SME
Pondelok, 13. júl, 2020 | Meniny má MargitaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Technická fakulta sa predstavila budúcim študentom v Mlynoch

Návštevníci nitrianskeho obchodného centra si na "vlastnej koži" mohli vyskúšať novinky zo sveta techniky a technológií.

Technická fakulta SPU v Nitre prišla za budúcimi študentmi do obchodného centraTechnická fakulta SPU v Nitre prišla za budúcimi študentmi do obchodného centra

Vstupné priestory nitrianskeho nákupného centra Galéria Mlyny patrili 6. februára katedrám a pracoviskám Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Záujemcom o štúdium a širokej verejnosti prezentovali nielen akreditované študijné programy, ktoré na fakulte ponúkajú, ale návštevníci si mohli na „vlastnej koži“ vyskúšať aj rôzne novinky zo sveta techniky a technológií. Mnohé otázky smerovali na prepojenie vzdelávacej činnosti s praxou, uplatnenie absolventov Technickej fakulty v praxi, ako aj na informácie o študentskom živote na fakulte.

V stánku Katedry elektrotechniky, automatizácie a informatiky si stredoškoláci otestovali zariadenie na meranie sily stisku, ťahu rúk a mŕtveho ťahu. Potešil ich tiež darček v podobe vyfrézovaného loga fakulty na drevenej doštičke, vyrobený „v priamom prenose“ na automatickej frézovačke, riadenej priemyselným počítačom. Novinkou bol kamerový systém nainštalovaný na automatický raziaci stroj, ktorý sníma kvalitu výstupného produktu - výliskov. Pracovníci katedry vytvorili efektívnejší systém, ktorý priamo spracováva údaje z priemyselnej kamery, čo znamená značnú úsporu nákladov.

Katedra strojov a výrobných biosystémov predstavila návštevníkom autopilota, ktorý sa montuje do kombajnov a traktorov. Katedra dopravy a manipulácie vo svojom stánku prezentovala tester batérií, ktorý slúži na diagnostiku akumulátorov priamo vo vozidle, tester kvality brzdových kvapalín, či rez prevodovky motora, ktorý je zaujímavou učebnou pomôckou.

Boroskop – zariadenie s kamerou, ktoré umožňuje „vidieť“ aj neprístupné časti vozidiel, predstavili pracovníci Katedry kvality a strojárskych technológií. Budúcich študentov zaujali tiež dotykové prístroje na meranie vibrácií, rýchlostí a otáčok, či prístroj na meranie teplotných pásiem, ktorý hodnotí štruktúru materiálov. V stánku Katedry fyziky si mohli vyskúšať solarimeter, ktorým sa meria intenzita slnečného žiarenia a hlukomer, o ktorý bol značný záujem.

Katedra zariadení stavieb a bezpečnosti techniky sa vo svojej výskumnej činnosti sústreďuje na kvalitu prostredia na pracoviskách, analýzu hluku, prašnosti, tepelnej záťaže na pracoviskách. Jej pracovníci sa venujú tiež spracovaniu námetov na materiály z recyklátov a hľadajú materiálové toky v takých kombináciách, v ktorých sú schopné poslúžiť aj viackrát. Vo svojom stánku predstavili recykláty z autotextílií a nápojových obalov, ktoré sa lisujú teplom a tlakom. Výsledkom sú dosky podobné sadrokartónu. Tieto konštrukčné prvky možno využiť v agrosektore, napríklad v objektoch pre hydinu, ale aj v priemyselnej oblasti a v prevádzkach s kratšou dobou využitia. Zaujímavosťou je, že po rozobratí objektu sa opäť môžu poslať na recykláciu.

Už tradične veľkému záujmu sa tešila expozícia Oddelenia dopravnej výchovy a služieb, ktorá ponúkla novinky zo sveta automobilov a priblížila možnosti získania vodičského oprávnenia v Autoškole Akadémia.

O príjemnú atmosféru piateho ročníka Dňa otvorených dverí Technickej fakulty v Mlynoch sa postarala aj kapela Walk On, ktorej vystúpenie zaujalo malých aj veľkých návštevníkov.

„Vďaka nadšeniu všetkých pracovníkov fakulty sa podujatie vydarilo a v priebehu celého dňa sa pri stánkoch jednotlivých pracovísk zastavilo mnoho záujemcov o štúdium. Veríme, že ich možnosti štúdia na fakulte oslovili a už teraz sa tešíme na budúcich študentov,“ uviedol profesor Roman Gálik, prodekan Technickej fakulty pre výchovno-vzdelávaciu činnosť.

Najbližší deň otvorených dverí na Technickej fakulte bude 15. februára v priestoroch pavilónu MF, Tr. A. Hlinku 2.

Technická fakulta SPU v Nitre

Termín podania prihlášky: do 31. marca 2018 (1. kolo), do 9. júla 2018 (2. kolo), do 10. augusta 2018 (3. kolo)

Termín prijímacej skúšky formou pohovorov: 6. – 7. júna 2018 (1. kolo), 17. júla 2018 (2. kolo), 22. augusta 2018 (3. kolo)

Akreditované študijné programy:

bakalársky stupeň štúdia

 • technika pre biosystémy
 • prevádzka dopravných a manipulačných strojov
 • technika pre odpadové hospodárstvo
 • obchodovanie a podnikanie s technikou (študijný program aj v anglickom jazyku)
 • kvalita a bezpečnosť vo výrobných technológiách
 • riadiace systémy vo výrobnej technike
 • obchodovanie a podnikanie s technikou (spoločný študijný program s Technickou fakultou ČZU v Prahe)
 • výrobné technológie pre automobilový priemysel

inžiniersky stupeň štúdia

 • technika pre biosystémy
 • poľnohospodárska technika
 • prevádzka dopravných strojov a zariadení
 • kvalita a bezpečnosť vo výrobných technológiách
 • riadiace systémy vo výrobnej technike

doktorandský stupeň štúdia

 • výrobné technológie
 • technika a mechanizácia poľnohospodárskej výroby
 • riadiace systémy vo výrobnej technike
 • dopravné stroje a zariadenia

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných

Hovorí sa, že človek v dnešnej dobe číta iba krátke články, niekedy iba vybrané odseky.

 Yzop.sk: Vaše internetové kníhkupectvo
Tlačové správy

Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma

Baby Cleaner hygienicky čistí okolie vašich detí a v súlade s prírodou. Výrobcom je slovenská Rodinná firma.

Ekologické čistiace prostriedky nijako nepoškodzujú pokožku. Práve naopak, vzácne za studena lisované oleje a výťažky z rastlín ju vyživujú.
Tlačové správy

Študijný program s uplatnením v automobilovom priemysle

Professional MBA Automotive Industry, postgraduálne vzdelávanie pre manažérov v angličtine poskytované STU v Bratislave a TU Wien.