INZERCIA

Každé tretie inzerované auto je z dovozu

Súkromné osoby ponúkali v januári takmer polovicu z inzerovaných jazdených áut.

Jazdenky, ktoré inzerovali predávajúci v minulom mesiaci na Slovensku boli až z 37 % dovozové a takmer polovicu zo všetkých 54 000 vozidiel ponúkali súkromné osoby. Najviac áut z dovozu predávajúci ponúkali v Trenčianskom kraji. Tieto výsledky vyplynuli z pravidelnej analýzy spoločnosti AAA AUTO, ktorá trh s ojazdenými automobilmi kontinuálne monitoruje a robí jeho hodnotenie.

V porovnaní s decembrom 2017 v minulom mesiaci vzrástol počet vozidiel inzerovaných súkromnými osobami, tvorili takmer polovicu z ponuky jazdeniek. Najviac ich bolo v Prešovskom kraji a naopak najmenej v Trenčianskom kraji. Individuálni predajcovia ponúkali oproti podnikateľom alebo spoločnostiam staršie automobily, ktoré mali viac najazdených kilometrov. Súkromníci inzerovali najčastejšie[1] autá vo veku 10,8 rokov a s nájazdom 191 884 km. Naopak automobily ponúkané podnikateľmi alebo spoločnosťami boli o 4,6 rokov mladšie a mali o 54 000 menej najazdených kilometrov.

„Nárast predajov súkromnými osobami môže spôsobovať novela zákona, ktorá platí od začiatku roka 2016. Tá zaviedla trestnosť stáčania odometrov s tým, že z tohto opatrenia boli vyňaté súkromné osoby. Mnohí podnikatelia sa postupne naučili tento zákon obchádzať prostredníctvom predaja súkromníkmi či s pomocou komisionálneho predaja. Tento pomer môže byť v skutočnosti ešte vyšší, pretože automobily v komisiách často inzerujú predajcovia na seba, no zmluva sa uzatvára s majiteľom, súkromnou osobou,“ komentuje situáciu na trhu generálna riaditeľka siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová. „Za pozitívne považujem to, že v minulom mesiaci nestúpol počet ponúkaných automobilov z dovozu. Držal sa na 36,6 % a je tak nižší ako v Českej republike (38,1 %) či v Poľsku, kde autá z dovozu tvorili až 60 % z ponuky,“ dopĺňa.

Minulomesačná ponuka jazdeniek nepriala fanúšikom vozidiel na alternatívny pohon. Tieto autá tvorili iba 3 % z inzerovaných jazdených áut. Naopak dominovali vozidlá s dieselovým pohonom (70 %), ktorých najčastejší vek bol 7,7 roka a mali najazdených 172 263 km. Tzv. benzíňákov bolo iba 27 %, avšak mali výrazne vyšší vek 9,2 roka v a nižší nájazd 118 314 km. „Benzínové automobily si kupujú zväčšia jednotlivci, ktorí s nimi nenajazdia toľko kilometrov a používajú ich dlhšie, kým dieselové pohony volia najčastejšie firmy alebo jednotlivci, ktorí vedia, že jazdia veľa a zbavujú sa ich skôr a s vyšším nájazdom,“ vysvetľuje Karolína Topolová.

TOP 10 najinzerovanejších jazdeniek v januári

1.

Škoda Octavia

2.

Volkswagen Passat

3.

Volkswagen Golf

4.

Škoda Fabia

5.

Audi A4

6.

BMW 3

7.

Škoda Superb

8.

BMW 5

9.

Audi A6

10.

Ford Focus

Najponúkanejšou jazdenkou v januári bol už tradičný víťaz tohto rebríčka – Škoda Octavia. Druhý bol Volkswagen Passat, tretí Golf. Škody Octavie mali najčastejšie 9,3 roka a 198 000 kilometrový nájazd. Rovnaký vek mali aj Passaty, nájazd mali o 8 000 km vyšší.

Najviac jazdeniek už tradične ponúkali predajcovi v Trenčianskom kraji (11 726). Inzerované autá boli aj najmladšie (3,4 roka) a mali najnižší počet najazdených kilometrov (78 250 km). Ich kvalite samozrejme zodpovedala aj najčastejšie inzerovaná cena, ktorá bola najvyššia. Naopak najmenej jazdeniek inzerovali predajcovia v Trnavskom kraji, len 4 973. Najčastejší nájazd bol 172 003 km a vek 9,7 roka.

[1] AAA AUTO, ktoré kontinuálne už niekoľko rokov monitoruje trh s jazdenkami, prešlo na nový spôsob spracovania dát. Miesto priemerných hodnôt zohľadňuje tzv. medián (najčastejšie vyskytovanú hodnotu), ktorý má vyššiu vypovedaciu hodnotu a ešte presnejšie charakterizuje trh s jazdenkami.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK

V hre je preukaz MAXI KLASIK a prestíž!

Dizajn exteriéru nových jednotiek môžu navrhnúť samotní cestujúci (vizualizácia).
Tlačové správy

Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci

Využívate veľkonočné voľné dni na cestovanie? Tieto destinácie sú práve v kurze.

Tlačové správy

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Tlačové správy

Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?

Dotykový displej, GPS, radary a řada funkcí - jak dopadne autokamera Mio MiVue 785 Touch s nekompromisním testem youtubera JeezyJ?

Test youtubera JeezyJ autokamerky MiVue 785 Touch