INZERCIA

Ako znížiť cholesterol - pomôžu tieto potraviny

Oznámil vám lekár, že máte znížiť obsah cholesterolu v krvi? Dobrou správou je, že máte moc prevziať nad tým kontrolu.

Cholesterol(Zdroj: stock Adobe)

Cholesterol je možné znížiť pomocou niekoľkých jedoduchých zmien. Keďže základmi srdcového zdravia sú strava a cvičenie, urobte pár vylepšení vo vašich stravovacích návykoch a životnom štýle.

Zlý a dobrý cholesterol

V jednoduchosti: dobrý (HDL) chráni pred srcovými ochoreniami tým, že odoberie z krvi “zlý” cholesterol a neumožní mu zanášať tepny a zlý (LDL) spôsobuje zanášanie ciev a tepien, teda zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorení srdca. Cholesterol sa dostáva sčasti potravou a zvyšok si telo vytvára v pečeni a tráviacom trakte. Preto je potrebné dbať na potravu, ktorú telu dodávame. Najväčší vplyv predstavujú tuky.

Potraviny a bylinky pozitívne ovplyvňujúce zlý cholesterol

 • zelený čaj - obsahuje silné antioxidanty, ktoré môžu znížiť hladinu cholesterolu.
 • vlašské orechy, mandle - majú vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín, takže môžu pomôcť znížiť hladinu LDL
 • strukoviny - fazuľa a šošovica sú bohaté na vlákninu, ktorá sa viaže na cholesterol v krvi a dostáva ho z tela von
 • červené víno - obsahuje resveratrol, prírodný antioxidant nachádzajúci sa v koži bobuliek červeného hrozna aj jeho jadierkach. Môže zabrániť poškodeniu krvných ciev znížením rizika vzniku krvných zrazenín a znížením hladiny LDL. Platí ako pri všetkom - s mierou.
 • ovsené vločky
 • avokádo - obsahuje olejovú kyselinu, ktorá pomáha znižovať zlý cholesterol v krvi
 • čokoláda s vysokým obsahom kakaa - horká čokoláda obsahuje flavonoidy, antioxidanty, ktoré prispievajú k optimalizácii hladiny cholesterolu
 • ryby - losos, tuniak, sardinky a halibut obsahujú prospešné omega-3 mastné kyseliny
 • chilli
 • včelí peľ
 • ovocie - obsahuje pektín, druh vlákniny rozpustný vo vode, ktorý pomáha udržať zdravú hladinu cholesterolu
 • hliva ustricová
 • zelenina - obsahuje veľký podiel vlákniny
 • škorica
 • sója, tofu

Vysoko účinné zložky, ktoré napomáhajú efektívnemu metabolizmu a prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu (ako výťažok zo zeleného čaju, včelí peľ, sójový lecitín či výťažok z kôry škorice) obsahuje aj výživový doplnok OptiChol.

Ako okrem stravy znížiť cholesterol?

Optimálna celková hodnota cholesterolu by nemala byť vyššie ako 5 mmol/l, pričom HDL-cholesterol by mal tvoriť aspoň 24 % z celkovej hodnoty cholesterolu. Okrem stravy existujú aj ďalšie spôsoby, vďaka ktorým dosiahnete želaný stav.

Cvičenie

Je dokázaná súvislosť medzi telesným pohybom a znižovaním koncentrácie LDL cholesterolu v organizme. Aktívny pohyb je jedným z najúčinnejších spôsobov, akým sa s ním telo vysporiada. Podporuje látkovú výmenu a zabraňuje kôrnateniu ciev a tepien.

Fajčenie

Tento zlozvyk môže znižovať hladinu dobrého a spôsobovať hromadenie zlého cholesterolu. Keďže sa môže podieľať aj na ďalších závažných následkoch na zdraví, zvážte, že sa ho zbavíte raz a navždy.

Dostať cholesterol do správnej hladiny nemusí byť teda žiadna pohroma. Cvičenie a úprava stravy sa totiž odrazia na vašom celkovom zdraví a vzhľade.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Máte už program pre deti na túto sobotu?

Novootvorený farmársky Trch. – Chutný trh v Slnečnice Markete bude už túto sobotu 26. mája oslavovať so všetkými deťmi.

Tlačové správy

TOP trendy 2018 v alternatívnych prístupoch ku zdraviu

Počuli ste už napríklad o digitálnej detoxikácii alebo e-Terapii? Prečítajte si o nových alternatívnych prístupoch ku zdraviu.

Tlačové správy

Biznis úver: Lepší tím, stroje, či menej stresu s faktúrami

Pozrite sa, kedy sa oplatí na rozvoj firmy využiť peniaze od banky.

Tlačové správy

Síce malí, no výnimoční regionálni dodávatelia. Poznáte ich?

Týmto menším regionálnym dodávateľom sa podarilo zaujať nielen svoje okolie, ale aj Kaufland. Určite si ich obľúbite aj vy.