SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Depresia. Kedy ju treba liečiť?

Prežívanie nepríjemných emócií poznáme všetci. Môžete však trpieť depresiou bez toho, aby ste si to uvedomili?

depresiadepresia (Zdroj: stock Adobe)

Existuje množstvo desivých prípadov, kedy ani blízka rodina nedokázala identifikovať ťažké príznaky depresie u svojho blízkeho, ktorý si neskôr siahol na život. Naučte sa správne identifikovať problém, aby ste naň mohli v prípade potreby reagovať.

Smútok alebo depresia?

O mentálnom zdraví sa nenaučíme v škole a zvyčajne ani rozhovory s rodinou alebo priateľmi nesmerujú k tejto téme. Množstvo negatívnych pocitov, ktoré denne prežívame väčšinou nespájame s príznakmi depresie. Pritom presná identifikácia ťažkostí je kľúčová k tomu, aby sme zistili, či je to len prechodné alebo je potrebná liečba.

Smútok alias bežná “depka”

To, čím bežne nazývame takýto stav, môžeme prirovnať k pocitu pri zlom počasí alebo samote. Smútime, uvedomujeme si pocit straty pekného dňa alebo spoločnosti. Jednoducho povedané, je to reakcia na určitú nepriaznivú situáciu a túto reakciu vieme logicky odôvodniť. Po odznení situácie tento stav pominie.

Pri depresii je to však inak. Negatívna emócia neodznie, postihnutý pociťuje chorobný smútok, pocit nešťastia, akési citové vyprahnutie. Pozitívne pocity nedokáže prežívať takmer vôbec.

Príznaky, že už ide o diagnózu

Nie je jednoduché rozpoznať typické prejavy, pretože človek sa môže javiť úplne v poriadku. Predsa len sa pokúste rozoznať aj nenápadnejšie náznaky, napríklad znížený záujem o koníčky, prácu, zábavu, rodinu, strata záujmu starostlivosti o svoj zovňajšok, pocity menejcennosti, človeka netešia činnosti, na ktoré sa predtým tešil.

Ďalším príznakom môže byť naopak prehnaný záujem o hazard, sociálne médiá (človek sa venuje viac online svetu ako skutočnej sociálnej interakcii), nakupovanie, alkohol, drogy. V prípade prejavenia niektorých z príznakov je potrebné kontaktovať lekára a začať s liečbou čo najskôr.

Neobchádza ani slávnych

Hudobník a spevák skupiny Linkin Park Chester Bennington si vzal život v júli 2017. Obesil sa vo svojom dome v Los Angeles a zanechal po sebe 6 detí.

Holywoodsky herec Owen Wilson sa v roku 2007 pokúsil o samovraždu. Trpel depresiou po rozchode s herečkou Kate Hudson.

Autorka slávneho Harryho Pottera J. K. Rowling trpela dlhodobo chudobou, z ktorej vzišla depresia a z nej vznikali samovražedné myšlienky.

Môžme sa jej vyvarovať

Staré známe “prevencia je jednoduchšia ako liečba” je možné uplatniť aj v tomto prípade. Aj zdanlivo malé zmeny v môžu mať veľký účinok.

Viac času s blízkymi

Čas strávený s rodinou, s priateľmi, pozitívne pôsobí na každého človeka. Uprednostnite skutočné stretnutia pred virtuálnymi stretnutiami cez správy.

Zdravý životný štýl - správna výživa a telesný pohyb, cvičenie

Správna životospráva a dostatok pohybu podporujú tvorbu endorfínov, hormónov šťastia. Potraviny obsahujúce Omega-3 mastné kyseliny, vitamíny, minerály pomáhajú organizmu ako celku.

K upokojeniu stavov z nervového vyčerpania, zmierneniu duševného napätia, nervozity a pocitov úzkosti, môžu prispieť aj bylinky, ktoré patria medzi takzvané “prírodné andtidepresíva”. Patria medzi ne Medovka lekárska, Mučenka pleťová, Valeriána Lekárska. Tieto prírodné zložky spolu s vitamínom C a B6 nájdete napríklad v doplnku výživy Zenaden.

Trávte viac času vonku

Vďaka slnku a jeho svetlu si do tela doplníte potrebný vitamín D a čerstvý vzduch vám len prospeje.

Zaujímavosť na záver: Ľudia trpiaci depresiou majú až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť výskytu opakujúcej sa chronickej bolesti. Jedná sa najčastejšie o intenzívne bolesti hlavy, krku, dolnej časti chrbta, či bolesti žalúdka. Uvedené bolesti dokonca vo veľa prípadoch ani nereagujú na liečbu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro

Náklady bude už čoskoro možné rozúčtovať aj pomocou aplikácií ako Messenger či WhatsApp.

Tlačové správy

Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár

Incheba chce priniesť kvalitný verejný priestor, viac života a umenie.

Tlačové správy

Zelená Bratislava

Vyvetrajte si hlavu v jednom z najzelenších hlavných miest na svete.