Mimoriadne úspešný je pre Fakultu baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií (FBERG) Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) začiatok aktuálneho akademického roku 2017/2018. Počas troch jesenných mesiacov získala FBERG hneď štyri významné ocenenia, potvrdzujúce jej kvalitu a tradíciu.
Začiatkom septembra (7. 9. – 9. 9. 2017) sa FBERG tak ako po iné roky zúčastnila Salamandrových dní v Banskej Štiavnici. Sú to mestské slávnosti, oslavy baníkov, geológov, hutníkov a naftárov, oslava bohatej štiavnickej histórie a tradícií.
Ich tradíciu začali študenti slávnej Baníckej akadémie. Od deväťdesiatych rokov minulého storočia sa Salamandrové dni konajú každoročne. Na týchto tradičných oslavách bola FBERG na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva udelená „Cena za záchranu kultúrneho dedičstva a rozvoj mesta“.

Cenu z rúk primátorky mesta Banská Štiavnica Mgr. Nadeždy Babiakovej prevzal dekan FBERG, prof. Ing. Michal Cehlár, PhD. počas ceremónie v kostole sv. Kataríny.

Hneď dve ceny
Dňa 07.11.2017 sa v priestoroch Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) v Bratislave konalo slávnostné udeľovanie Cien Dionýza Štúra a medailí ŠGÚDŠ. Medzi ocenenými nechýbala ani FBERG, za ktorú dekan FBERG Michal Cehlár prevzal dve ceny „Cenu Dionýza Štúra v kategórii Kolektív“ a „Bronzovú medailu“ za vedeckú činnosť. Odovzdávali ich generálny riaditeľ ŠGDÚŠ Ing. Branislav Žec CSc., generálna riaditeľka sekcie geológie a prírodných zdrojov Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky RNDr. Vlasta Jánová, PhD. a riaditeľka pre geológiu ŠGÚDŠ RNDr. Alena Klukanová, CSc.


O osem dní po slávnostnej ceremónii v Bratislave (15. 11. 2017) si FBERG prebrala v poradí štvrté nemenej významné ocenenie, ktoré jej bude pripomínať jej tohtoročné významné 65. výročie jej pôsobenia na TUKE. Z rúk prezidenta Slovenskej spoločnosti pre trhacie a vŕtacie práce Ing. Mariána Beňovského, PhD. cenu prevzal dekan FBERG Michal Cehlár.
Spoločnosť týmto ocenením vyjadrila fakulte poďakovanie za zachovávanie historického odkazu a tradícií prvej Banskej akadémie, založenej v Banskej Štiavnici, za výchovu a vzdelávanie mladej generácie v baníckej profesii a dlhoročnú vzájomnú odbornú spoluprácu. Symbolicky bol súčasťou ocenenia i dar „Krištáľová čaša“.

Pokrok vo vede a výskume
Dekan FBERG Michal Cehlár ocenenia vníma ako prejav vysokého uznania za odvedenú prácu v uplynulých 65 rokoch fakulty.
„Došlo k vybudovaniu jedného celého priemyselného odvetvia, ktoré dodnes zabezpečuje požiadavky priemyselnej praxe v oblasti energetiky a surovín. Energetická bezpečnosť Slovenska a surovinová samostatnosť sú vážne atribúty samostatného a nezávislého štátu. Ďalším aspektom je proexportná činnosť, kde napríklad v oblasti magnezitu a jeho produktov sme európska špička. Nezanedbateľné sú stavebné suroviny, ktoré hlavne dnes pri prudkej výstavbe infraštruktúry a rozvoja ďalších odvetví priemyslu sú nenahraditeľné. Iba lokálne zdroje dokážu naplno uspokojiť požiadavky množstva, kvality a materiálovej rozmanitosti.“
Získanie cien pripisuje dekan pokroku fakulty v oblasti vedy a výskumu, kde fakulta bola lídrom, ktorá udávala praxi smer rozvoja vo využívaní surovín.
„S tým ide ruka v ruke digitalizácia, automatizácia, riadenie procesov, problematika životného prostredia, logistika, skrátka najprogresívnejšie aktivity posúvajúce surovinový priemysel na úroveň Industry 4.0. Mladý kolektív vedcov, excelentné postavenie fakulty v rámci európskych vedeckých štruktúr, podieľanie sa na spracovaní Surovinovej politiky SR ako priority vlády v tomto období.“
Tradičné i nové odbory
Fakulta sa hrdo hlási k historickému odkazu – vzniku Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, ktorá bola inštitucionalizovaná na vysokoškolskú úroveň v roku 1762, kedy uhorská a česká kráľovná Mária Terézia podpísala dekrét o založení.
FBERG tiež zastáva významné miesto medzi banskými akadémiami celej Európy. Patrí tiež k jednej z troch zakladajúcich fakúlt Technickej univerzity v Košiciach.
Poskytuje vzdelanie v tradičných baníckych disciplínach, akými sú geológia, dobývanie ložísk, mineralurgia a environmentálne technológie, technológie v naftárenskom a plynárenskom priemysle, banská mechanizácia, doprava a hlbinné vŕtanie.
Fakulte neunikajú ani rastúce potreby spoločnosti pre rozvoj vzdelanostnej ekonomiky Slovenska. Študentom preto ponúka atraktívne a žiadané študijné programy z oblasti ekonomiky zemských zdrojov, geodézie a geografických informačných systémov, geoturizmu, informatizácie a riadenia procesov, priemyselnej logistiky a záchranárskej, požiarnej a bezpečnostnej techniky.
Záujem Slovákov i zahraničia
Potenciál fakulty podľa dekana FBERG Michala Cehlára dokladuje i vysoký záujem mladých ľudí o štúdium na fakulte vo všetkých oblastiach výskumu a štúdia a hlavne ich okamžitá uplatniteľnosť na trhu práce. „Nezanedbateľný je i fakt rastúceho záujmu o štúdium z radov zahraničných študentov,“ uzatvára dekan fakulty.
FBERG je tvorená kolektívom pedagógov, vedecko-výskumných a technicko-hospodárskych pracovníkov, ktorí sú pre študentov zárukou, že sa začlenia medzi technickú inteligenciu.