SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Nebráni vám v úspechu len vlastná hlava? Opýtajte sa kouča

Zlepšiť svoje komunikačné schopnosti, mentálne preprogramovať svoje zmýšľanie, ale aj vážiť si sám seba.

Zlepšiť svoje komunikačné schopnosti, mentálne preprogramovať svoje zmýšľanie, ale aj vážiť si sám seba. Záujem o to majú nielen manažéri, študenti, ale aj ľudia v produktívnom veku.

Mladý muž sa postaví pred niekoľko desiatok divákov a začne im hovoriť, ako si vycibriť sebavedomie, zlepšiť sebaúctu a ako ísť so svojou kožou na trh.

Áno. Stretáva sa aj s prvotnými pochybnosťami poslucháčov, ktorí môžu na chvíľu zneistieť, či im práve tento človek naozaj pomôže v novom nastavení ich životov. Ak však zvíťazia nad počiatočným zaváhaním a vypočujú si celú prednášku Tomáša Gebeho, certifikovaného kouča, mentora a lektora, zmenia názor.

Pochybnosti sa rozplynuli

Podobne napríklad reagovala prednedávnom jedna učiteľka z banskobystrickej školy, ktorá na začiatku kurzu spochybnila jeho schopnosti pre jeho vek. „Mladý pán, a čo vy nám tu chcete rozprávať, nechcete si vymeniť miesta?,“ popisuje 35-ročný Košičan jej poznámku.

„Na prednáške napokon ostala a po jej skončení za mnou prišla a povedala, že bola milo prekvapená, pretože som jej priniesol pohľad, aký nečakala.“ hovorí Tomáš a dodáva, že informácie, ktoré posúva ľuďom ďalej sú praktické a z reálneho života. 10 rokov pracoval v oblasti predaja, manažmentu a personalistiky.

Najviac skúseností získal na pozícii trénera v telekomunikačnej spoločnosti. Venoval sa novým zamestnancom v prvý mesiac od ich nástupu do práce. Školil ich komunikačné schopnosti, sebaprezentáciu, cibril ich sebavedomie, predajné zručnosti a techniky.

Počas týchto rokov nazbieral dostatok skúseností v práci s ľuďmi. Tento marec sú to presne tri roky, čo sa rozhodol na vlastnú päsť organizovať kurzy a workshopy pre tých, ktorí prešľapujú na jednom mieste a nevedia, čo ďalej so svojím životom - kam sa posunúť, kam smerovať – ak ďalej nevidia svoju profesijnú, ale možno aj súkromnú cestu.

Jeho rukami teda prešli za jedenásť rokov bohatej praxe tisíce ľudí z rôznych kútov Slovenska. Medzi jeho klientelu patria tiež začínajúci podnikatelia, vysokoškolskí študenti, ale aj ľudia v produktívnom veku, ktorí sa chcú sebarealizovať, hľadajú svoj talent, potenciál a silné stránky.

Profesijné aj súkromné smerovanie

Prednášky Tomáša Gebeho pod značkou kouč.club sa naoko môžu javiť ako psychoterapeutické kurzy. Sám však vidí veľký rozdiel v tom, že kým psychológ rieši príčinu problému a pozerá sa do minulosti, jeho workshopy sa sústredia na budúcnosť a možné príležitosti.

„Okrem mentorovania a koučovania sa zameriavam na semináre, školenia, prednášky pre firmy aj širokú verejnosť, raz týždenne robím zážitkové kurzy v čase od 17.30 do 20.30 na sedem rôznych tém, každá z nich sa opakuje 4-5 krát do roka.“

„Objav sebavedomie“, „Ako začať podnikať“, „Predajné techniky“, „Komunikačné zručnosti“, „NLP (neurolingvistické programovanie) a koučovanie“, „Time managment“, „Riadenie a vedenie tímu“, „Motivácia dospelých“, to sú kurzy, ktorými Gebe sprevádza ľudí, aby vylepšil ich sebaprezentáciu, komunikačné zručnosti a dokázal lepšie nastaviť ich profesijné i súkromné fungovanie.

Sedem kľúčov k novej ceste

Rozmeňme si niektoré z týchto kurzov na drobné a tiež dôvody, prečo ich vôbec Gebe lektoruje. „Aby človek dokázal lepšie a efektívnejšie komunikovať s inými ľuďmi, musí najprv lepšie poznať sám seba, kto je, ako uvažuje a ako vníma okolitý svet. Len tak sa v rozhovoroch dokáže lepšie naladiť na toho druhého, rozpoznať svojho komunikačného partnera.“

Ľudia, ktorí sú podľa lektora naučení používať frázy ako „Neviem“, „Nedokážem to“ sa rovno mentálne programujú na svoje zlyhanie. Tajomstvo úspechu tak tkvie v pozitívnom myslení a nastavení, ocenení samého seba.

Sebaláska, sebaúcta, sebahodnota a sebapozorovanie. Na prvý pohľad to môže vyzerať, že sa človek až príliš upriamuje sám na seba. Gebe však vysvetľuje, že len tak dokáže každý pochopiť, v čom sú jeho silné stránky, lepšie sa ohodnotiť a nastaví sa tak na uvedomelé riadenie samého seba.

A tu sa Tomáš dostáva k myšlienke, v čom sú najväčšie rezervy slovenskej mentality a to, že sa sami často krát nemáme dostatočne radi.

„Počas pracovnej doby očakávame, že niekto príde a pochváli nás za našu prácu, ale pritom máme problém pozrieť sa večer do zrkadla a vyjadriť nad sebou hrdosť. Ak sa nás niekto pýta na naše slabé stránky, dokážeme sa dobre kritizovať, vyťahujeme naše zlozvyky, slabé miesta. Ak sa na kurzoch účastníkov pýtam, na čo sú najviac hrdí, je to pre nich nezvyčajná otázka a čudujú sa jej.

Inšpirácia v každom dni

Gebe pokračuje, že každý v nás je v niečom jedinečný, v niečom vyniká, ale často si to neuvedomuje. Hocikto z nás občas rád odsúva úlohy a problémy na inokedy. Z dní sa tak stávajú týždne, z týždňov mesiace. Aj túto často nepriznanú vlastnosť takzvanej prokrastinácie (označenie pre chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr).

Preto je aj ďalší z kurzov zameraný na efektívnu prácu s časom, na určenie si priorít a zistení dôvodov, pre ktoré sme ochotní odsúvať ich nabok.

Aký typ zákazníka pred nami sedí, ako ho odhadnúť a naladiť sa na jeho vlnovú dĺžku a aj vďaka tomu mu predať produkt. To je ďalšia z lekcií, ktoré lektor prezentuje.

„Zvolil som témy, s ktorými sa človek stretáva dennodenne, či už ide na pohovor, alebo za šéfom vypýtať si vyšší plat. Vždy je to o tom, že ide predať sám seba. Z tohto hľadiska sú kurzy naozaj pre každého bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Workshopy sú zážitkové a nie vo forme prednášky, takže počas ich trojhodinového trvania často rozprávam menej ako ich účastníci,“ popisuje lektor, ktorý popri slovenských kurzoch ponúka aj maďarské.

Kde ho hľadať?

Lekcie bývajú interaktívne, zábavné, vyplnené hrami a cvičeniami a majú viesť až k detskému uvažovaniu, kedy sú ľudia kreatívnejší, uvoľnenejší a dokážu vstrebať viac informácií.

Rozhodne na nich nebudete pasívni, pretože Tomáš sa na nich viac pýta, ako hovorí a očakáva, že vo svojich odpovediach nájdete riešenia, ktoré často v každodennom zhone nedokážete vo svojom vnútri odhaliť.

Ak vás myšlienka v hľadaní samých seba zaujala a radi by ste sa Tomášom stretli osobne, všetky potrebné informácie nájdete na http://www.kurzy-koucing.sk alebo v jeho office v coworkingovom centre co-Šicke na Hlavnej 93 v Košiciach.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Po rekonštrukcii pôvodnej obytnej budovy z roku 1937 pribudlo na Špitálskej ulici 8 bytov.


4 h

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


20 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


20 h
SkryťZatvoriť reklamu