SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Na čo myslieť v rekonštrukcii bytu

Máme pre vás 3 tipy, kde môžete najlepšie využiť praktické vlastnosti ľahkých priečok.

Zdroj Knauf SlovenskoZdroj Knauf Slovensko

Ak sa chystáte zobytňovať podkrovie, stavať interiérové priečky alebo rekonštruovať bytové jadro, nemusíte čakať do ďalšieho leta, niektorým stavebným úpravám nevadí ani chladné obdobie. Ľahké priečky, ako sa sadrokartónové konštrukcie niekedy nazývajú, si už získali obľubu vďaka svojej nízkej hmotnosti, šetrnosti k stavebnej konštrukcii aj rýchlej a suchej montáži. Ak sa obávate, že pre vaše potreby nevyhovujú, máme pre vás 3 tipy, kde môžete využiť ich praktické vlastnosti.

Vytváranie súkromia

V byte alebo dome je často potrebné opticky alebo konštrukčne vyčleniť pracovný alebo relaxačný kútik, prípadne esteticky oddeliť kuchyňu alebo predsieň od obývačky. Sadrokartónové dosky sa dajú ľubovoľne rezať a dokonca aj ohýbať, takže deliace prvky môžu byť skosené, oblé i zubaté. Ak potrebujete ochrániť miestnosť pred hlukom, účinným riešením je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené minerálnou vlnou. Použitím ekologických materiálov navyše získate aj príjemné ovzdušie v interiéri. K dobrej klíme prispeje predovšetkým minerálna izolácia vďaka jej schopnosti prepúšťať vodné pary. Minerálna vlna vyrobená pomocou technológie ECOSE je vyrobená z prírodných materiálov bez použitia formaldehydu, fenolov a umelých farbív, zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri a vytvára tak zdravé prostredie pre bývanie.

Kuchyňa či kúpeľňa?

Sadrokartónové priečky dnes bez problémov udržia skrinky kuchynskej linky, umývadlo či záchod. Jedna „hmoždinka“ unesie pri správnom vystužení a kotvení sadrokartónovej konštrukcie priečky až 65 kg, v závislosti od druhu konštrukcie. V ponuke výrobcov sadrokartónu však nájdeme aj špeciálne modré dosky s názvom Diamant, ktoré majú oveľa vyššiu tvrdosť povrchu, tuhosť jadra a odolnosť proti mechanickému namáhaniu. Do priestorov s vyššou vlhkosťou, akými sú kúpeľne alebo WC, sa odporúča na všetkých vodorovných aj zvislých konštrukciách použitie zelených sadrokartónových dosiek, ktoré sú impregnované. Na miestach, ktoré sú priamo vystavené vode, ako sú napríklad sprchovacie kúty, je potrebné na dosku naniesť hydroizolačný náter a do rohov aplikovať izolačné pásky.

Ochrana pred hlukom

Sadrokartónové priečky majú v porovnaní s pórobetónom a ľahkými tehlami výhodu sendvičovej konštrukcie. Keďže sú zložené z niekoľkých vrstiev, oceľovej konštrukcie a minerálnej vlny, dokážu zabezpečiť vyššiu vzduchovú nepriezvučnosť. Účinnosť zvukovej izolácie pritom závisí v prvom rade od objemovej hmotnosti dosiek. Pri menšom zaťažení hlukom vyhovujú aj ľahšie biele alebo červené dosky. Tam, kde je potrebná lepšia zvuková izolácia, sú vhodné modré dosky s hustotou 12,8 kg/m2.. Zvuková izolácia by však nebola účinná bez viacvrstvového opláštenia sadrokartónom a výplne z minerálnej vlny. „Táto kombinácia je ideálna. Minerálna vlna má vysokú schopnosť pohlcovať zvuk najmä vo vyššej časti spektra, sadrokartón zase tlmí hlbšie zvuky. Navyše pružnosť minerálnych vlákien zaisťuje dokonalé vyplnenie dutiny,“ vysvetľuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. Ako ďalej dodáva, čoraz častejšie sa stretávajú aj s požiadavkou na zvukovú izoláciu existujúcej murovanej steny. Tu je ideálne nainštalovať predsadenú stenu zloženú z oceľovej konštrukcie, minerálnej izolácie a jednej alebo dvoch vrstiev sadrokartónových dosiek.

www.knaufinsulation.sk, www.ecose.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


13 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 24 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 24 h
SkryťZatvoriť reklamu