Hoci v sendvičových drevostavbách býva už takmer 100 rokov polovica Rakúska, Nemecka a Škandinávie, Slováci majú stále kopu dôvodov, prečo by ich fakt že nechceli. Takmer všetky sa však dajú zaradiť do týchto zaručených ľudových múdrostí. Počuli ste ich už aj vy?
1. Drevostavba je papierový dom, jej steny sú „škrupinky“, ktoré neudržia teplo. V zime je v nej chladno a v lete horúco.
Sendvičové drevostavby majú v skutočnosti oproti murovaným domom lepšie tepelno – izolačné vlastnosti pri rovnakej hrúbke obvodovej steny. Je to hlavne vďaka tomu, že takmer celú hrúbku plášťa domu tvorí tepelná izolácia, ktorá udrží teplo lepšie, ako bežne používané „ťažké“ materiály, akými sú tehly alebo pórobetónové tvárnice. Pri energeticky pasívnych stavbách môže byť teda až 45 cm, pri aktuálnom štandarde predpísanom slovenskou normou asi 25 – 30 cm. Sendvičové drevostavby však dosahujú nízkoenergetický štandard veľmi jednoducho, aj bez špeciálnych opatrení, takže pár centimetrov izolácie navyše za tepelnú pohodu a nízke účty za energie stojí.
2. V drevostavbe sú tenké priečky, v dome medzi miestnosťami počuť každý šuchot.
Medzi pórobetónovou tvárnicou s hrúbkou 10 cm a dvojplášťovou sadrokartónovou priečkou v tej istej hrúbke je veľký rozdiel. Tvárnica má nepriezvučnosť 35 – 37 dB, sadrokartónová konštrukcia dosahuje až 53 – 56 dB. Rozdiel 20 dB je pri izolácii obytného interiéru obrovský. Minerálna vlna je najlepším zvukovým izolantom medzi tepelnoizolačnými materiálmi. So sadrokartónom sú ideálnou kombináciou aj preto, že vlna zachytí zvuky s vyššími frekvenciami a tvrdší sadrokartón zas nižšie frekvenčné hladiny. Všetky zvukovo – izolačné profily upevňované na stenu a strop majú byť podlepené tesniacou páskou aby zabránili zvukovým mostom. Netreba tiež zabúdať na zvukovú izoláciu podlahy. Pre zdravú klimu v interiéri je ideálne využiť ekologickú minerálnu vlnu s technológiou Ecose z prírodných materiálov bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív.
3. Drevostavby sú ako búdky, väčší náraz stenu môže prelomiť.
Drevo, ktoré tvorí nosný systém drevostavieb, sa vyznačuje vysokou pevnosťou pri relatívne nízkej váhe konštrukcie. Pevnosť drevostavby je zabezpečená celkovým systémom a tvarom stavby. Stabilitu steny zabezpečujú zvyčajne drevené stĺpiky spolu s veľkoplošnou doskou, ktorou môže byť OSB doska, preglejka alebo drevotriesková doska. Celkovú stabilitu ovplyvňuje aj konštrukcia stropu.
4. Bývať v drevostavbách je nebezpečné, pri požiari zhoria za pár minút.
Pravda je taká, že zhorieť môže každý dom a pri drevostavbách riziko nie je vyššie. Sendvičové konštrukcie tiež spĺňajú predpísané bezpečnostné normy a sú proti požiaru často odolnejšie ako klasické tehlové domy. Norma požaduje, aby dom vydržal odolávať požiaru aspoň 60 minút, čo je postačujúce na to, aby bolo možné z ohrozenej stavby evakuovať ľudí i majetok. Odolnosť voči požiaru zabezpečujú požiarne odolné materiály – sadrokartónové dosky, sadrovláknité dosky, prípadne keramické obloženie stien spolu s nehorľavou izoláciou v inštalačnej predstene. Za dobré protipožiarne vlastnosti vďačia drevostavby tiež izoláciám na báze minerálnej vlny, ktorá je absolútne nehorľavá. Z pohľadu požiarnej odolnosti sú najnebezpečnejšie kovové konštrukcie, ktoré sa pri požiari náhle zrútia omnoho rýchlejšie a bez výstrahy.
5. Drevostavba je raj pre hlodavcov a škodcov dreva, po určitom čase ju zničia.
Riziko napadnutia hlodavcami je iba pri zle realizovaných stavbách, hlavne v detailoch. Pre zabezpečenie drevostavby je nutné, aby bola konštrukcia uzavretá bez odhalených izolácií a dier, v odvetraných častiach majú byť mriežky. Tiež je dôležité, aby boli penové izolácie omietnuté alebo zasypané drenážnym štrkom.
Odborná spolupráca Ing. Pavol Sedlák, Drevárska fakulta Technickej univerzity Zvolen, Karol Tužinský, Knauf Insulation Nová Baňa, výrobca minerálnych izolácií