INZERCIA

V súťaži Záhrada, Park a Detail roka uspeli absolventi SPU

Na príprave Záhradníckeho fóra 2018 sa podieľala aj Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Autori víťazných realizácií Záhrada, Park, Detail roka 2017. Zľava: P. Gondár, R. Starinský, P. Šaffo, P. Pasečný, R. Masár

Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu organizovala 14. a 15. februára v Nitre už siedmy ročník Záhradníckeho fóra, medzinárodného seminára určeného nielen záhradným architektom, realizátorom, záhradníckym firmám, ale aj pracovníkom mestských úradov, útvarov správy zelene, orgánov ochrany životného prostredia, ochrany prírody a pamiatkových úradov, pedagogickým a výskumným pracovníkom a študentom.

Na jeho príprave sa aktívne podieľala aj Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Prednáškové bloky oboch dní priniesli pestrú škálu vystúpení slovenských a českých odborníkov. Témy prednášok odzrkadľovali súčasné prístupy v tvorbe mestskej zelene (Brno, Bratislava), obnovy historickej zelene (Bojnice), tvorby moderných pietnych miest (lesoparkový cintorín v Prešove). Druhý deň patril praktickým témam, ako je výsadba alejových stromov, použitie trvaliek v parkoch a záhradách a mykorhízne huby a ich výhody. S prednáškou o adaptácii drevín na sucho vystúpila aj profesorka Viera Paganová z Katedry biotechniky zelene Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Účastníci seminára mali príležitosť diskutovať priamo s predajcami a dodávateľmi rôznych firiem a spoločností, ktorí prezentovali novinky v oblasti záhradnej tvorby a techniky.

Druhý deň podujatia patril slávnostnému vyhláseniu výsledkov tretieho ročníka súťaže Záhrada, Park a Detail roka 2017. V rámci jednotlivých kategórií bolo celkovo prihlásených štrnásť realizácií - štyri z oblasti záhrad, tri parky a sedem záhradných detailov. Päťčlenná porota navštívila všetky prihlásené objekty, diskutovala s tvorcami i realizátormi a na základe samostatného hodnotenia stanovila poradie.

Podľa slov Ing. Márie Bihúňovej, PhD., prodekanky Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre, je potešujúce, že väčšina autorov nominovaných realizácií študovala práve na tejto fakulte a jej absolventi obsadili v súťaži popredné miesta. "V mene fakulty im srdečne blahoželám a prajem veľa ďalších úspešných projektov a realizácií", povedala prodekanka Mária Bihuňová.

Záhrada roka 2017:

1. Sadové úpravy pri rekreačnej chate na Zelenej Vode (autor: Ing. Peter Gondár, Landscape Design, s. r. o., absolvent FZKI SPU v Nitre)

2. Átriová záhrada - moderná záhrada v japonskom štýle (autor: Ing. Peter Šaffo, BONSAIGARDEN)

3. Záhrada v Malackách (autori: Ing. Peter Pasečný, Ing. Ivana Pasečná - absolventi FZKI SPU v Nitre, Ing. Erika Sekanová, 2ka, s .r. o.)

Park roka 2017:

Revitalizácia parčíka na Bosákovej ulici, Bratislava (autori: Ing. Tamara Reháčková, PhD., Ing. Miloš Kedrovič)

Detail roka 2017

1. 3D plot (autor: Ing. Peter Pasečný, 2ka, s .r. o., absolvent FZKI SPU v Nitre)

2. Terasy ako oddychové zóny firmy PIXEL FEDERATION s. r. o. Bratislava (autor: Ing. Róbert Starinský)

3. Terasa bytového domu, Ivana Olbrachta 21F, Trenčín (autor: Ing. Richard Masár, landart ateliér s.r.o., absolvent FZKI SPU v Nitre)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy

Zateplenie šikmej strechy môže pokaziť aj profesionál, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Pozrite sa, ktoré to sú.

Tlačové správy

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi

Tlačové správy

Company´s autumn in the High Tatras

A good teambuilding or a good training should fulfil four main points that determine its success.

Tlačové správy

V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli

Stanicu sme chceli zrekonštruovať za milión korún, stálo to desať.