SME

V Botanickej záhrade SPU otvorili jedinečnú výstavu orchideí

Pri vstupe do skleníkov Botanickej záhrady SPU sa návštevník ocitne akoby v inom svete. Vo svete tisícich farieb, tvarov a vôní.

Výstavu orchideí v Botanickej záhrade SPU v Nitre si môžete pozrieť do 11. marca v každý pracovný deň od deviatej do šestnástej hodinyVýstavu orchideí v Botanickej záhrade SPU v Nitre si môžete pozrieť do 11. marca v každý pracovný deň od deviatej do šestnástej hodiny

Aj keď podľa kalendára i pohľadu z okna kraľuje ešte februárová zima, pri vstupe do skleníkov Botanickej záhrady Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa návštevník ocitne akoby v inom svete. Vo svete tisícich farieb, tvarov a vôní. Odborníka aj laika očarí Nežná krása orchideí. Týmito slovami pozývajú zamestnanci botanickej záhrady návštevníkov do svojich priestorov v areáli univerzity na výstavu, ktorá bude záujemcom k dispozícii od 19. februára do 11. marca tohto roku v pracovné dni aj cez víkendy od 9.00 do 16.00 h.

Na slávnostnom otvorení výstavy 19. februára privítala riaditeľka Botanickej záhrady SPU v Nitre Erika Mňahončáková prítomných, medzi nimi aj predstaviteľov vedenia univerzity. Prorektorka SPU v Nitre Zdenka Gálová vo svojom krátkom príhovore poďakovala zamestnancom botanickej záhrady za ich prácu a vyzdvihla úspechy, ktoré v doterajšom období dosiahli, v zmysle poslania tohto špecifického pracoviska. Jej slová podporil aj prorektor Ján Gaduš, ktorý zdôraznil, že za ostatné štyri roky badať veľký progres na pracovisku, a to aj vďaka krásnym podujatiam, ktoré počas celého roka organizuje, čím šíri dobré meno botanickej záhrady na Slovensku aj v zahraničí.

Prví návštevníci sa v sprievode riaditeľky Eriky Mňahončákovej a vedúcej oddelenia skleníkových kultúr a biotechnológií Margity Záhorskej prešli dvoma skleníkmi a vypočuli si veľa zaujímavostí z ríše orchideí. Nachádza sa tu 75 rodov a 210 druhov orchideí, pravda, nie všetky sú teraz v kvete. Keďže orchidey u nás kvitnú od októbra do februára, návštevníkov postupne prekvapuje farebná aj druhová rozmanitosť kvetov.

Orchidey (Orchidaceae – vstavačovité) sú najrozšírenejšou čeľaďou na Zemi. Hlavnou zónou ich výskytu sú trópy Ameriky, Ázie a Afriky, rastú však aj v oblastiach mierneho pásma na južnej i severnej pologuli. Čeľaď zahŕňa osemsto až tisíc popísaných rodov a približne 30-tisíc druhov. Okrem botanických druhov je známych vyše 100-tisíc rôznych kultivarov a hybridov. Rastú v nížinách, veľhorách, v pôde i v korunách stromov, na skalách, pod zemou či na stromoch. Väčšina u nás pestovaných druhov patrí k tropickým epifytom, čo znamená, že rastú na iných rastlinách. Ich korene sú vystavené svetlu a fotosyntetizujú.

Prvá zmienka o pestovaní orchideí pochádza z 12. storočia z Číny, v tej dobe bolo popísaných približne 40 rôznych druhov. Do Európy sa dostali začiatkom 17. storočia sa z Ameriky a neskôr z Ázie. Dlho cestu prežil iba zlomok rastlín a prvým pestovateľom chýbali skúsenosti, preto boli veľmi vzácne a drahé. Koncom 19. storočia už boli podmienky na ich pestovanie pomerne známe a darilo sa im aj v domácnostiach. Na začiatku 20. storočia sa rozšírili po celej Európe a začali sa predávať ako rezané kvety.

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity sa môže dokonca pochváliť vlastným hybridom papučky, ktorý práve kvitne. Ako povedala M. Záhorská, nie je ešte oficiálne zapísaný do zoznamu hybridov, pretože šľachtenie je beh na dlhé trate. Skúšali medzidruhové kríženie, aj kríženie v rámci druhu. Keď semeno dozrelo, vysiali ho v našom laboratóriu a rastliny po siedmich rokoch zakvitli. Ako prezradila odborníčka, hybrid musia sledovať niekoľko rokov, až potom ho možno zapísať do zoznamov...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 7 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 7 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 18 h
SkryťZatvoriť reklamu