SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Projekt Zelená pre Prešov skrášľuje mesto

Spravbytkomfort aktívne podporuje „zelené“ projekty.

PREŠOV.Projekt zameraný na skrášlenie, vybudovanie alebo revitalizáciu mesta podporil 23 návrhov aktívnych Prešovčanov. Spravbytkomfort spolu s občianskym združením Sociálny Prešov tak prispelo k vytvoreniu kvetinových záhonov, bylinkových záhradiek, ale aj kompostoviska.

Podporili trvalo udržateľné projekty

Spravbytkompfort a združenie Sociálny Prešov ešte začiatkom roka vyhlásili spoločnú výzvu na predkladanie projektov aktívnych obyvateľov Prešova, ktorí pôsobia v neziskových organizáciách, školských zariadeniach a bytových domoch. Pôvodne spoločnosť počítala s podporou približne desiatich projektov, avšak vysoký záujem ich prekvapil.

„Nemali sme to srdce povedať niekomu, že nie. Prihlásených bolo 23 projektov a nechali sme ich tak, ako boli prihlásené. Podmienkou bolo to, aby projekt spĺňal parametre udržateľný, dlhotrvajúci projekt, ktorý prináša prosperitu celému okoliu, nie jednotlivcovi,“ povedala riaditeľka spoločnosti Spravbytkomfort Natália Banduričová.

Zelená pre Prešov oslovila širokú verejnosť a zapojili sa do nej základné školy, materské školy, ale aj obytné domy.

Záhradky, emblém, mandala...

V roku 2017 sa úspešne zrealizovalo 15 projektov za 2 378,58 eur, ďalších 6 projektov sa dokončí na jar 2018 a 2 projekty sú naďalej otvorené.

V prvej etape na rôznych základných a materských školách vznikli kvetinové záhony, skalky, pocitový chodník pre deti, ale aj živý emblém školy na ZŠ Lesnícka. V detskom domove vytvorili zdravú záhradku, ktorá má priniesť nie len viac vitamínov a obohatenie stravy, ale aj pozitívny vzťah k prírode a rastlinám.

V druhej etape sa niektoré projekty už zrealizovali, iné sa zrealizujú na budúci rok. Podporené boli projekty pre základné školy, bytové domy, ale aj neziskové organizácie.

Základná škola Čsl. Armády napríklad začala výsadbou farebného kruhu mandala, na jar sa k nej pridá bylinková špirála a ovocné kríky.

Začať sa má aj so zaujímavým projektom vytvorenia kompostoviska, ktoré si vyžadovalo množstvo vybavovaní na úradoch. Slúžiť bude obyvateľom ulíc Vajanského a Grešová, ktorí zhodnotený biologický odpad využijú na vrátenie živín do pôdy pre kvetinové záhony.

Skrášľujú v celom Prešove

Na 23 projektov, ktoré sa realizujú v dvoch etapách sa preinvestuje celková čiastka cez 6 tisíc eur.

Schválených bolo 8 projektov v meste, 5 projektov na Sídlisku III, 4 projekty Sídlisko Sekčov, 2 projekty Sídlisko II a spolu 4 projekty pre sídliská Solivar a Šváby.

Financovanie sa uskutočňuje z dvoch percent dane, ktoré sa však podnik snaží poskytovať účelovo pre čo najväčší počet obyvateľov.

„Hľadali sme vždy také subjekty, ktoré mali ochotu a iniciatívu niečo spraviť. Začínali sme, že sme to jednotlivým subjektom rozdelili, napríklad medzi dve školy a nejaký športový oddiel a potom sme prešli k takýmto, ako je Sociálny Prešov, kde je to cielenejšie rozdelené,“ vysvetlil člen predstavenstva Spravbytkomfort Paul Minarik.

Michal Ivan

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dôsledky pandémie koronavírusu COVID-19 pocítila spoločnosť vo viacerých ohľadoch. Každý ich však pocíti na svojich financiách.


3 h

Ceny energií ešte porastú: ako ušetriť desiatky eur ročne?


INZERCIA 3 h

Objavte nový spôsob cestovania, ktorému patrí budúcnosť.


INZERCIA 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu