SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kyselina hyalurónová a mliečna záchrana na intímnu hygienu

Vaginálna atrofia je stenčenie a vyschnutie pošvovej steny. Vzniká poklesom hladiny ženských hormónov - estrogénov.

Vaginálna atrofia je stenčenie a vyschnutie pošvovej steny. Vzniká poklesom hladiny ženských hormónov - estrogénov v tele po menopauze ako i po liečbe, ktorá má vplyv na hladinu estrogénov.

Vaginálny ekosystém

Samotná vaginálna sliznica je zložená z povrchovej, prechodnej a bazálnej vrstvy buniek, bez prítomnosti slizničných žliazok. Bunky sliznice obsahujú zvýšené množstvo glykogénu, ktorého tvorba je pod kontrolou hladín estrogénu. Vplyvom estrogénu tak celá výstelka pošvy hrubne a stáva sa elastickejšou. Znížená hladina estrogénov sa vyskytuje počas menopauzy alebo tiež dojčenia, ale aj počas rádioterapie, chemoterapie a antiestrogénovej terapie pri onkologických ochoreniach. Na suchosť pošvy má vplyv tiež fajčenie, nadmerný stres, chirurgické odstránenie vaječníkov a niektoré lieky ako napr. antidepresíva.

Prevencia je aj v pravidelnom sexe

K príznakom suchej pošvy patrí bolestivý pohlavný styk, často sa vyskytuje mierne krvácanie po styku, časté pálenie, svrbenie, bolestivosť, nutkanie na močenie – dráždivý močový mechúr.

Na liečbu vaginálnej atrofie sú v súčasnosti k dispozícii viaceré možnosti. Hlavný prístup predstavuje prevencia. Ako najúčinnejšou sa javí pravidelná sexuálna aktivita. Vtedy sa udržiava stimulácia tvorby glykogénu, dostatočná hrúbka sliznice a v konečnom dôsledku aj kyslé pH pošvy (3,8 – 4,2).

K štandardom terapie vaginálnej atrofie patrí lokálna hormonálna liečba. „Lokálne podávané estrogény navodzujú tvorbu glykogénu a znižujú pH pošvy, zvyšujú krvný prietok sliznicou a chránia ju pred kolonizáciou patogénnymi mikroorganizmami. Táto liečba je ale kontraindikovaná práve pre pacientky pri niektorých onkologických ochoreniach,“ hovorí gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha, PhD.

Štúdie potvrdzujú účinnosť kyseliny hyalurónovej a kyseliny mliečnej

Chen et al.1 vykonali v roku 2013 multicentrickú, randomizovanú štúdiu. V porovnaní s lokálnym podávaním estrogénov sa ukázalo, že aplikácia kyseliny hyalurónovej je dokonca výhodnejšia. Do štúdie zaradili 144 žien, polovica z nich dostávala lokálny estrogén a druhá polovica kyselinu hyalurónovú. „Zlepšenie symptómov atrofie pošvy nastalo u 84,44 % pacientok, ktoré dostávali estrogény a až u 89,42 % pacientok, ktoré boli liečené aplikáciou kyseliny hyalurónovej. Je to dobrá správa pre všetky ženy trpiace suchosťou pošvy a tiež pre onkologické pacientky, ktoré nemôžu byť liečené estrogénmi,“ približuje výsledky štúdie MUDr. M. Redecha, PhD.

Ako pôsobí vaginálny gél? Ako zmierniť nepríjemné účinky onkologickej terapie?

Pri rádioterapii, chemoterapii a hlavne hormonálnej liečbe väčšina žien zaregistruje symptómy vaginálnej atrofie. Ak sa vaginálna atrofia nelieči, jej príznaky sa zhoršujú a nedochádza spontánne k ich úprave. A tu práve pomáha vaginálny gél HYDROfemin. Jeho zložkou je kyselina hyalurónová, ktorá reaguje so sliznicou pošvy a vytvára ochranný gélový povlak. Ďalšou dôležitou zložkou je kyselina mliečna. Tá znižuje v pošve pH a pomáha k tvorbe prirodzeného prostredia. Kombinácia týchto látok v HYDROfemine podporuje protizápalové a regeneračné procesy v pošve. Konečným efektom pre pacientku je odstránenie príznakov vaginálnej atrofie ako vedľajšieho účinku estrogénovej terapie a zlepšenie kvality života. Hydrofemin pôsobí aj ako účinný lubrikant. Gél je možné zakúpiť v lekárni bez receptu.

Časté otázky onkologických pacientok

Na otázky onkologických pacientok súvisiace s touto problematikou odpovedal onkológ MUDr. Vladimír Bella, PhD.

  • Po chemoterapii beriem ešte Tamoxifen a musím častejšie chodievať na toaletu. Môže to súvisieť so zápalmi pošvy?

Pri užívaní Tamoxifenu sú pomerne časté zápaly pošvy, vaginálne výtoky a krvácanie ako aj svrbenie pošvy. Veľmi častým prejavom je atrofia vaginálnej sliznice a tá môže mať súvislosť aj s častým močením.

  • Výtery z pošvy mám stále negatívne, napriek tomu pociťujem istý diskomfort. Čo by mi pomohlo cítiť sa lepšie?

Môže to súvisieť s užívaním hormonálnej liečby, znižovaním ženských hormónov. Vhodné sú krémy a hlavne gély, ktoré zabraňujú suchosti vagíny, hlavne tie, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, či už samostatne alebo ešte lepšie v kombinácii s kyselinou mliečnou.

  • Počas hormonálnej liečby musím pri sexuálnom styku používať lubrikant. Nie je to kontraindikované? Alebo si treba vyberať nejaký špeciálny?

Lubrikant nie je pri hormonálnej liečbe kontraindikovaný. Výber lubrikantov je veľmi široký v každej lekárni. Poradí vám aj lekár alebo sestra.

Zdroj:

  1. Chen J, Geng L, Song X, et al. Evaluation of the efficacy and safety of hyaluronic acid vaginal gel to ease vaginal dryness: A multicenter, randomized controlled, open-label, parrallel-group, clinical trial, J Sex Med 2013; 10; 1575 – 1584.

Lubrikant nie je pri hormonálnej liečbe kontraindikovaný. Výber lubrikantov je veľmi široký v každej lekárni. Poradí vám aj lekár alebo sestra.
Viac informácií nájdete na www.hydrofemin.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dôsledky pandémie koronavírusu COVID-19 pocítila spoločnosť vo viacerých ohľadoch. Každý ich však pocíti na svojich financiách.


1 h

Ceny energií ešte porastú: ako ušetriť desiatky eur ročne?


INZERCIA 5 h

Objavte nový spôsob cestovania, ktorému patrí budúcnosť.


INZERCIA 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu