INZERCIA

Ako znížiť cholesterol - pomôžu tieto potraviny

Oznámil vám lekár, že máte znížiť obsah cholesterolu v krvi? Dobrou správou je, že máte moc prevziať nad tým kontrolu.

Cholesterol(Zdroj: stock Adobe)

Cholesterol je možné znížiť pomocou niekoľkých jedoduchých zmien. Keďže základmi srdcového zdravia sú strava a cvičenie, urobte pár vylepšení vo vašich stravovacích návykoch a životnom štýle.

Zlý a dobrý cholesterol

V jednoduchosti: dobrý (HDL) chráni pred srcovými ochoreniami tým, že odoberie z krvi “zlý” cholesterol a neumožní mu zanášať tepny a zlý (LDL) spôsobuje zanášanie ciev a tepien, teda zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorení srdca. Cholesterol sa dostáva sčasti potravou a zvyšok si telo vytvára v pečeni a tráviacom trakte. Preto je potrebné dbať na potravu, ktorú telu dodávame. Najväčší vplyv predstavujú tuky.

Potraviny a bylinky pozitívne ovplyvňujúce zlý cholesterol

 • zelený čaj - obsahuje silné antioxidanty, ktoré môžu znížiť hladinu cholesterolu.
 • vlašské orechy, mandle - majú vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín, takže môžu pomôcť znížiť hladinu LDL
 • strukoviny - fazuľa a šošovica sú bohaté na vlákninu, ktorá sa viaže na cholesterol v krvi a dostáva ho z tela von
 • červené víno - obsahuje resveratrol, prírodný antioxidant nachádzajúci sa v koži bobuliek červeného hrozna aj jeho jadierkach. Môže zabrániť poškodeniu krvných ciev znížením rizika vzniku krvných zrazenín a znížením hladiny LDL. Platí ako pri všetkom - s mierou.
 • ovsené vločky
 • avokádo - obsahuje olejovú kyselinu, ktorá pomáha znižovať zlý cholesterol v krvi
 • čokoláda s vysokým obsahom kakaa - horká čokoláda obsahuje flavonoidy, antioxidanty, ktoré prispievajú k optimalizácii hladiny cholesterolu
 • ryby - losos, tuniak, sardinky a halibut obsahujú prospešné omega-3 mastné kyseliny
 • chilli
 • včelí peľ
 • ovocie - obsahuje pektín, druh vlákniny rozpustný vo vode, ktorý pomáha udržať zdravú hladinu cholesterolu
 • hliva ustricová
 • zelenina - obsahuje veľký podiel vlákniny
 • škorica
 • sója, tofu

Vysoko účinné zložky, ktoré napomáhajú efektívnemu metabolizmu a prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu (ako výťažok zo zeleného čaju, včelí peľ, sójový lecitín či výťažok z kôry škorice) obsahuje aj výživový doplnok OptiChol.

Ako okrem stravy znížiť cholesterol?

Optimálna celková hodnota cholesterolu by nemala byť vyššie ako 5 mmol/l, pričom HDL-cholesterol by mal tvoriť aspoň 24 % z celkovej hodnoty cholesterolu. Okrem stravy existujú aj ďalšie spôsoby, vďaka ktorým dosiahnete želaný stav.

Cvičenie

Je dokázaná súvislosť medzi telesným pohybom a znižovaním koncentrácie LDL cholesterolu v organizme. Aktívny pohyb je jedným z najúčinnejších spôsobov, akým sa s ním telo vysporiada. Podporuje látkovú výmenu a zabraňuje kôrnateniu ciev a tepien.

Fajčenie

Tento zlozvyk môže znižovať hladinu dobrého a spôsobovať hromadenie zlého cholesterolu. Keďže sa môže podieľať aj na ďalších závažných následkoch na zdraví, zvážte, že sa ho zbavíte raz a navždy.

Dostať cholesterol do správnej hladiny nemusí byť teda žiadna pohroma. Cvičenie a úprava stravy sa totiž odrazia na vašom celkovom zdraví a vzhľade.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Pozvánka na udeľovanie ceny – ABF Slovakia Bakalár 2018

13. ročník vyhodnotenia a udeľovania Ceny Združenia pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva ABF Slovakia Bakalár 2018

Tlačové správy

Jedli ste už ružovú čokoládu?

Do rodiny horkej, mliečnej a bielej čokolády pribúda po 80 rokoch nový člen

Tlačové správy

Deň otvorených dverí Stavebnej fakulty STU

Program DOD 2019

Tlačové správy

Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání

MiVue J85 získala upozornění od českého hlasu Arnolda Schwarzeneggera. Pavel Soukup namluvil hlášky upozornění na nehody i radary!