INZERCIA

Fascinuje ma nadšenie mladých ľudí, s akým hltajú nové trendy

...hovorí profesor Pavol Findura, pedagóg na Katedre strojov a výrobných biosystémov Technickej fakulty SPU v Nitre.

Prof. Ing. Pavol Findura, PhD., je vedúcim Katedry strojov a výrobných biosystémov na Technickej fakulte SPU v Nitre

V máji 2017 bol jedným z tridsiatich, ktorých prezident Andrej Kiska vymenoval za vysokoškolských profesorov. Profesor Pavol Findura, pedagóg na Katedre strojov a výrobných biosystémov Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, bol inaugurovaný v odbore mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby.

V čom je pre vás práca v akademickom prostredí atraktívna?

Je to najmä vďaka spolupráci s mladými ľuďmi, ktorí so začiatkami štúdia na vysokej škole vstupujú do dospelosti. Veľmi často sa vzdialia od rodiny a ich prostredím sa stane internát, kamaráti a naša univerzita. Tá im sprostredkuje prvé ucelené dotyky s pôdou, zvieratami a v mojom prípade aj technikou. Fascinuje ma nadšenie mnohých mladých ľudí, ktorí vstupujú na našu univerzitu a doslova hltajú informácie o tom, kde sú momentálne aktuálne trendy. Často pochádzajú z rodín, ktoré majú svoje hospodárstvo, alebo brigádovali v poľnohospodárskom podniku. U nás dostavajú nadstavbu. Nové informácie, ktoré im otvárajú oči o súčasnom poľnohospodárstve.

Ako by ste charakterizovali svoje odborné vedecké zameranie?

Technika pokročila v aktuálnom období míľovými krokmi vpred. Softvérové vybavenie strojov je na takej úrovni, že ho človek bez náležitého vzdelania nedokáže naplno využiť. Naším cieľom je priniesť do poľnohospodárstva kvalifikovaných ľudí, ktorí dokážu hodnoty v státisícoch eur využiť v prospech efektívnej výroby a konkurencieschopného chlebového odvetvia. Dopyt po našich študentoch dokazuje, že sa nám to darí.

Ako veda obohacuje váš život?

Zmeny, ktorými prechádza svet za posledné desaťročia, sú fascinujúce. V priebehu posledných rokov sme zaznamenali obrovský technologický skok. Je neuveriteľné, že naša generácia je pri tom. A že napríklad aj výsledky z našej Slovenskej poľnohospodárskej univerzity pomáhajú v napĺňaní toho najdôležitejšieho cieľa - zabezpečiť pre ľudí na Slovensku dostatok kvalitných a bezpečných potravín. O potrebe kvalitného vysokoškolského vzdelania sa hovorí veľa a pri rozličných príležitostiach. Viac ako slová sú potrebné skutky.

Čo by mala univerzita robiť pre skvalitnenie vzdelávania a výskumu?

Snažíme sa našim študentom ukázať, že nie sme odtrhnutí od praxe. Naši študenti poznajú svetové univerzity, kde vznikajú prevratné riešenia v odbore techniky, navštevujú výrobné závody, v ktorých sa myšlienka zhmotňuje do činu a stretávajú sa so slovenskými predajcami, ktorí dodávajú techniku poľnohospodárom. Od nich závisí, ktorú cestu si zvolia. Ich možnosti sú neobmedzené. Mnohí to pochopili a univerzitu vnímajú ako stupeň k práci, ktorá ich bude napĺňať a zabezpečí im radostný a dôstojný život.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Rok 2019: Začína sa éra informačného osvietenstva

Technologickí lídri už majú jasno v tom, čo bude vládnuť svetu IT v roku 2019.

Tlačové správy

Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny

Jarné prázdniny sú ideálne na spoločnú dovolenku so zábavou špeciálne pre deti.

Tlačové správy

Pozvánka na udeľovanie ceny – ABF Slovakia Bakalár 2018

13. ročník vyhodnotenia a udeľovania Ceny Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva ABF Slovakia Bakalár 2018

Tlačové správy

Jedli ste už ružovú čokoládu?

Do rodiny horkej, mliečnej a bielej čokolády pribúda po 80 rokoch nový člen