SME
Pondelok, 3. august, 2020 | Meniny má JergušKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Mieru spracovania odpadu zvyšujú automatizované linky

Dotriedenie separovaného odpadu v Európe prebieha na automatizovaných linkách. Na Slovensku sú tieto linky prevažne manuálne.

Plastový odpad po spracovaní na dotrieďovacej linke.Plastový odpad po spracovaní na dotrieďovacej linke. (Zdroj: Vassal EKO)

V nádobách na separovaný odpad sa v hlavnom meste Bratislavy stále objavuje veľké množstvo odpadu, ktorý patrí do inej zbernej nádoby a znehodnocuje tak ďalšie správne vytriedené zložky odpadu. Aj tento fakt znižuje mieru spracovania predseparovanej zmesi.

Zástupcovia spoločnosti Vassal EKO počas roka 2017 absolvovali desiatky návštev a zrealizovali niekoľko testov v renomovaných prevádzkových a konštrukčno-výrobných firmách zaoberajúcich sa vývojom a výrobou recyklačných technológií. Cieľom týchto návštev bolo detailnejšie spoznať technológie, ktoré sa používajú v Holandsku, Nemecku či Rakúsku, kde je miera separovania odpadu na oveľa vyššej úrovni ako na Slovensku a zistiť, ktoré z týchto technológií by bolo možné priniesť do hlavného mesta.

„Počas viacerých testov sme zistili aj veľké rozdiely v disciplíne počas separovania odpadu domácnosťami a takisto rozdiely v kultúrnych zvykoch, ktoré ovplyvňujú produkovaný odpad. Separovaný odpad v nemecky hovoriacich krajinách je takmer úplne správne vytriedený. Ak by sme však hovorili o našom hlavnom meste, tak napríklad medzi plastami v žltých nádobách nachádzame až 40% odpadu, ktorý nie je plastom, či už sú to použité plienky, vrecká s exkrementmi, gumené predmety či zvyšky jedla, alebo kovy. Toto číslo je až zarážajúce. Ďalším zaujímavým faktom je, že zloženie odpadu a kvalita vytriedenia sa výrazne mení v závislosti od miesta pôvodu podľa jednotlivých mestských častí. S podobnou situáciou sa v krajinách, kde sa edukácii o potrebe recyklovať venuje viac priestoru, nestretnete,“ hovorí JUDr. Ing. Martin Andrejčák PhD. zo spoločnosti Vassal EKO, ktorý zároveň zdôrazňuje, že znehodnotenie predseparovaného odpadu môže spôsobiť hoci aj jeden kus nesprávne vyhodeného odpadu: „Predstavte si situáciu, kedy viacero bytových domov správne separuje odpad, no jeden obyvateľ nesprávne vyhodí plechovku so zvyškami farby medzi plastový odpad. Farba vytečie medzi ostatné plasty a tým ich znehodnotí pre ďalšie použitie. Efekt zodpovedného prístupu ostatných obyvateľov je tak zničený, pretože takto poškodený odpad musí ísť do ostatného komunálneho odpadu a musí byť spálený. Pritom veľkú časť z neho by sme na dotrieďovacej linke mohli rozdeliť a pripraviť na ďalšie spracovanie.“

Množstvo, skladba a kvalita separovaného odpadu je veľmi premenlivá a odvíja sa nielen v závislosti od lokality, ale aj od ročného obdobia a od aktuálneho počasia. Čo sa však zatiaľ veľmi nemení, je dotriedenie tohto odpadu v spoločnostiach, ktoré odpad následne spracovávajú. Na Slovensku ešte stále prevažujú manuálne dotrieďovacie linky, na ktorých pracovníci vytrieďujú jednotlivé zložky ručne. Výnimkou je zatiaľ len niekoľko menších liniek s modernými technológiami a optickými triedičmi napr. v Šulekove alebo vo Zvolene. Pre malé mestá je takéto riešenie ešte na nejaký čas postačujúce, hlavné mesto Bratislava na riešenie situácie s odpadom ešte čaká.

„Pri našich testoch v zahraničí sme zistili, že miera vytriedenia vyseparovaného odpadu sa môže výrazne zvýšiť automatizovanými procesmi a využitím vyspelých optických technológií. Pre zahraničie je takéto triedenie už štandardom a manuálne dotriedenie je dávno prežité,“ povedal o výsledkoch návštev JUDr. Ing. Martin Andrejčák PhD. „Aj v našej spoločnosti Vassal EKO zatiaľ pracujeme s manuálnym dotriedením odpadu. Dopravníkový pás s odpadom na dotriedenie sa pohybuje rýchlosťou približne 1 meter za sekundu, takže stačí, aby pracovníka niekto s tímu oslovil alebo sa zamyslel a v priebehu krátkej chvíle časť odpadu nenávratne uniká. Je to náročná práca, ktorá vyžaduje veľa pozornosti a tento fakt nevieme nijako ovplyvniť,“ dodáva.

Koľko predseparovaného odpadu teda vieme reálne využiť? „Ak pripustíme, že veľká časť predseparovaného odpadu je zatiaľ nesprávne roztriedená už na začiatku a že niektoré predseparované odpady sú znehodnotené zvyškami jedla, pridáme fakt, že sa odpad triedi manuálne, potom sa nesmieme čudovať, že miera spracovania predseparovaného odpadu je veľmi nízka. Veríme, že zavedenie automatizovaných technológií by nám mohlo túto mieru výrazne zvýšiť,“ dodáva zástupca Vassal EKO, M. Andrejčák. „Rozhodli sme sa venovať aj veľa pozornosti a času projektom, ktoré majú za cieľ zvýšiť vedomosti obyvateľov o potrebe a správnych postupoch separovania odpadu. Nikto zo spracovateľov a ani žiadna zázračná technológia totiž nedokáže úplne napraviť chyby, ktoré sa stali na úplnom začiatku pri prvotnom triedení v domácnosti, v úrade alebo v prevádzke, kde sa odpad vyprodukoval.“

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom

Niekedy sa človeku zmení život v jednej sekunde - nehoda či choroba ho dokážu obmedziť v pohybe či pripútať na invalidný vozík.

Paralympionička Veronika Vadovičová tiež využíva automobil s úpraveným ovládaním
Tlačové správy

A na týchto miestach ste už boli?

Košický kraj ponúka úžasné množstvo turistických pozoruhodností.

Tlačové správy

Konečne nažive

Zobudenie, znovuzrodenie sú pojmy, ktoré sa dnes často opakujú. Akoby všetci spali a žili v nejakej inej realite.

Znovuzrodenie, Konečně naživu