INZERCIA

V súťaži Záhrada, Park a Detail roka uspeli absolventi SPU

Na príprave Záhradníckeho fóra 2018 sa podieľala aj Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Autori víťazných realizácií Záhrada, Park, Detail roka 2017. Zľava: P. Gondár, R. Starinský, P. Šaffo, P. Pasečný, R. Masár

Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu organizovala 14. a 15. februára v Nitre už siedmy ročník Záhradníckeho fóra, medzinárodného seminára určeného nielen záhradným architektom, realizátorom, záhradníckym firmám, ale aj pracovníkom mestských úradov, útvarov správy zelene, orgánov ochrany životného prostredia, ochrany prírody a pamiatkových úradov, pedagogickým a výskumným pracovníkom a študentom.

Na jeho príprave sa aktívne podieľala aj Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Prednáškové bloky oboch dní priniesli pestrú škálu vystúpení slovenských a českých odborníkov. Témy prednášok odzrkadľovali súčasné prístupy v tvorbe mestskej zelene (Brno, Bratislava), obnovy historickej zelene (Bojnice), tvorby moderných pietnych miest (lesoparkový cintorín v Prešove). Druhý deň patril praktickým témam, ako je výsadba alejových stromov, použitie trvaliek v parkoch a záhradách a mykorhízne huby a ich výhody. S prednáškou o adaptácii drevín na sucho vystúpila aj profesorka Viera Paganová z Katedry biotechniky zelene Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Účastníci seminára mali príležitosť diskutovať priamo s predajcami a dodávateľmi rôznych firiem a spoločností, ktorí prezentovali novinky v oblasti záhradnej tvorby a techniky.

Druhý deň podujatia patril slávnostnému vyhláseniu výsledkov tretieho ročníka súťaže Záhrada, Park a Detail roka 2017. V rámci jednotlivých kategórií bolo celkovo prihlásených štrnásť realizácií - štyri z oblasti záhrad, tri parky a sedem záhradných detailov. Päťčlenná porota navštívila všetky prihlásené objekty, diskutovala s tvorcami i realizátormi a na základe samostatného hodnotenia stanovila poradie.

Podľa slov Ing. Márie Bihúňovej, PhD., prodekanky Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre, je potešujúce, že väčšina autorov nominovaných realizácií študovala práve na tejto fakulte a jej absolventi obsadili v súťaži popredné miesta. "V mene fakulty im srdečne blahoželám a prajem veľa ďalších úspešných projektov a realizácií", povedala prodekanka Mária Bihuňová.

Záhrada roka 2017:

1. Sadové úpravy pri rekreačnej chate na Zelenej Vode (autor: Ing. Peter Gondár, Landscape Design, s. r. o., absolvent FZKI SPU v Nitre)

2. Átriová záhrada - moderná záhrada v japonskom štýle (autor: Ing. Peter Šaffo, BONSAIGARDEN)

3. Záhrada v Malackách (autori: Ing. Peter Pasečný, Ing. Ivana Pasečná - absolventi FZKI SPU v Nitre, Ing. Erika Sekanová, 2ka, s .r. o.)

Park roka 2017:

Revitalizácia parčíka na Bosákovej ulici, Bratislava (autori: Ing. Tamara Reháčková, PhD., Ing. Miloš Kedrovič)

Detail roka 2017

1. 3D plot (autor: Ing. Peter Pasečný, 2ka, s .r. o., absolvent FZKI SPU v Nitre)

2. Terasy ako oddychové zóny firmy PIXEL FEDERATION s. r. o. Bratislava (autor: Ing. Róbert Starinský)

3. Terasa bytového domu, Ivana Olbrachta 21F, Trenčín (autor: Ing. Richard Masár, landart ateliér s.r.o., absolvent FZKI SPU v Nitre)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.