Diabetes je jednou z najrozšírenejších civilizačných chorôb súčasnosti a každá štvrtá slovenská rodina má pacienta s týmto hendikepom.
Aj preto sa poisťovňa Dôvera rozhodla pomôcť týmto ľuďom a spustila program, ktorý ich má naučiť ako zvládať niektoré problémy a skvalitniť si život. Spolupracuje na ňom aj majster sveta a olympijský šampión v chôdzi Matej Tóth. Na víkendovej akcii v Košiciach dokonca s diabetikmi trhol rekord!
KOŠICE. „Pri diabete II. typu je veľmi dôležitá životospráva a životný štýl. Jeho základnými piliermi sú správna liečba, racionálne stravovanie a pohyb. Veľa diabetikov to však podceňuje a mnohí aj majú diabetes preto, že podcenili životosprávu a málo sa hýbali,“ vysvetlila Soňa Labajová, manažérka pre edukácie v programe Dôvera pomáha diabetikom.

Stačí štvrťhodinka denne
Počas uplynulého víkendu sa diabetici z východného Slovenska mohli presvedčiť, že pohyb im neškodí, práve naopak, pomáha. K tomu, aby sa rozhýbali, im pomohol práve Matej Tóth.
„Tento športovec je skvelý motivátor. Spoločne chceme naučiť pacientov, aby pohyb v pomyselnom rebríčku postavili na popredné priečky. Chceme, aby toto podujatie bolo takým odrazovým mostíkom k tomu, aby sa pravidelne hýbali. Stačí chôdza a stačí 15 minút denne. Nemusí to byť náročné cvičenie, či dvíhanie činiek, len najprirodzenejší a zdraviu veľmi prospešný pohyb - chôdza,“ dodala S. Labajová.

Získali nové a dôležité informácie
Na sobotňajšej akcii sa o pravdivosti týchto slov presvedčilo vyše 130 ľudí z Košíc, Michaloviec, Vranova nad Topľou a z okolia týchto miest. Na špeciálnej akcii ich edukátori Dôvery naučili množstvo dôležitých vecí. Rozdelení do skupín postupne prešli jednotlivé stanovištia, pričom každé z nich malo iné zameranie.
Na jednom sa dozvedeli všetko o syndróme diabetickej nohy, o prevencii, liečbe, o diabetickej ponožke a obuvi.
Na ďalšej zastávke im odborníci ukázali jednoduché cvičenia na prevenciu tohto problému.

Veľmi zaujímavé bolo aj stanovište, kde sa diabetici dozvedeli, čo všetko si musia zbaliť, keď idú na výlet. „Mohli sme si aj sami vyskúšať, či to ovládame. Z vecí na stole sme mali vybrať tie, ktoré považujeme za dôležité a zbalili by sme si ich na výlet,“ povedala nám jedna z pacientok.
Edukátori diabetikom vysvetlili, či si vybrali správe veci, ale aj to, čo by mali mať pri sebe keď idú na celodenný výlet, alebo len na dvojhodinovú prechádzku do mestského parku.

Hodnota glykémie rozhoduje
Každý z účastníkov prešiel aj ďalším stanovišťom, kde im zdravotníci zmerali tlak krvi, BMI index, saturáciu, merania kvantovým analyzátorom a najmä glykémiu. „Diabetik, ktorý má glykémiu vyššiu ako 15 by sa už hýbať veľmi nemal,“ objasnila edukátorka Dôvery.
Po absolvovaní všetkých zastávok ich čakalo stretnutie s Matejom Tóthom a spolu absolvovali niekoľko okruhov po športovej hale, aby si na vlastnej koži skúsili, že chôdza nie je strašiakom.

Matej trénoval, debatoval, radil
Pätnásť minútová prechádzka síce pre niektorých bola náročná, no keď mali po boku svetoznámeho šampióna v chôdzi, vypli sa aj k parádnym výkonom. A viacerí aj stíhali Matejovo tempo a debatu s ním! „Niektorí z týchto ľudí zvládnu podľa mňa aj 20 kilometrov v rezkom tempe, samozrejme, niektorí aj kvôli zdravotným hendikepom majú problémy. Takže sa im snažím prispôsobovať ale je to príjemné a človek keď prejde s piatimi skupinami po 15 minút, tak nakoniec je z toho aj slušný tréning,“ skonštatoval s úsmevom sympatický chodec.
V rodine má vzornú diabetičku

On, ako vrcholový športovec, má hladinu cukru v tip-top stave, ale vo svojej rodine má skúsenosť diabetom a dokonca aj ukážku toho, aký dôležitý je rozumný životný štýl. „Moja babka je diabetička, ale je prototyp skvelého pacienta. Pani doktorka s ňou nikdy nemala problémy, lebo ona si dokáže cukrovku diétou regulovať. Pamätám sa, že keď začínala, tak si všetko jedlo zodpovedne vážila. Naozaj vzorový prípad. A ukazuje, že aj pri takejto chorobe sa dá fungovať normálne, keď človek nabehne na patričný systém a režim. Dnes má babka 82 rokov a stále je čiperná,“ prezradil nám charizmatický olympionik.

Má malý hriešik
Nie je žiadnym tajomstvom, že Matej Tóth funguje na špeciálnej strave a aj vďaka tomu sa vypracoval na absolútnu špičku. A sladkosti do nej nepatria. Zaujímalo nás však, či má vo svojom jedálničku aspoň nejakú zdravú sladkosť. „Ja sa snažím celkovo obmedzovať sacharidy, dokonca aj tie relatívne zdravé. Pre mňa je sladkosťou sušené ovocie. To je taký môj mini hriešik, taká moja lakota,“ objasnil Matej, ktorý si klasický zákusok nedal celé roky: „Už štvrtý rok idem na nízkosacharidovej strave a ani ma to neláka.“

Podpora rodiny je dôležitá
Jeho pevná vôľa môže byť pre diabetikov vzorom. „Zopár týždňov, možno mesiac, mi trvalo, kým som si na to zvykol ale odvtedy som to už nevnímal ako diétu, alebo že si musím niečo odopierať. Stačia mi oriešky a sušené ovocie. Moja mama pritom pečie fantastické torty a bez problémov odolávam. Všetci v rodine to akceptujú, takže nikto ma nenúka ani netlačí so slovami, že „toto som namáhavo robila desať hodín“. Moje okolie to rešpektuje a tu je vidieť, aká je dôležitá podpora okolia. To potrebujú aj diabetici, aby svoju diétu nevnímali ako najväčšie nešťastie, že kým iní majú na oslave koláče, oni si musia dať dia keksík. S podporou rodiny a okolia to isto zvládnu,“ dodal Matej Tóth.
A spoločnými silami napokon zaznamenali skvelý rekord. Počas tohto popoludnia v Košiciach nachodili vyše 309-tisíc krokov.
Anna Novotná
Foto: Judita Čermáková.