SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Najvýkonnejší superpočítač v Nemecku bude od Atosu

Atos, globálny líder v digitálnej transformácii, podpísal zmluvu o dodávke svojho najnovšieho superpočítača BullSequana X1000.

Bratislava, 29. januára 2018 - Atos, globálny líder v digitálnej transformácii, podpísal zmluvu o dodávke svojho najnovšieho superpočítača BullSequana X1000 výskumnému centru v nemeckom Jülichu.

Stroj s výpočtovým výkonom 12 petaflopov (schopný vykonať viac ako dvanásť miliónov miliárd operácií za sekundu) bude najrýchlejším superpočítačom v Nemecku a jedným z najvýkonnejších počítačov na svete.

Superpočítač sa bude okrem iného využívať pri výskume v rámci projektu Human Brain Project, ktorého cieľom je zlepšiť pochopenie procesov v ľudskom mozgu prostredníctvom simulácie.

Vedecká komunita v Nemecku a Európe vyžaduje vysokú kvalitu, flexibilitu a škálovateľný výpočtový výkon, rovnako ako zodpovedajúcu IT infraštruktúru. Zložité simulačné modely a sady neštruktúrovaných dát s miliardami dátových bodov - to sú výzvy, ktoré nový superpočítačový modul od Atosu zvládne,“ hovorí Prof. Dr. Ing. Wolfgang Marquardt, predseda predstavenstva výskumného centra Forschungszentrum Jülich.

Vďaka svojej vysokej flexibilite je BullSequana ideálna na použitie v špičkovom interdisciplinárnom výskume. Forschungszentrum Jülich sa uzatvorením partnerstva so spoločnosťou Atos stalo prvou inštitúciou v nemeckom výskumnom prostredí, ktorá tento vlajkový počítač nainštalovala. Celý systém bude vo výslednej podobe obsahovať desať buniek BullSequana X1000. Je optimalizovaný na voľné celoročné chladenie a spotrebuje tak 10-krát menej energie ako predchádzajúca generácia superpočítačov.

Skutočnosť, že si Forschungszentrum Jülich vybralo superpočítač BullSequana, dokazuje, že naše európske technológie a riešenia prinášajú významnú hodnotu a ponúkajú nevyhnutnú dôveru pre stále viac výskumných ústavov, ktoré musia riešiť náročné výzvy. Okrem toho oceňujú, že náš superpočítač Atos BullSequana charakterizuje vysoká energetická efektívnosť a svedomité využívanie zdrojov, ktoré poskytujú najmodernejšiu nízkouhlíkovú spotrebu, nevyhnutnú na dosiahnutie tých najvyšších výkonov udržateľným spôsobom,“ hovorí Thierry Breton, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Atos.

Okrem inštalácie superpočítača bude spoločnosť Atos zodpovedať za prevádzku a podporu na mieste. Popri tom bude úzko spolupracovať so špecializovanou spoločnosťou ParTec v Mníchove, ktorá bude zabezpečovať správu systému prostredníctvom softvéru ParaStation a miestnych zamestnancov.

Od roku 2010 naši odborníci vyvíjajú softvér, ktorý bude v budúcnosti vytvárať spojenie niekoľkých modulov do jediného systému. V spolupráci s Atosom je naším cieľom poskytnúť popredný softvér pre Exascale,“ hovorí Bernhard Frohwitter, generálny riaditeľ spoločnosti ParTec.

Superpočítač bude prevádzkovaný Superpočítačovým centrom Jülich, ktoré je členom Gaussovho centra pre superpočítače. Stroj inštalujú v nemeckom Jülichu v druhom štvrťroku 2018. Systém je financovaný z prostriedkov Ministerstva kultúry a vedy nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

****

O Atos

Atos so svojimi približne 100 000 zamestnancami v 72 krajinách a ročným obratom vo výške 12 miliárd EUR je globálnym lídrom v digitálnej transformácii. Atos je európskou jednotkou v riešeniach Big Data, kybernetickej bezpečnosti, vysoko výkonnej výpočtovej infraštruktúry (High Performance Computing) a digitálnych pracovísk (Digital Workplace). Poskytuje cloudové služby, infraštruktúrne a dátové služby, rovnako ako aj transakčné služby prostredníctvom Worldline, európskeho lídra v oblasti platobných služieb.

Vďaka vysokej technologickej a digitálnej odbornosti a znalostiam priemyselných odvetví, Atos podporuje digitálnu transformáciu svojich klientov naprieč všetkými obchodnými odvetviami: finančné služby, výrobný priemysel, médiá, energetika a verejné služby, štátny verejný sektor, obrana, zdravotníctvo, retailové podniky, telekomunikácie a doprava.

Atos začal pôsobiť na Slovensku po akvizícii spoločnosti Siemens IT Solutions and Services v októbri 2010 pod menom Atos IT Solutions and Services, s.r.o. Atos Slovensko dosiahol v roku 2016 čistý obrat 68 897 065 EUR a zamestnáva 304 zamestnancov v Bratislave, Prievidzi, Košiciach a Banskej Bystrici.

Skupina Atos je celosvetovým technologickým partnerom Olympijských a Paralympijských hier a pôsobí pod značkami Atos, Atos Consulting, Atos Worldgrid, Bull, Canopy, Unify a Worldline. Atos SE (Societas Europaea) je kótovaná na burze cenných papierov CAC40 Paris.

O spoločnosti ParTec

Už takmer dve desaťročia je spoločnosť ParTec Cluster Competence Center GmbH silným špecialistom na klastre pre všeobecné účely. ParTec vyvíja a podporuje komplexnú sadu nástrojov na správu klastrov spoločne s runtime prostredím ladeným pre najväčšie distribuované pamäťové superpočítače, ktoré dnes existujú. Súčasť ParaStation Cluster sa využíva v produkčných prostrediach, napríklad vo všeobecnom systéme JURECA Cluster so špičkovým výkonom 2,2 PFLOP/s, ktorý prevádzkuje Jülišské superpočítačové centrum a ktorý sa umiestnil na 51. pozícii v zozname TOP 500 z júna 2016. Po rozšírení o modul Booster, poskytujúci ďalší špičkový výkon PFlop/s, dosiahol kombinovaný systém JURECA Cluster – Booster 29. pozíciu v zozname TOP 500 k novembru 2017. ParTec sa zúčastňuje na významných projektoch, financovaných na vnútroštátnej úrovni, ako napríklad projekte FAST a v rámci EÚ financovaných z projektov Exascale ako sú DEEP, DEEP-ER a DEEP-EST.

O Forschungszentrum Jülich

Forschungszentrum Jülich významne prispieva k riešeniu hlavných problémov spoločnosti v oblasti informácií, energie a bioekonómie. Zameriava sa na budúcnosť informačných technológií a spracovanie informácií, zložité procesy v ľudskom mozgu, transformáciu energetického systému a udržateľnú bioekonómiu. Forschungszentrum Jülich rozvíja simuláciu a dátovú vedu ako kľúčové metódy výskumu a využíva veľké, často jedinečné vedecké infraštruktúry. Jeho práca zahŕňa množstvo tém a disciplín a využíva synergie medzi nimi v oblasti výskumu. S asi 5600 zamestnancami je Jülich, člen asociácie Helmholtz, jedným z veľkých európskych výskumných centier.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dôsledky pandémie koronavírusu COVID-19 pocítila spoločnosť vo viacerých ohľadoch. Každý ich však pocíti na svojich financiách.


56m

Ceny energií ešte porastú: ako ušetriť desiatky eur ročne?


INZERCIA 4 h

Objavte nový spôsob cestovania, ktorému patrí budúcnosť.


INZERCIA 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu