SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Už žiadne "googlenie" diagnóz. Poradí vám umelá inteligencia

Dokáže správne poradiť až pri 92% prípadov zdravotných ťažkostí.

Vyhľadávanie zdravotných problémov a "googlenie" diagnóz ešte pred návštevou lekára, je pre Slovákov bežná prax. Zväčša sa takto človek dostane k neovereným zdrojom, či rôznym názorom z diskusných fór.

Tento problém by mal riešiť nástroj na vyhodnotenie príznakov zdravotných ťažkostí s podporou umelej inteligencie. Aplikácia je založená na overených medicínskych informáciách, ktoré vyvinuli špecialisti na medicínu a potvrdil ich tím slovenských lekárov. Celosvetovo ho využívajú pacienti už v USA, Kanade, Indii, Veľkej Británii, Nemecku a v Poľsku. Na Slovensko ju pod hlavičkou Dôvera Genio prináša zdravotná poisťovňa Dôvera.

Umelá inteligencia dokáže správne poradiť až v 92% prípadoch

Na Slovensku ide o úplnú novinku. „V predpilotnej fáze sme overili medicínsku správnosť odporúčaní a návrhu diagnóz. Podieľalo sa na tom 70 slovenských lekárov z rôznych odborností. Presnosť odporúčaní sa v našom miniprieskume pohybovala nad úrovňou 92%,“ hovorí MUDr. Miroslav Halecký zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

„Výhodou využitia aplikácie je, že umelá inteligencia pracuje s obrovským množstvom medicínskych informácií, ktorých je mnohonásobne viac, ako dokáže získať jeden lekár za celý svoj život,“ vysvetľuje Halecký.

Bežný používateľ si na internete prostredníctvom vyhľadávačov hľadá len konkrétne prejavy choroby, ale nevie posudzovať jednotlivé vzťahy medzi symptómami. Mnoho chorôb totiž vykazuje rovnaké sprievodné znaky. Umelá inteligencia však v okamihu spracováva informácie o viac ako 1300 príznakoch, 650 diagnózach, 60 rizikových faktoroch, 690 laboratórnych testoch a analyzuje viac ako 18 000 väzieb medzi nimi.

Aplikácia sa sama učí a zlepšuje

Pridanou hodnotou umelej inteligencie nie je len zozbieranie faktov, ale aj schopnosť neustáleho sebazdokonaľovania. Počet príznakov a ochorení, ktoré dokáže spracovávať stále rastie.

„Aplikácia spracováva dáta a informácie, ktoré mu dodáva medzinárodný medicínsky tím expertov spolupracujúcich s dodávateľom na tvorbe a validácií výstupov. Pridáva aj anonymizované dáta zo zdravotnej dokumentácie viac ako milióna reálnych pacientov, dáta z najnovšej aktuálne dostupnej medicínskej literatúry, či informácie získané od pacientov priamo pri samovyšetrovacích procedúrach v aplikácii,“ spresňuje spôsob fungovania Halecký.

Samodiagnostický nástroj na základe všetkých vstupov dokáže k rôznym ochoreniam priraďovať aj príznaky, ktoré doposiaľ neboli bežné a medicínska veda im nevenovala toľko pozornosti. Rovnako sleduje aj výskyt chorôb, ktoré nie sú úplne zvyčajné.

Umelá inteligencia už pomáha aj onkologickým pacientom

Aby ste túto aplikáciu vyskúšali, používateľ môže využiť internetový prehliadač, alebo mobilnú aplikáciu. Postupne zadá symptómy, odpovie na základné otázky ako u všeobecného lekára a následne aplikácia položí doplňujúce otázky, ktoré majú potvrdiť, alebo vylúčiť vzťahy medzi príznakmi a konkrétnou diagnózou. Nástroj komunikuje formou dialógu, kladie otázky v logickom slede, uvažuje podobne ako reálny lekár.

Výsledkom diagnostiky je kolekcia pravdepodobných diagnóz, ktoré používateľ môže skutočne mať. Treba však pamätať, že ide len o analýzu príznakov bez klinického vyšetrenia doplneného o laboratórne či zobrazovacie vyšetrenie. Definitívne stanovenie diagnózy je stále na lekárovi. Používateľ sa však môže spoľahnúť, že informácie získava z overeného a dôveryhodného zdroja a nemusí mrhať hodiny na internete pátraním v spleti neodborných názorov.

„Hlavnou úlohou online aplikácie je človeku správne poradiť, ako sa má zachovať v prípade akýchkoľvek zdravotných príznakov. Na ich základe a doplňujúcich otázok, ktoré nástroj sám vytvára a kladie, dokáže vykonať takzvanú triáž. To znamená, že poskytne odporúčanie podľa závažnosti, aký typ zdravotnej starostlivosti má človek použiť. Či má okamžite vyhľadať lekára na pohotovosti, alebo stačí počkať, či sa príznaky rozvinú a až potom navštíviť svojho všeobecného lekára. Aplikácia mu dokonca ponúkne možnosť priamo kontaktovať lekára prostredníctvom linky DôveraLinka24,“ dodáva MUDr. Miroslav Halecký.

Umelá inteligencia je už na Slovensku úspešne používaná v rámci siete nemocníc Svet zdravia, kde počítačový softvér, napomáha pri onkoliečbe.

Samodiagnostický nástroj je dostupný 24 hodín denne a je bezplatný. Používanie je jednoduché a intuitívne a môžete si ho vyskúšať aj vy. Kliknite na tlačidlo nižšie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Služby spoločnosti Arval Slovakia, ktorá je lídrom trhu operatívneho lízingu u nás, preto musia byť bezchybné.

5 h

Riaditeľ školy Vladimír Vajcík: Za úspechmi našej školy je viac faktorov, najdôležitejší sú však učitelia.

7 h

Na jeho budúcnosť sme sa opýtali Mareka Mičienku, obsahového manažéra Seduo.sk

18 h