SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

V Prešovskom kraji nastala vzbura voličov

Žijeme v dobe, kedy je naša dôvera v štátne zriadenie a politický systém ťažko skúšaná škandalóznymi kauzami.

Žijeme v dobe, kedy je naša dôvera v štátne zriadenie a politický systém ťažko skúšaná škandalóznymi kauzami, ktoré nemajú v histórii našej krajiny obdoby. Štandardní "profesionálni" politici, majúci podobu komediantov, či obyčajných hovorcov svojich mecenášov, nás denno-denne utvrdzujú v tom, že dnešná politická scéna sa topí vo vlastnej, opovrhnutia hodnej špine.

Tí z nás, ktorí sme mali to šťastie, že nám mohli rodičia vštiepiť základy poctivého a cnostného života, sa preto každé ráno zobúdzame v beznádeji na lepšie a spravodlivejšie Slovensko, mesto, či kraj. Niekde v kútiku srdca túžime, pri bezradnosti riešenia našich každodenných problémov, cítiť oporu tých, ktorí riadia túto krajinu, ale aj tento región. Chceme len to, aby dodržali svoj sľub, ktorý zo zákona skladajú pri každom začatí výkonu svojej funkcie, že budú dodržiavať zákony, že budú chrániť záujmy občanov, a to podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Chceme od nich tak veľa?

Nanešťastie, žijeme tak uponáhľané a stresujúce životy, že odpoveď na otázku, či sme spokojní s riadením vecí verejných, či dokonca ani táto otázka samotná, mnohých z nás nezaujímajú. Niektorí sme na riešenie politiky rezignovali, sme otrávení, a chceme najbližšie voľby do VÚC ignorovať. Cítime sa ako obecenstvo zlej drámy, ktorú na nás etablovaní politici hrajú, a na ktorej dej nemáme absolútne žiadny vplyv.

Napriek všetkým negatívam musíme cítiť chuť žiť ďalej a bojovať za dar slobody v krásnej krajine. Preto tak, ako sme každým dňom konfrontovaní medzi dobrými a zlými rozhodnutiami, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú kvalitu nášho života, nemáme inú možnosť, ako tento hodnotový zápas pretaviť aj v účasti vo voľbách 4. novembra. Ak nám budú nadchádzajúce voľby ľahostajné, rozhodne o osude tohto regiónu iba hŕstka. Alebo naozaj nemáme žiadny pud sebazáchovy, a opovrhneme tým posledným nástrojom, ktorý nám systém ponechal na riešenie úpadku, v ktorom sa topí Prešovský kraj?

Nepohrdnime možnosťou voľby, aj keď je obmedzená

Ak svoju voľbu zapredáme za bezduché sedenie pred televízorom, nemáme právo akokoľvek hodnotiť, že namiesto kvalitných ciest máme tankodrómy, že naše školy a domovy sociálnych služieb sú v dezolátnom stave, že za lekárskou starostlivosťou musíme cestovať hodiny, alebo že naše nemocnice generujú zisk pre súkromné spoločnosti. To je totiž realita v našom Prešovskom kraji, kde ten, kto je za tento stav zodpovedný, zneužívajúc našu nevedomosť, má odvahu nás opäť presviedčať o tom, že pracuje pre kraj a jeho ľudí.

Aká je vierohodnosť už 16 rokov omieľaných sľubov súčasného župana, keď sám vlastní podiely vo energetických a farmaceutických firmách v hodnote niekoľko miliónov eur, ktoré nadobudol práve počas výkonu funkcie predsedu PSK, pričom pôvod tohto majetku zjavne nemôže pochádzať z jeho oficiálne priznaného príjmu z výkonu verejnej funkcie? Ak chce poctivý šikovný podnikateľ zarobiť na živobytie, musí svojmu podnikaniu venovať svoje každodenné úsilie. Ako súčasný župan nadobudol majetok za milióny, keď sa roky venoval iba výkonu verejnej funkcie? Odhaľovanie korupčného správania je síce pre svoju skrytosť extrémne náročné, ale jeho príznaky sú viditeľné voľným okom. Nech si preto na otázku dôveryhodnosti súčasného župana odpovie každý na základe vlastného zdravého úsudku. To platí aj pre všetkých naň finančne, či inak napojených úradníkov, starostov, primátorov a cirkevných predstaviteľov.

"Nová energia" je len zmena tváre, nie spôsobu vedenia

Otázka dôveryhodnosti nie je pre tak žiadanú "revolúciu" v Prešovskom kraji podstatná len v otázke zotrvania súčasného župana, ale aj pre výber jeho alternatívy. Volič nemá možnosť si nevšimnúť zo všadiaľ vyskakujúceho a všade vylepeného kandidáta Milana Majerského, ktorý napriek svojmu členstvu v politickom zoskupení, ktorého nosnou ideou sú kresťanské hodnoty, prijal podporu strany, ktorá Kresťanstvom a jeho hodnotami opovrhuje. Ak sú niekomu na ceste za mocou ukradnuté základné hodnotové otázky, ktoré ho majú charakterizovať, ako môže sľubovať, že bude verejný úrad riadiť podľa najlepšieho svedomia?

Ak bude volič Milana Majerského očakávať, že po svojom nástupe na úrad bude k problémom pristupovať zodpovedne, a bez ohľadu na dôsledky prípadné negatívne zistenia zverejní, pravdepodobne ostane sklamaný. Jeho kandidát je totiž už 8 rokov poslancom zastupiteľstva PSK, kde z viac ako 1000 hlasovaní vyjadril nesúhlasné stanovisko so smeráckou väčšinou len 12 x[1], a aj to len v prvých troch rokoch mandátu.

Milan Majerský, napriek svojej aure kresťanského demokrata už ako primátor Levoče dokázal, že transparentnosť mu nevonia, keď predvolebné sľuby po nástupe na primátorskú stoličku vôbec nerealizoval,[2] a tak Levoča ostala na chvoste rebríčka hodnotenia transparentnosti miest.[3] Klincom do rakvy dôveryhodnosti tohto kandidáta je aj fakt, že za jeho primátorovania v Levoči dlh mesta neustále rastie, takže aspoň spoľahlivo vieme, čo od Majerského očakávať vo funkcii župana.

Obávam sa, že tento kariérny politik nebude nikdy schopný presadiť reálnu zmenu pomerov na PSK, vykonať komplexný audit jeho hospodárenia a nebáť sa prerušenia zabehnutých kontraktov s firmami napojenými na chobotnicu SMERU - SD.

Prešovský kraj nepotrebuje iba zmenu, on potrebuje revolúciu!

Volám sa Ján Garaj, a ako advokát už roky presadzujem spravodlivosť a zákonnosť, nielen v našom Prešovskom kraji. Pri svojej práci, ktorú vnímam ako poslanie, som sa snažil hájiť záujmy obyčajných ľudí, ktorých osud priviedol do ťažkej životnej situácie. Osobný boj týchto ľudí bol aj mojim bojom, a aj keď mi nie vždy bolo súdené v tomto boji uspieť, nikdy som sa nevzdal ale vynaložil som na obranu spravodlivosti celé svoje úsilie.

Takto neúnavne som odhodlaný bojovať aj za záchranu nášho Prešovského samosprávneho kraja, za záchranu morálky v politike a za prinavrátenie dôvery občanov a nádeje verejnosti v lepšie spravovanie vecí verených.

Mnohí označujú Prešovský kraj za zabudnutý a stratený. Ešte nie. Ešte je šanca urobiť miesto, kde sme vyrastali a kde žijeme, hodné toho, aby v ňom chceli žiť aj naše deti. Nemusíme byť tou okrajovou časťou Slovenska, ktorej správcovia napodobňujú vládu SR na ceste ku dnu.

Nechcem vám sľubovať nereálne riešenia všetkých problémov, od toho tu budú iní. Som však presvedčený, že revitalizácia kraja sa nemôže udiať bez vyčistenia Augiášovho chlieva straníckych väzieb, nekalého biznisu a predražených a neúčelných verejných obstarávaní. Všetci vieme, že bez tohto "ozdravného rezu" k žiadnej zmene nedôjde, pretože na to nebudú vytvorené podmienky. Za realizovaním tejto zmeny musí stáť človek s odvahou bojovníka, zdravým sedliackym rozumom a neoblomnou vôľou zbavenou cudzích vplyvov ale podopretou čistým svedomím.

Aj preto sa u vás uchádzam o post predsedu Prešovského samosprávneho kraja práve ja. Predstavil som hlas vzdoru obyčajných pracujúcich ľudí proti systému, v ktorého skutočnú zmenu všetci už roky dúfame. Tento hlas nepočuť len u nás, je ho cítiť z amerických prezidentských volieb, Brexitu, volieb do národných parlamentov v Európe, ale aktuálne aj z Katalánska, Rakúska a Česka. Ľudia si chcú vziať späť to, čo im patrí. Je to základné prirodzené právo mať osud diania vo vlasti vo svojich rukách, a nie v rukách uhladených farizejských politikov zastávajúcich svoje alebo cudzie záujmy namiesto verejných. Aj keď sú pre niekoho moje zámery odvážne, radšej budem čeliť verejnému odsúdeniu v prípade, že sa mi ich realizovať nepodarí, ako sedieť so založenými rukami sledujúc dokonanie skazy nášho kraja, a o zmenu sa aspoň nepokúsiť.

Máme jedinečnú príležitosť týmito voľbami zvrátiť beh dejín nie len Prešovského samosprávneho kraja, ale skrz ich výpovednú hodnotu aj Slovenska. Zastavme spoločne 16 ročnú nadvládu mocenskej chobotnice, a nedovoľme ju zameniť za inú variantu tej istej alternatívy. Poďme teda 4. novembra vyjadriť svoj postoj!

JUDr. Ján Garaj, MBA

kandidát č. 2 na post predsedu PSK

Objednávateľ: JUDr. Ján Garaj, Mirka Nešpora 30, 080 é1, Prešov

Dodávateľ: Petit Press, a.s., divízia východ, o.z., Letná 47, O40 01 Košice, IČO 35 790 253


[1] sprístupné na: https://www.po-kraj.sk/sk/e-sluzby/zastupitelstvo/hlasovanie-poslancov-zastupitelstva/

[2] http://spravnikandidati.sk/kandidat/Milan-Majersky

[3] http://samosprava.transparency.sk/profile/M044/2016

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie, ktorá sa s jej obsahom nestotožňuje. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu