INZERCIA

Spoznajte svojich budúcich učiteľov!

Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre pozýva záujemcov o štúdium na deň otvorených dverí.

Sídlo Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva na Tulipánovej ulici v NitreSídlo Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva na Tulipánovej ulici v Nitre

Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre pozýva záujemcov o štúdium do svojich priestorov na Tulipánovej 7 v Nitre na Deň otvorených dverí FZKI. Uskutoční sa 26. januára od 10.00 do 14.00 h.

Organizátori otvoria záujemcom ateliéry a učebne, kde budú môcť nahliadnuť do zákulisia aktívnej časti života vysokoškoláka. V priebehu dňa si môžu zvoliť ľubovoľný študijný program a vydať sa na krátku cestu vzdelávacím procesom budúceho krajinného inžiniera, krajinného a záhradného architekta alebo záhradníka.

Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť porozprávať sa priamo so súčasnými študentmi a spýtať sa ich na úskalia a radosti tohto obdobia ich života. K dispozícii budú študijní poradcovia a referenti, ktorí záujemcom poskytnú všetky potrebné informácie - o dôležitých termínoch, náročnosti predmetov, možnostiach ubytovania, podmienkach získania štipendií a iné. Prodekanka pre vzdelávanie predstaví základné informácie o štúdiu, prodekanka pre zahraničné vzťahy priblíži možnosti štúdia v zahraničí. Zamestnanci univerzitnej knižnice pripravia súhrn informácií pre registráciu, postup, prehľad študijnej literatúry. Organizátori v spolupráci s absolventmi FZKI pripravili pre návštevníkov aj krátke rozprávanie o tom, ako sa im darí v praxi a ako svoje štúdium zúročili.

Využite možnosť spoznať vašich budúcich učiteľov, vedenie fakulty, priestory, v ktorých sa budete realizovať nasledujúce roky. Spýtajte sa na všetko, z čoho máte obavy a čo vás zaujíma.

Načítavám video...

Aké študijné programy ponúka Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva? Čo je ich podstatou? Dozviete sa na Dni otvorených dverí na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre 26. januára 2018.

Študijný program krajinné inžinierstvo

Naplánujte si svoju ideálnu krajinu! Radi sa pozeráte na zelenú a upravenú krajinu z okna auta či vlaku, keď cestujete za starými rodičmi na vidiek? Počúvate radi spev vtákov na prechádzke prírodou? Páčia sa vám upravené polia alebo skôr hustý les? Úlohou krajinného inžiniera je plánovať a upravovať krajinu tak, aby bola nielen funkčná, ale aj estetická. Príďte si naplánovať vlastnú krajinu, ktorá bude aj podľa vašich predstáv!

Viete ako predchádzať vzniku odpadov?Jednou z možných špecializácií krajinného inžiniera je odpadové hospodárstvo. Súčasný konzumný spôsob života prináša so sebou reálnu hrozbu vyčerpania prírodných zdrojov. Predchádzanie vzniku odpadov je nástrojom, ktorý pomáha šetriť tieto zdroje a zároveň pozitívne vplýva na spotrebiteľské správanie obyvateľov.

Vytvorte si vlastný digitálny 3D model Každý z nás vníma okolie v trojrozmernom priestore. Prečo by teda akákoľvek činnosť, ktorú plánujeme, mala byť „plocha“? Veď dnešné technológie umožňujú takmer okamžite tvoriť 3D modely reálnych objektov. Počas prezentácie si budete môcť pozrieť aj historický spôsob 3D vizualizácie krajiny, ako aj sami vyskúšať tvorbu 3D modelu najmodernejšími technológiami

Aké pH má voda a môj obľúbený nápoj? Náš každodenný život je sprevádzaný vodou, najmä tou kvalitnou. Jednou z úloh krajinného inžiniera je poznať aj kvalitu vody a ďalších zložiek životného prostredia. Sledovaných parametrov sú desiatky. Jedným zo základných parametrov je aj pH. Povrchová voda (voda v rieke, potoku, jazere, nádrži) má mať pH v rozsahu 6 - 8,5. Spĺňa voda z rôznych zdrojov túto požiadavku?

Prečo je rieka kľukatá? Krajinný inžinier v rámci svojej profesie rieši aj problematiku úpravy trasy a profilu vodného toku. Priame rovné korytá sa volia len pre technické stavby - drenážne, závlahové, derivačné kanály. Vo voľnej krajine sú len krátke úseky tokov priame. Meandrovanie toku má krajinotvornú, ale aj protipovodňovú a protieróznu funkciu. Viete prečo?

Ako sa predpovedá počasie? Počasie nás ovplyvňuje každý deň, a preto ho musíme poznať. Chceme vedieť, kedy bude pekne a kedy bude pršať. Riadime sa podľa toho nielen my, ľudia, ale aj príroda a rastliny. Pozrite si prístroje, ktorými vieme zaznamenávať priebeh počasia a podľa toho ho aj lepšie predpovedať.

Pôdne vzorky rozdelené na frakcie Pôda je základom života na Zemi. Skladá sa z miliónov rôznych častíc. Ich veľkosť, tvar a zastúpenie ovplyvňuje vlastnosti pôdy. Ako a čo z toho vyplýva?

Študijný program krajinná a záhradná architektúra

Poznáte dreviny? Dreviny sú neoddeliteľnou súčasťou nášho životného prostredia. Aby sme sa s nimi dobre cítili, mali by sme ich poznať. Ako rastú, čo potrebujú? Aké majú kvety a plody? Pri inventarizovaní drevín je dôležité, aby krajinný architekt spoznal a od seba odlíšil rôzne druhy drevín. Jeho úloha je ľahšia v lete, kedy sú listnaté stromy olistené. Od jesene do jari musí dre­viny spoznať podľa farby a kresby borky na kmeni stromu, podľa púčikov a sfarbenia.

Poznáte množenie rastlín in vitro? Aké sú základné podmienky a postupy pri množení rastlín in vitro? Spoznajte podmienky v laboratóriu a prehliadnite si vzorky už založených meristémových kultúr.

Pozrite si, ako sa aranžujú kvety Krajinný architekt je aranžérom. Musí vedieť vhodne vybrať a skombinovať stromy, kry, kvitnúce kvetiny a okrasné trávy. Vznikajú tak permanentné aranž­mány a kompozície. Niekedy však úlohou krajinného architekta môže byť aj aranžovanie dočasných kvetinových kompozícií.

Vstúpte do galérie diel našich študentov a absolventov Galéria študentských prác vás uvedie do tajov tvorivej práce. Vystavené budú zaujímavé diela z tvorivých predmetov, ktoré sú ťažiskom štúdia krajinného a záhradného architekta. Na našich ateliéroch budete pracovať na reálnych projektoch pre mestá a obce, pre ktoré navrhnete námestia, nábrežia, uličné priestory, športoviská, rekreačné areály a iné priestory. Pripravíme vás na projekčnú prax a tvorivú prácu, ktorá vás čaká po štúdiu.

Ako pracuje krajinný a záhradný architekt v teréne? Skôr než sa krajinný a záhradný architekt pustí do analytickej a tvorivej práce, musí sa oboznámiť s riešeným územím, kde si všíma súčasný stav ciest, chodníkov, lavičiek, plôch zelene, drevín, záhonov či vodných prvkov. Musí sa oboznámiť s priestorovými danosťami a kvalitami riešeného územia, identifikovať dominantné, dynamizujúce, zjednocujúce a akcentujúce prvky vizuálneho dizajnu, ktoré sú pre neho dôležitou priestorovou informáciou a inšpiráciou pre tvorbu. Chcete sa dozvedieť o tejto práci viac? Poďte s nami na komentovanú prechádzku do mestského parku.

Kresba, nástroj záhradného architekta Záhradný a krajinný architekt musí vedieť prezentovať svoje návrhy objednávateľovi alebo verejnosti. Dopyt po ručne spracovaných návrhoch sa znova vracia a je stále väčší. Najjednoduchším spôsobom, ako prezentovať svoje myšlienky a návrhy, je ručná kresba priestoru, objektov, stromov či postáv, ktorú musí záhradný architekt ovládať. Vyskúšajte si svoje kresliarske zručnosti v našom ateliéri.

Študijný program záhradníctvo

Nie je Mentha ako Mentha Druhov, foriem a kultivarov rastliny rodu mäta je neuveriteľne veľké množstvo. V záhradníctvach, supermarketoch, ale aj v našich záhradách nachádzajú stále väčšie uplatnenie. Spoznajte rozdiely medzi mätou piepornou, mätou jahodovou, grepovou, cesnakovou, pomarančovou a inými. Nájdite tú svoju pravú!

Koľko vitamínu C je v citróne, koľko v jablku a brokolici? Čo takto vedecky vyvrátiť vžité informácie o tom, že pri chrípke je najlepší citrón? Celkom jednoducho sa dozvieme, ako je to so skutočnou pravdou.

Príďte si s nami podebatiť Zoznámte sa so spiacimi a kvitnúcimi konárikmi ovocných drevín a viniča, s rôznymi semenami zeleniny a liečiviek, spoznajte rozdiely medzi tekvicami pri šálke dobrého čaju a pri ochutnávke rôznych druhov jabĺk.

Ukážky na Petriho miskách Prehliadnite si podhubie jedlých húb a ukážky chorôb rastlín.

Zoznámte sa s prírodnými farbivami Čo sú chlorofyly, antokyány, xantofyly a kde sa nachádzajú?

Premietanie Práca so substrátom, spracovanie jabĺk... Príďte si oddýchnuť pri krátkych filmoch s tematikou v oblasti záhradníctva.

Viac na www.fzki.uniag.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis

Spoločnosť Stredoslovenská energetika Holding, a. s. predáva na strednom Slovensku niekoľko zaujímavých nehnuteľností.

Tlačové správy

Energetici rozsvecujú Svetielko nádeje

Občianske združenie Svetielko nádeje už 17 rokov pomáha zlepšovať život detí a mladistvých s onkologickým ochorením.

Tlačové správy

Noerr appoints a new national counsel starting from 2019

Noerr has promoted experienced lawyer, Martin Ťupek to national counsel from 1 January 2019.

Tlačové správy

Gansberg: Každý deň v objatí komfortu

Prvky bytového štandardu sú zásadnou súčasťou luxusného bývania. O tom niet pochýb.