SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Košickí športovci „pustili žilou“

„Projekt Nová krv pre Košice bude pokračovať aj po valentínskom týždni,“ prisľúbila Alena Bašistová z Nadácie Ochranné krídla.

Košice, 12. február 2018 - Darovať krv po prvýkrát bolo výzvou podujatia Nová krv pre Košice, na ktorú zareagoval aj futbalový tím FC Lokomotíva Košice s hráčmi základnej zostavy a vedením klubu. „Naša trojica má dnes v darovaní krvi premiéru. Verím, že si to bez problémov natrénujú a budú v takto výnimočnej aktivite pokračovať aj ďalej,“ povzbudil svojich zverencov Róbert Jano, športový riaditeľ. K futbalistom sa pridali i volejbalisti a florbalisti.

Cieľom podujatia, ktoré na košickej železničnej stanici zorganizovala Nadácia Ochranné krídla Aleny Bašistovej, je podporiť darovanie krvi predovšetkým u prvodarcov, bez ohľadu na vek.

„Tak to nebolo len tak. Nervy pomaly ako pred penaltou,“ vydýchli si s úsmevom mladí obrancovia Lokomotívy, Mikuláš Tóth a Róbert Cicman. „Pani doktorka sa pýtala, ako dlho mám tetovanie, lebo aj na tom záleží, či môžem darovať krv alebo nie,“ pridal sa útočník Róbert Jano. „Optimálny čas pre darovanie, ak si dal niekto skrášliť tetovaním telo, je pol roka po zákroku. Pri čítaní pokynov pre darcu to veľa ľudí prekvapí,“ vysvetlila MUDr. Justína Bosáková z Národnej transfúznej stanice, stredisko Košice. „Často sa stáva, že pred samotným odberom si, najmä páni, dodajú odvahu tým, že si ešte jednu zapália. Fajčeniu by mali dať stopku aspoň osem hodín pred darovaním krvi,“ dodala lekárka. K prvodarcom sa zaradil aj florbalista ATU Košice Martin Spišák. Ozdobou medzi športovcami bol volejbalista VK KDS Šport Košice, Jakub Bališin, už 23-násobný darca.

Košická železničná stanica, miesto, kde sa podujatie uskutočnilo, o darcov núdzu nemala.„Som veľmi rada, že na našu výzvu, darovať krv po prvý raz, verejnosť reagovala veľmi pozitívne. Milo prekvapili stredoškoláci či pracovníci železničnej i blízkej autobusovej stanice,“ hovorí Alena Bašistová z Nadácie Ochranné krídla, organizátora podujatia. „Samozrejme, privítali sme každého, kto chcel krv darovať – prvý alebo niekoľký krát. Úprimne si vážim všetkých, ktorí našu snahu prišli podporiť, ich čas, odhodlanie a ľudskosť. Pár minút ich času môže zachrániť niekomu život. Koniec-koncov, nikdy nevieme, kedy budeme takúto pomoc potrebovať pre seba alebo blízkych. Projekt Nová krv pre Košice bude pokračovať aj po valentínskom týždni, počas roka, aby sme oslovili čo najširšie publikum v rôznom čase,“ uzatvára A. Bašistová.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 6 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 6 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu