje dermatovenerologička MUDr. Darina Repková. V liečbe dominuje chirurgické odstránenie melanómovej lézie v dostatočnom rozsahu, ktoré podstúpila aj Mária z nášho príbehu. Retiazka od rodičov, ktorú má opäť na krku, sa stala pre ňu symbolom zodpovednosti za vlastné zdravie, znamením, ktoré neberie na ľahkú váhu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča:

  • obmedziť pobyt na slnku medzi 10 – 16 hodinou
  • sledovať UV index a zvýšiť opatrnosť, ak sú jeho hodnoty vyššie
  • riadiť sa heslom: krátky vlastný tieň upozorňuje, že tieň treba vyhľadať
  • chrániť sa pred slnkom pokrývkou hlavy, nepriesvitným odevom a kvalitnými slnečnými okuliarmi
  • používať na kožu v dostatočnom množstve prípravky so širokospektrálnym UV ochranným faktorom prispôsobeným fototypu, ktoré treba aplikovať pol hodinu pred slnečnou expozíciou a opakovane po dvoch hodinách, takisto po umytí kože a plávaní
  • vyhýbať sa UV žiaričom (napr. horskému slnku) a soláriám

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 154
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 922
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 697
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 847
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 018
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 876
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 501
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 315
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Remeslo kachliara sa Ľubomírovi Gunišovi nezunovalo ani po 25 rokoch.


INZERCIA 5 h

Zistite, ktoré potraviny a doplnky najlepšie doplnia železo v tele.


INZERCIA 5 h

Majiteľ penthousu v Neste Patrik Nagy: Štvrť Nesto dnes považujem za nevybrúsený diamant, ktorý po dokončení získa na hodnote


INZERCIA 5 h

Májový magazín zdravia je už v predaji, noví predplatitelia od nás dostanú darček!


INZERCIA 12. máj
SkryťZatvoriť reklamu