SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky
INZERCIA

V Botanickej záhrade SPU otvorili jedinečnú výstavu orchideí

Pri vstupe do skleníkov Botanickej záhrady SPU sa návštevník ocitne akoby v inom svete. Vo svete tisícich farieb, tvarov a vôní.

Výstavu orchideí v Botanickej záhrade SPU v Nitre si môžete pozrieť do 11. marca v každý pracovný deň od deviatej do šestnástej hodinyVýstavu orchideí v Botanickej záhrade SPU v Nitre si môžete pozrieť do 11. marca v každý pracovný deň od deviatej do šestnástej hodiny

Aj keď podľa kalendára i pohľadu z okna kraľuje ešte februárová zima, pri vstupe do skleníkov Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa návštevník ocitne akoby v inom svete. Vo svete tisícich farieb, tvarov a vôní. Odborníka aj laika očarí Nežná krása orchideí. Týmito slovami pozývajú zamestnanci botanickej záhrady návštevníkov do svojich priestorov v areáli univerzity na výstavu, ktorá bude záujemcom k dispozícii od 19. februára do 11. marca tohto roku v pracovné dni aj cez víkendy od 9.00 do 16.00 h.

Na slávnostnom otvorení výstavy 19. februára privítala riaditeľka Botanickej záhrady SPU v Nitre Erika Mňahončáková prítomných, medzi nimi aj predstaviteľov vedenia univerzity. Prorektorka SPU v Nitre Zdenka Gálová vo svojom krátkom príhovore poďakovala zamestnancom botanickej záhrady za ich prácu a vyzdvihla úspechy, ktoré v doterajšom období dosiahli, v zmysle poslania tohto špecifického pracoviska. Jej slová podporil aj prorektor Ján Gaduš, ktorý zdôraznil, že za ostatné štyri roky badať veľký progres na pracovisku, a to aj vďaka krásnym podujatiam, ktoré počas celého roka organizuje, čím šíri dobré meno botanickej záhrady na Slovensku aj v zahraničí.

Prví návštevníci sa v sprievode riaditeľky Eriky Mňahončákovej a vedúcej oddelenia skleníkových kultúr a biotechnológií Margity Záhorskej prešli dvoma skleníkmi a vypočuli si veľa zaujímavostí z ríše orchideí. Nachádza sa tu 75 rodov a 210 druhov orchideí, pravda, nie všetky sú teraz v kvete. Keďže orchidey u nás kvitnú od októbra do februára, návštevníkov postupne prekvapuje farebná aj druhová rozmanitosť kvetov.

Orchidey (Orchidaceae – vstavačovité) sú najrozšírenejšou čeľaďou na Zemi. Hlavnou zónou ich výskytu sú trópy Ameriky, Ázie a Afriky, rastú však aj v oblastiach mierneho pásma na južnej i severnej pologuli. Čeľaď zahŕňa osemsto až tisíc popísaných rodov a približne 30-tisíc druhov. Okrem botanických druhov je známych vyše 100-tisíc rôznych kultivarov a hybridov. Rastú v nížinách, veľhorách, v pôde i v korunách stromov, na skalách, pod zemou či na stromoch. Väčšina u nás pestovaných druhov patrí k tropickým epifytom, čo znamená, že rastú na iných rastlinách. Ich korene sú vystavené svetlu a fotosyntetizujú.

Prvá zmienka o pestovaní orchideí pochádza z 12. storočia z Číny, v tej dobe bolo popísaných približne 40 rôznych druhov. Do Európy sa dostali začiatkom 17. storočia sa z Ameriky a neskôr z Ázie. Dlho cestu prežil iba zlomok rastlín a prvým pestovateľom chýbali skúsenosti, preto boli veľmi vzácne a drahé. Koncom 19. storočia už boli podmienky na ich pestovanie pomerne známe a darilo sa im aj v domácnostiach. Na začiatku 20. storočia sa rozšírili po celej Európe a začali sa predávať ako rezané kvety.

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity sa môže dokonca pochváliť vlastným hybridom papučky, ktorý práve kvitne. Ako povedala M. Záhorská, nie je ešte oficiálne zapísaný do zoznamu hybridov, pretože šľachtenie je beh na dlhé trate. Skúšali medzidruhové kríženie, aj kríženie v rámci druhu. Keď semeno dozrelo, vysiali ho v našom laboratóriu a rastliny po siedmich rokoch zakvitli. Ako prezradila odborníčka, hybrid musia sledovať niekoľko rokov, až potom ho možno zapísať do zoznamov...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov

Nevzdávajte sa predstavy o letnej dovolenke pri mori. Vyberte sa do Chorvátska.

Tlačové správy

Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu

MiddleCap Help pokračuje v realizácii podporného programu spojeného s koronavírusom na Slovensku.

Tlačové správy

Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji

Matej Beňuš a Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli.